Fobie digitálního světa

Nová doba přináší nové strachy. Mobilní telefon má každý z nás a provází nás na každém kroku. Už si nedokážeme představit, že byly doby, kdy mnohé vymoženosti neexistovaly. Ale každá mince má dvě strany.

Foto: Shutterstock

Čeho se v souvislosti s novými technologiemi bojíme?

Nomofobie

Strach ze ztráty mobilního signálu. Lidé trpící touto fobií mají panickou hrůzu z nedostatečného pokrytí v některých oblastech světa, vybití baterie či ztráty mobilního telefonu. Odborníci tvrdí, že touto fobií trpí až 53% všech uživatelů telefonů. V ČR jde tedy o každého druhého jedince. 

Telefonfobie

Možná se budete divit, ale touto fobií můžete trpět i vy. Pokud neberete cizí telefonní čísla a telefonování nepatří mezi vaše oblíbené činnosti, máte první příznaky této fobie.

FOMO

Jedná se o anglickou zkratku - Fear Of Missing Out, neboli strach z toho, že vám něco utíká. Tato fobie se zrodila s rozmachem sociálních sítí, hlavně Facebooku a Instagramu. FOMO fobie ale není jen o sociálních sítích. Jde celkově o strach, že vám něco utíká v životě. Například, že jste nebyli na dovolené na Zanzibaru nebo že nemáte novou Chanelku. 

Neofobie

Je strach ze všeho nového. Rozbil se vám telefon a vy se bojíte, že ten nový nebude tak skvělý? Máte si koupit nový počítač a nedokážete se vzdát toho starého? Tato fobie je velmi zákeřná, protože novinky v oblasti technologií, módy i kosmetiky, se objevují každý den.

Ergofobie

Strach z toho jít do práce. Ano, čtete správně, když se vám nechce do práce je to lenost, když ale nemůžete je to ergofobie. Pokud trpíte touto fobií, využijte benefit, který mnohé firmy nabízejí - home office.

Technofobie

Je chorobný strach z technologií a přístrojů. Dotykové displeje, dům ovládaný hlasem a gesty, auto, které samo zaparkuje… Traduje se, že touto fobií trpí hlavně starší ročníky, ale opak je pravdou. Přibývá stále více mladých lidí, kteří vidí v technologiích i zápory. Mají strach, že je technologie ovládnou.

Čtěte dál