Facebook spouští vlastní seznamku už i v Česku. Je lepší než Tinder?

Online seznamování je na vzestupu. Do hry vstupuje se svou vlastní seznamkou i Facebook. Co od nové služby můžete čekat?

Kdo hledá v současné temné době partnera, dostal do ruky další užitečný nástroj. Počínaje dnešním dnem totiž Facebook spustil ve 32 evropských zemích včetně Česka a Slovenska svou Seznamku. Ve Spojených státech a dalších dvou desítkách zemích je tato služba k dispozici již od září a za tu dobu díky ní došlo k 1,5 miliardy propojení.

Facebook Seznamka je pro ty, kteří hledají smysluplný vztah, ne pro ty, kteří si chtějí hrát, zdůraznila několikrát během exkluzivního představení pro vybrané novináře z celé Evropy Kate Orseth, produktová manažerka Facebooku. Na rozdíl od Tinderu, který online seznamování dominuje, máte totiž hned několik možností, jak s objektem vašeho zájmu navázat kontakt. 

Foto: archiv značky

Jak to funguje?

K založení seznamky musíte mít aktivní vlastní facebookový profil a být starší osmnácti let. Teprve v jeho rámci si můžete vytvořit svůj vlastní profil na Seznamce. Něco o sobě napíšete, uvedete své zájmy atd. Co však změnit nemůžete je jméno a věk. Facebook se tak snaží podle svých slov předejít záplavě falešných profilů.

Sami si rovněž můžete nastavit, kde budete lovit, tedy například, jestli chcete, aby vám Facebook nabízel coby objekty vašeho zájmu i kamarády vašich kamarádů. Právě kvůli ochraně osobních údajů se uvedení Facebook Seznamky na evropský trh zpozdilo. Nemusíte se bát, vašim přátelům se vaše aktivita na Seznamce zobrazovat nebude. 

Můžete si rovněž zvolit, zda chcete na Facebook Seznamce vidět osoby s podobnými zájmy, a to díky přidání vašich facebookových událostí a skupin. Takže pokud hledáte dalšího milovníka psů, můžete vidět ostatní uživatele Seznamky, kteří jsou s vámi ve stejných skupinách pro majitele mazlíčků. Facebook vám ostatně bude nejprve nabízet jako potenciální matche lidi s podobnými zálibami. Spoustu práce tak odvede díky informacím, které jste svému Facebook profilu již v minulosti poskytli, za vás. Nemusíte rovněž čekat na match. Sami můžete napsat v podstatě komukoliv a oni zase mohou napsat vám.

Foto: archiv značky

Tajní favorité a další novinky

Na rozdíl od běžných „statických“ seznamek s někdy více a někdy méně promyšleným profilem se Facebook Seznamka snaží o to, abyste si vytvořili co „nejživější“ profil. Nabízí se tedy i možnost sdílet své stories z Facebooku či Instagramu.

V rámci Seznamky platí podobná pravidla jako na ostatních službách - můžete si tu pouze psát a posílat emoji, nemůžete například posílat fotografie ani videa. Co však můžete, je využít vestavěného video chatu, který může v době karantény nahradit třeba i první rande. 

Zajímavostí je pak funkce Tajný favorit (Secret Crush). V jejím rámci si můžete vybrat celkem devět lidí z Facebooku či Instagramu, které tajně obdivujete. Pokud si vás na tento „wishlist“ přidá i někdo z nich, dostanete o tom zprávu a můžete si začít psát. Pokud se ale na jejich „seznamu vyvolených“ neobjevíte, nikdy se o vašich citech nedozví. 

Foto: archiv značky

Bezpečné hřiště

Celá seznamovací služba je zdarma a klade důraz na bezpečnost a autenticitu profilů. „Jakékoliv nevhodné či podezřelé chování lze snadno nahlásit a uživatele zablokovat,“ zdůrazňuje Kate Orseth. Facebook má oproti konkurenčním seznamkám, jako je Tinder či Bumble, které jsou velmi populární i v Česku, výhodu již velmi široké základny - na světě je celkem 2,7 miliardy uživatelů a podle toho, co uvedl Mark Zuckerberg před dvěma lety, jsou stamiliony z nich single. Což už je slušný potenciál i pro ty nejvybíravější.

Každý, kdo měl tu čest s online seznamováním, jistě ocení i to, že byste se tu neměli setkat se „záhadnými“ profily bez fotografie a mělo by se jednat o „bezpečné hřiště“ pro ty, kteří se chtějí skutečně seznámit. Lovit tu kořist na jednu noc bude zřejmě složitější. Otázkou ovšem je, zdali se lidem bude chtít tak citlivou část života, jakou seznamování je, svěřovat právě Facebooku, na němž řada lidí spíše řeší své pracovní či rodinné záležitosti (nebo se hádá o politice).

Facebook si pro uvedení své nové služby na evropský trh nemohl vybrat lepší čas - nic jiného než online seznamování single lidem v současné době lockdownů ostatně ani nezbývá. 

Čtěte dál