Fyre: Co vás naučí dokument o nejhorším hudebním festivalu na světě?

Nový dokument Netflixu vás zavede do zákulisí festivalu Fyre. Akce, která proměnila luxusní party v noční můru pro tisíce lidí.

Foto: archiv

Měl to být ten nejluxusnější mejdan, jaký kdy kdo zažil. Masivní instagramová kampaň lákala na hudební festival se skvělým line-upem, přepychovým ubytováním ve vilách a večírky na jachtách. To vše na rajském ostrově na Bahamách, kam vás dopravily soukromé tryskáče. Reklamu na sociálních sítích festivalu dělaly ty nejslavnější modelky včetně Kendall Jenner, Emily Ratajkowski či Belly Hadid. Lístky za horentní sumy se vyprodaly za čtrnáct dní. Festival Fyre, napojený na stejnojmennou platformu pro hudební interprety, se stal nejočekávanějším hudební akcí roku 2017. 

Nakonec na návštěvníky čekal skutečně zážitek na celý život, ale trochu jiný než čekali. Místo luxusního ubytování jen stany používané při živelných katastrofách, místo šampaňského oschlý sýrový sendvič a místo večírků a koncertů totální chaos. Hlavní organizátor Billy McFarland byl za podvody a zpronevěry nakonec odsouzen k šesti letům vězení. Jak se to celé událo, nyní odhalují hned dva nové dokumenty: Fyre: The Greatest party that never happened televize Netflix a Fyre Fraud konkurenční platformy Hulu. 

Foto: archiv

1 Když je něco až příliš dobré, je to podezřelé

Festival Fyre byl ukázkou toho, jak rychle lze z nuly dosáhnout globální slávy. Pokud máte peníze na zaplacení klíčových influencerů a použijete ty správné obrázky a hashtagy, můžete prodat důvěřivým zákazníkům cokoliv. Zároveň dokument ukazuje, jak málo si influenceři rozmýšlejí, který projekt podpoří. Stačí poslat dostatečně tučný šek a nikdo se na nic neptá.

2 Mít velké plány nestačí

Jak ukazují oba dokumenty, není radno mít velké plány, aniž byste tušili, co jejich uskutečnění obnáší. Stejně jako tým festivalu zjistil, že akce, která se připravuje rok se nedá udělat za osm týdnů. Natožpak ve ztížených podmínkách ostrava na Bahamách.

Foto: archiv

3 V krizovém okamžiku se zachováte hůř než si myslíte

Při příjezdu na ostrov na první návštěvníky, kteří za lístky zaplatili tisíce dolarů, čekaly podmínky drsného skautského tábora. Žádné jídlo, žádné ubytování, zmatek a chaos. “Nechtěli jsme mít kolem sebe žádné sousedy, tak jsme začali propichovat ostatní stany a močit na matrace,” říká v jednom z dokumentů jeden z účastníků. Když jde do tuhého, jde instagramová uhlazenost stranou.

4 Pozitivní myšlení může být strůjcem problémů

Když se Billy McFarland potýkal s jakoukoliv námitkou svých kolegů, že se festival nestihne připravit včas, odpovídal slovy “Nechci žádnou negativní energii. Zaměřme se na to, jak problémy řešit.” Některé problémy zkrátka řešit nejdou. Na malý ostrov tisíc lidí prostě nedostanete a zázraky se nedějí tak často, jak doufáte.

5 Podvodník zůstane podvodníkem

Po celém fiasku s podvodným festivalem vyšlo najevo, že jeho strůjce Billy McFarland obelhal nejen zákazníky, ale i celou řadu svých nejbližších kolegů a investorů, které připravil o miliony dolarů. Policie ho vzala do vazby, ze které se nechal vyplatit. Dokument následně líčí, jak McFarland po propuštění z vazby okamžitě rozjíždí další podvody s prodejem falešných lístků na neexistující VIP akce. (A ještě byl tak hloupý nebo namyšlený, že se při tom nechal natáčet na video.) V listopadu 2018 byl odsouzen na šest let a k náhradě 26 milionů dolarů, které zpronevěřil. Až tedy uvidíte za šest let ve svém instagramovém feedu další podezřele dobře vypadající akci, mějte se na pozoru.

Čtěte dál