Gabriela Milfortová: V týmu musí panovat důvěra a spolupráce

Co znamená vést tým 90 obchodníků?

Gabriele je oblastní ředitelkou ve společnosti Golden Gate, která se zabývá spořením do fyzického zlata a stříbra v České republice. Vede tým 90 obchodníků. Co obnáší její práce a jak se jí podařilo prorazit v této oblasti?

Foto: archiv značky

Věnujete se ve firmě nebo i v osobním životě nějaké charitativní činnosti?
V rámci Golden Gate spolupracujeme s Dobrým Andělem. Už jsme přispěli přes půl milionu. Osobně jsem v roce 2010 začala podporovat jednu studentku v zahraničí. Dnes dokončuje vysokou školu a má šanci na úplně jinou budoucnost, než její rodiče a sourozenci bez vzdělání. Ve všem, co dělám se spíše snažím „učit chytat ryby“, než dávat ty chycené. Vzdělání a změna myšlení je pro mě klíčem k novým možnostem.

Jaké máte zájmy? Jak nejraději trávíte volný čas?

Obklopena dobrými lidmi s dobrým jídlem či knihou. Relaxuji v přírodě nebo hudbou. Učím se na ukulele. Maluju, občas šiju či „korálkuju“ a hodně vařím, zkrátka tvořím rukama to, co udělá radost druhým. Taky moc ráda spím.

Jaká je vaše náplň práce?

Technicky vzato spolu s 5 manažery vedu tým 90 obchodníků na několika místech v ČR. K tomu mám samozřejmě svoje klienty, protože jdu vzorem. Fakticky vzato buduji vztahy, dodávám odvahu a praktické postřehy z patnáctileté praxe v obchodě a s vedením lidí. Aby práce v regionech byla úspěšná a lidi bavila. Pak pracují rádi a pravidelně. A jsou v tom, co dělají, opravdu dobří.

Co vás na práci baví?

Baví mě ta chvíle, kdy lidé pochopí. Že stačí často velmi málo k tomu, aby se měli lépe, měli klidnější spaní či více času na rodinu. Stačí, když budou peníze vydělávat efektivně a pak s nimi pracovat v souladu s cykly bohatství. Baví mě lidi učit chápat souvislosti. Protože jakmile pochopíte princip, umíte se zorientovat v místě a čase. Zbaví vás to omezení, otevře nové možnosti. A to se hodí nejen při práci s penězi.

Proč jste si vybrala zrovna práci v tomto oboru?

Už od mala jsem se zajímala o psychologii a vždycky mě lákalo pochopit svět peněz. Snad proto, že u nás v rodině se pracovalo vždy poctivě a rukama, ale moc peněz za to nebylo. V obchodě se mi naplnilo obojí. Poznávat lidi, naučit se jim rozumět, a ještě být za ten čas příjemně ohodnocená. Chci dělat věci, které mají dlouhodobě smysl. A ten jsem tady našla.

Foto: archiv značky

Co považujete za důležité při vedení lidí?

Především je chtít poznat. Každý je jiný a potřebuje trochu jiný způsob, jak věci sdělit. Základem je ochota vzájemné zpětné vazby a upřímnosti. V mém týmu panuje důvěra a spolupráce, protože já jsem tak nastavená a oni vědí, že se mě mohou kdykoli zeptat na cokoli. Nutně potřebuji vědět, pokud něco nefunguje nebo když něco potřebují. Vždy začínám s „proč“. „Co“ a „jak“ se pak hledá o dost lépe.

Jak své podřízené motivujete?

Nemotivuji. Spíš oprašuji a „vykopávám“. Jejich dávno zapomenuté sny, plány a touhy. A společně k nim hledáme cestu. Mým posláním je dělat lidem, kteří se proto rozhodnou, pořádek v hlavě i peněžence. Aby žili kvalitnější a svobodnější život. Pro někoho to bude v domě bez hypotéky místo bytu. Pro jiného to bude každý rok v teple pod palmou. Pro dalšího zahraniční studium pro děti. Jednou větou je to klidnější spaní, ať se děje cokoli. A na této cestě jsem já pro ně průvodcem. Nemám podřízené. Mám partnery v podnikání. 

Určitě máte práce nad hlavu, zbývá vám čas pro sebe?

Pokud mi mají lidé věřit to, co jim předávám, vnímám jako základ, že tak sama žiju. Lidé nechodí podnikat pro to, aby měli dlouhodobě méně času na své blízké nebo na sebe. Ano, počátky podnikání spolknou hodně času. Když máte ale systém na práci a umíte delegovat, po nějaké době jste časově flexibilní. Prošla jsem si u předchozí společnosti vyhořením až k hranici fyzického kolapsu, takže vím, jak důležité je mít čas na sebe. Pravidelně si plánuji prostor pro sebe. Říká se: happy wife = happy life. A za mě to platí. Jen ten dobrý pocit musí častěji přicházet zevnitř, než zvenku.

Jak moc je pro vás důležitý work-life balance? A jak se dá skloubit vedoucí pozice s péčí o rodinu?

Rovnováha mezi prací a životem je zcela zásadní. Jinak dlouhodobě nejsou na nic síly. Ani na rodinu, ani na podnikání. Skloubit se dá. Jeden z mých profesních cílů je právě ukazovat, že to jde: zůstat ženou a k tomu mít úspěšnou kariéru. Když máte tým postavený na kvalitních lidech a doma dostatečně otevřeně vše komunikujete, hledáte společně cestu. Podtrhuji slovo společně. Pokud v rodině někdo podniká (my podnikáme oba, partner je také z oboru), je třeba, aby se posouvali oba partneři, i rodina jako celek. Jinak vás v čase podnikání rozdělí. I to jsem si v minulosti zažila a mnoho na tom pochopila. Nevlastní dceři bude devět let. Je to moje velká učitelka. Děti se neučí podle toho, co jim říkáme, ale podle toho, jak my sami žijeme. I rodina je vlastně takový tým. Když v něm funguje komunikace a je postavený na důvěře a respektu, jde všechno. Někdy je to výzva, nebudu tvrdit, že ne. Mám ale trpělivého a vnímavého muže, který je mi velkou oporou a inspirací. Jsem za svou rodinu a její podporu velmi vděčná.

Čtěte dál