Eva Vontorová: Nechci vytvářet módu, chci vytvářet styl

Eva Vontorová představí novou kolekci své značky ETHER na blížícím se Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku. Co od ní můžeme očekávat, jak ji poznamenaly události tohoto roku a jaký je její pohled na budoucnost módního průmyslu?

Foto: archiv Eva Vontorová

Jakým způsobem vás poznamenaly letošní světové události - myslíte si, že vás to přimělo přemýšlet jinak, změnit koncept, nebo vám to třeba naopak dodalo více kreativity?

Události roku 2020 mě rozhodně přiměly přemýšlet o mnoha věcech, a to nejen spojených s mou prací. Všechny nás zasáhla především koronavirová pandemie a s ní spojené hospodářské zpomalení. V době karantény jsme se tak v ateliéru stali na čas výrobci roušek. Díky mému osvícenému příteli/klientovi jsem měla možnost dodávat přímo do nemocnic, které je pak dostávaly jako bezplatné dárky k objednávkám od svého dodavatele. Jsem moc ráda, že jsem mohla takto pomáhat. Takže i přes to, že moje klientky nemohly docházet ke mně do ateliéru, jsem měla plné ruce práce. 

Tohle, v různých mírách přetrvávající období, mě ale nepřimělo nijak radikálně měnit celkový koncept. Spíš mě utvrdilo a přesvědčilo v tom, že cesta, kterou jsem před časem zvolila, je správná. Dlouhodobě se zaměřuji především na kvalitní rukodělné řemeslo, návrat k tradičním postupům, a to vše někdy i navzdory trendům. Spolu s nadčasovým designem a osobitým rukopisem tak vznikají ikonické kousky, které fungují nezávisle na sezónnosti. O způsobu své práce jsem přesvědčena. 

Samozřejmě mě to ale přimělo se zamyslet víc nad klientelou. Vše se zatím rodí, proto nechci moc prozrazovat, ale připravuji novou řadu, kterou se chci představit širšímu publiku, a tedy i zákazníkům.

A s kreativitou vlastně ani nevím. Mám jí v sobě tolik, že ani nestíhám vše realizovat. Jsem za to vděčná, protože kreativita je v designu naprosto nepostradatelná. 

Byť se vaše značka primárně specializuje na ETHERické, kožené doplňky v podobě originálních kabelek, vytvořila jste před dvěma lety kapsulovou kolekci NOVA. Kombinovala jste výtvarný minimalismus a sportovní prvky, které dokonale navazovaly na vaši zimní kolekci FW 2016/2017, za kterou jste sklidila obrovský úspěch na Harbin Fashion Week v Číně. Možná to bude trochu Sophiina volba, ale co vás baví víc? Oblečení nebo doplňky?

Pro mě je oděv a doplněk často neoddělitelný celek. Baví mě tvorba jako taková a není pro mě primární, jestli jde o kabát nebo kabelku. Pokaždé do toho dávám jinou část ze svého kreativního já. Tvorba kabelek mi dává prostor pro leckdy výraznější výtvarné vyjádření, větší hru, ovšem vždy s důrazem na funkci! Kabelky chápu jako objekty - šperky.

U oděvů je třeba dbát na design, styl, pohodlí, kombinovatelnost a funkci zároveň. Je to vizuální celek, kompozice. I samotná práce s klientkami, kdy jim upravujeme modely podle jejich typu a individuality. Proto jsou všechny faktory pro mě opravdová výzva, a to mě neskutečně baví a naplňuje. Nakonec je pro mě ale vždy důležité, jestli bych si to, co tvořím, vzala na sebe i já sama. 

Foto: archiv Instagramu @eherprague

Na co se můžeme těšit v rámci vaší přehlídky na MBPFW?

Během MBPFW představím ready-to-wear kolekci s názvem Solum, latinsky „základ, podstata“. Džínová bunda, křivák, trenčkot, hoodie, tričko nebo košile. Vybrala jsem ikonické a nadčasové kousky, které nechybí v šatníku žádné z nás, a které všechny milujeme. V kolekci SOLUM jsou přetvářeny formou materiálové hry a představeny v jiných souvislostech a různorodých stylingách. Nechybí tak křivák z kašmírové vlny s dlouhým chlupem, hoodie šaty z hedvábí nebo „džínová“ bunda z kůže. Celou kolekci oděvů provází, podobně jako u doplňků, lehký dotek punku tvořící protiklad přírodním materiálům a nadčasovým siluetám.

Design kabelek vychází ze základních geometrických tvarů kruhu, krychle, kvádru a válce. Tvarový minimalismus, monochromatická barevnost a rebelský dotek v podobě výrazného kování vytváří skvělý kontrast a velmi dobře fungují spolu s RTW kolekcí.

Na které přehlídky svých kolegů se těšíte vy?

Nejraději bych se šla podívat na celý program MBPFW, ale to bohužel určitě nestihnu. Pokusím se ale rozhodně dorazit na přehlídky škol prezentující nejmladší generaci začínajících designérů. Těším se na přehlídku Pietro Filipi a Jakuba Polanky. 

Celý svět se pomalu vzpamatovává z důsledků pandemie. Jakým směrem si myslíte, že bychom mohli přispět v rámci módy, a posunout MBPFW, my?

Myslím si, že je to skvělá příležitost ukázat, jak nesmyslná je v módním průmyslu nadprodukce. Jak důležité je přemýšlet o tom, kde a jak nakupuji, jak jednotlivé produkty vznikají od návrhu až po realizaci, kdo je tvoří a za jakých podmínek. Ukázat, jak znovu nalézt kouzlo a hodnotu opravdové nadčasovosti, tradice a kvalitního řemesla. Spolu s autentičností designu je to pro mě jediná cesta. Nechci vytvářet módu, ale styl.

Foto: archiv Instagramu @eherprague

Čtěte dál