Eliška Chomistek: Umění miluji a vnímám ho všude kolem sebe

Při příležitosti vydání speciálního Art Issue jsme si o umění a múze tohoto čísla, Toyen, popovídali i s osobnostmi aktuální české scény. Jako první jsme vyzpovídali influencerku Elišku Chomistek. Který druh umění ji nejvíce okouzlil, jaké umělecké dílo má doma a kdy se nejvíce cítila jako Toyen?

Foto: archiv Instagramu @eliskachomistek

K jakému druhu umění máte největší vztah? 

Umění nedokážu specifikovat pouze na jeden konkrétní druh, ke kterému mám vztah, protože ho celkově miluji a vnímám všude kolem sebe. Inspiruji se v módě, architektuře, designu a zároveň se nechávám unášet uměleckými díly a tím, co v nich nacházím při pohledu na ně. Takže nejbližší vztah mám k umění v každé jeho podobě! 

Jaké umění byste si přála mít ve svém obývacím pokoji, kdybyste si mohla dovolit pořídit cokoliv na světě?

Pouze jedno dílo?! Těch je neskutečně mnoho, sama nevím, kde mám začít - obraz Picassa či Joan Miróa. Obrovskou abstraktní malbu od Jacksona Pollocka (Number 1) či Marka Rothka (No. 3 / No. 13). Z české umělecké tvorby je to určitě socha od Stanislava Kolíbala nebo Kupkova Amorfa. 

Jaké umění či sběratelský kousek naopak už doma máte?

Velmi ráda podporuji lokální současnou uměleckou scénu. Mé nejoblíbenější dílo z mojí umělecké sbírky je obraz RED z „DN“ series od slovenského malíře Martina Lukáča. 

Foto: archiv osobnosti

Vaše nejoblíbenější dílo umělkyně Toyen?

Nejvíc zbožňuji dílo Nature Morte cubiste / Zmrzlina / z roku 1923. A proč? Protože mě fascinuje barevné zpracování, prvky kubismu a geometrická abstrakce tohoto plátna. Zároveň je to naprosto unikátní dílo, které je považované za jedno z nejzásadnějších děl, které Toyen ve 20. letech vytvořila. 

Kdy naposledy jste si připadala jako Toyen?

Necítit nutnost přizpůsobovat se trendům, nedělat kompromisy a jít si svou vlastní cestou - jako Toyen se cítím každý den, vlastně celý svůj život. 

Dubnové speciální Art Issue Harper's Bazaaru je stále v prodeji! 

Čtěte dál