Esej Daniely Peštové: Tři tajemství

Jakými kroky udržuje Daniela Peštová svoji pleť stále zářivou, na co spoléhá a proč je čas strávený v přírodě stejně důležitý jako v koupelně?

Foto: Radka Leitmeritz

Vaše pleť vypadá skvěle, jaké je vaše tajemství? Pamatuji si přesně, kdy jsem tuto otázku dostala poprvé. Bylo to v New Yorku, fotila jsem právě titulní stranu jednoho časopisu a bylo mi asi dvacet. Nechápala jsem. Mládí! To je přece to tajemství! Od této historky už uplynulo hodně let. Tři desítky, kdyby někdo počítal. Teď už je, myslím, ten správný čas na otázku, co pro svou pleť dělám. Ano, na mé tváři přibyly vrásky a jsou určité úhly, kterým se například při focení zblízka už radši vyhýbám. Zároveň ale uznávám, že na to, že je jí půlstoletí, nevypadá moje pleť vůbec špatně. Z velké části za to vděčím genům. Ale ani geny nejsou všechno. Raná, a hlavně pravidelná péče je podle mě klíč k tomu, aby pleť vypadala co nejlépe v každém věku.

Krémy, séra, oleje

Jako teenagerka jsem skincare neřešila. Obličej jsem si myla mýdlem, a pokud jsem měla pocit, že je sušší, namazala jsem se Niveou. Nic jiného stejně nebylo. Fascinující svět péče o pleť jsem objevila, až když jsem začala s modelingem. I když ne bez menšího faux pas. Z výhry v modelingové soutěži jsem si odnesla nejen letenku do Paříže, ale i obrovskou tašku plnou krémů a voňavek. Jako naprostý amatér a zaslepena luxusním balením a zvučností jmen jsem se namazala úplně vším najednou. Usínala jsem se sladkým pocitem zadostiučinění a začínající migrénou, obojí „díky“ pronikavé vůni produktů Dior.

Každý vizážista má svůj nej krém nebo sérum a já jsem byla vždy ochotná stát se pokusným králíkem. Postupem času jsem upustila od kosmetiky plné chemie a stále častěji sahala po přírodní, čisté kosmetice, až jsem se dopracovala k esenciálním olejům. Posledních pár let si míchám vlastní olej přesně podle potřeby mé pleti. Je to většinou směs levandule, kadidlovníku, pelargonie a citronu. Pořídila jsem si flakonek, vyrobila vlastní etiketu a mám dobrý pocit z toho, že vím přesně, co pleti dávám.

Profi vs. home spa

Uznávám, že není nad šikovné ruce kosmetičky, která má k dispozici nejnovější technologie. Přesto na kosmetiku často nechodím. Jediná profi procedura, kterou si dopřávám, je hydrafacial. Jedná se o hloubkové čištění pomocí vakuových nástavců - takový minivysavač. Poté se na pleť nanášejí různá séra - s kyselinou salicylovou pro ošetření akné nebo antioxidační formule s kyselinou hyaluronovou a komplexem peptidů na jemné linky a vrásky. Snažím se na něj zajít vždy před důležitým focením nebo když mě čeká červený koberec. 

Zbytek času se spoléhám na domácí verze různých vychytávek. Roller mám hned vedle kartáčku na zuby a používám ho skoro stejně často. Masážní váleček podporuje prokrvení pleti a lepší vstřebávání séra, krému nebo oleje. Je to časově nenáročné a pravidelné používání podporuje lymfatickou drenáž, snižuje otoky a vrásky a zmenšuje kruhy pod očima. Moje nejnovější hračka je NuFace. Přístroj do ruky pleť tónuje a konturuje obličej pomocí vodivého gelu a elektrických pulzů. Pět minut třikrát týdně zajišťuje zvýšení pružnosti pleti, prokrvení a pocit, že působení gravitace se dá ještě oddálit. 

Více se dočtete v květnovém Harper's Bazaaru. Právě v prodeji! 

Čtěte dál