Fashion Revolution Week - když dá móda transparentnosti zelenou

#whomademyclothes? To je otázka, která tento týden hýbe subkulturou vyznavačů udržitelné módy. Ptáte se, proč zrovna teď? Od pondělí do neděle totiž probíhá Fashion Revolution Week.

Rana Plaza. Právě pád této bangladéšské oděvní továrny byl jedním z hlavních popudů k tomu, aby v roce 2017 iniciativa Fashion Revolution vznikla. Jejím hlavním cílem je dostat mezi širokou veřejnost povědomí o tom, jak doopravdy módní průmysl funguje. Bez příkras a výmluv. 

Foto: Instagram ssustainably

Fashion Open Studio se řídí jasným hashtagem - #StayHome. Jako přidanou hodnotu nám ale poskytuje možnost nahlédnout pod pokličku návrhářské práce a vkročit jednou nohou k návrhářům domů, do studií, nebo jednoduše tam, kde se odehrává jejich oděvní magie. Kampaň usiluje o důležitý milník v době fast fashion. Transparentnost. Snaží se nám, jakožto zákazníkům, předat informace o tom, kdo, jak a za jakých podmínek naše oblečení vyrobil. Protože neprůhledným a megalomansky smýšlejícím řetězcům, které se vezou na vlně (ne)lidskosti a levných pracovních sil, již odzvonilo. Nebo v to alespoň můžeme doufat - či i v lepším případě přidat ruku k dílu podporou tak prozíravých kampaní, jako je právě Fashion revolution. 

Foto: Fashion Revolution

Na sociálních sítích se během tohoto “zeleného” týdne módy šíří již zmiňovaný hashtag #whomademyclothes, skrz který lidé konkrétní značky vyzývají, aby odhalily, kdo skutečně za jejich výrobky stojí. Značky, které si stojí za transparentností své výroby, pak na Instagramu odpovídají hashtagem #imadeyourclothes.

V rámci přehlídky světových značek, jako je například Vivienne Westwood, najdeme v seznamu designérů i jednoho českého zástupce. Je jím značka ODIVI. Brand módní návrhářky Ivy Burkertové jde téměř vždy proti proudu. Rozhodně nemá nouzi o bojkot, což máme ještě všichni určitě v živé paměti ze 100% udržitelné přehlídky na loňském MBPFW. Na březnovém Fashion Weeku se ODIVI  chystalo představit kolekci 0. Kolekci, která je podle jejich slov dalším krokem po nahotě. Protože nahota, ta se rovná 0+. Jelikož se ale jarní Fashion Week nekonal, přesouvají všechny své plány na jeho podzimní edici.

Ale my se již tuto sobotu od 18.00 na Instagramu ODIVI můžeme těšit na malou ochutnávku. Bude jí livestream s jednoznačným názvem “NAKED FIRST, EXISTING SECOND”. Přichystejte sklenku prosecca a připojte se v sobotu v podvečer k “Digital Show and Tell”, ve které Iva Burkertová představí jak střípky z chystané kolekce, tak fungování značky jako takové. ODIVI totiž zdaleka není jenom o oblečení. 

Foto: ODIVI

Internet nabízí nekonečno možností, jak se zabavit, nebo se dokonce něco nového dozvědět, když vás omrzel už i desátý binge watch seriálu Přátelé. Fashion Revolution je jedním z nich. Využjme proto možností a privilegií dnešní digitální doby, která už dávno překonala dojem o tom, že móda je jen pro vyvolené. Teď totiž cesta z obýváku do studií světových designérů netrvá ani 5 minut. 

Čtěte dál