Dýchej!

Správným dýcháním k lepšímu životu.

Když se chcete cítit lépe, zvládat hladce problémy nebo zlepšit sportovní výkony a držení těla, pomůže vám ta nejpřirozenější věc na světě - správné dýchání.

Foto: Alexandra Sophie, archiv Harper's Bazaar

Dvacettisíckrát denně a bez přemýšlení se nadechneme a vydechneme. Od správné dýchání pozitivněchvíle, kdy se narodíme, přirozeně víme, jak přijímat kyslík, abychom z něj tělu dali maximum. Tento instinkt se však paradoxně s věkem vytrácí. Začíná to již v první třídě, kdy se přestáváme svobodně pohybovat, protože musíme sedět v lavici a držet tělo několik hodin denně ve stejné pozici. Hluboké dýchání do břicha se vytrácí. Životní tempo, nedostatek pohybu a starosti, které se v dospělosti přidávají k dlouhému sezení, pak donutí tělo dýchat jen povrchově.

Odhaduje se, že špatně dýchá až 75 procent lidí. Kvůli tomu snadněji pod- léháme stresu a úzkostem, máme méně energie a jsme náchylnější k onemocněním srdce.

Jak tedy na správné dýchání?

Kde cvičit

Podívejte se na vnimejsvetelo. cz. Jde o projekt, který vás v různých typech kurzů učí správnému držení těla, vnímání dechu a tvarování postavy.

Jak trénovat

Speciální trénink můžete zkusit i sami doma. Na fiit.tv najdete online kurz dýchání Bo Breath.

Co číst

Kniha Just Breathe od Dana Bruleho vám odhalí, jak může správné dýchání pozitivně ovlivnit vaše pracovní výsledky i partnerský vztah.

Kam utéct

Naučit se správně dýchat můžete třeba na Lanzarote pod vedením Alana Dolana, který tu pořádá speciální retreat pobyty. Více na breathguru.com. 

Čtěte dál