Fenomén: Křivák

Objevte příběh kožené bundy.

Stejně jako ostatní všestranné a nadčasové kousky si i křivák ženy „vypůjčily“ z mužské garderoby. Hodí se na večer k šatům, přes den k džínám a v zimě jako další vrstva pod kabát. Kožená bunda s výraznými klopami byla původně navržená pro motorkáře, aby je ochránila před rozmary počasí, a dodnes si nese punc „drsňáctví“.

Koláž: Tereza Kovandová 

Luxusní divoch

První opravdový křivák představila firma Schott NYC, kterou založili bratři a potomci ruských imigrantů Irving a Jack, už v roce 1928. Použití zipu byla tehdy novinka, do té doby se motorkáři spoléhali na bundy s knoflíky. Bundě dali jméno Perfecto podle své oblíbené značky doutníků a prodávali ji přes distribuční síť Harley-Davidson. V angličtině se tak pro tento kus oděvu vžil název „biker jacket“.

Opravdová éra kožené bundy ale přišla až v roce 1953, když Marlon Brando hrál vůdce motorkářského gangu ve filmu Divoch.

V roce 1960 ho poprvé uvedl do světa luxusní dámské módy Yves Saint Laurent coby návrhář domu Dior, když ho zakomponoval do kolekce inspirované beatniky. Kritikům se to sice tehdy nelíbilo, ale křivák se stal jedním z poznávacích znamení značky Saint Laurent. Pohodlnou a praktickou bundu s cool historií si brzy adoptovali rockeři a rockerky – Blondie, Joan Jett nebo The Ramones si lze bez křiváka jen těžko vybavit.

Osmdesátá léta byla zlatou érou křiváků, byť jejich střih poněkud zmohutněl. Schválně, co má na sobě Michael Jackson v klipu k písni Thriller? Fanynkou se stala i Kate Moss, která si oblíbila ty od Ricka Owense.

Křivák je jednou z těch vzácných věcí, které patina sluší. Noste ho proto do roztrhání, o motorkách přitom nemusíte vědět vůbec nic.

V galerii najdte tipy na nákupy.

Čtěte dál