Dva designéři, kteří dělají svět hezčí

Z více než pět a půl tisíců přihlášených produktů z celého světa získaly cenu Red Dot 2019, kterou vyhlašuje mezinárodní soutěž Red Dot Design Award, i dva české výrobky. Které to jsou?

Foto: archiv PR

Jednu z cen Red Dot 2019 získala vyhlídková tramvaj pro Prahu T3 Coupé studia designérky Anny Marešové. 

Vyhlídková tramvaj T3 Coupé byla poprvé uvedena do provozu na podzim 2018. Není určena na pravidelné linky, ale je možné si ji pronajmout na okružní a vyhlídkové jízdy. V kategorii Product design 2019 zaujala mezinárodní porotu konceptem, který vychází z tradice původních vozů Tatra T3. Designérka Anna Marešová posunula legendární tramvaj do kontextu dneška, respektuje její původní vzhled, který dále rozvíjí a přizpůsobuje účelu vyhlídkové tramvaje. Celý projekt včetně návrhu až po kompletní výrobu vozu trval dva roky. „Teď se vracím zpět ke své značce Whoop.de.doo. Chystáme intimní pomůcku pro ženy, ale tentokrát není erotická. Během několika měsíců chceme přivést na svět nový menstruační kalíšek. Mnoho lidí o tomto produktu ještě neslyšelo, ale mnoho žen kalíšky již používá. Zjistila jsem, že toto ženské téma je velmi aktuální. Půjde o produkt, který je velmi šetrný k životnímu prostředí, což je pro mne osobně také velké téma,“ prozrazuje aktuální plány designérka Anna Marešová.

Foto: archiv PR

Úspěch mělo i krájecí prkénko ve tvaru národní vlajky od značky UBRD. Za jeho vizuální a funkční stránku stojí průmyslový designér Petr Novague. „Když mě firma oslovila, abych navrhl set dřevěných výrobků do kuchyně, musel jsem se nejdříve v kuchyni rozkoukat, protože vůbec nevařím. Překvapilo mě, že ještě nikdo neřešil to, jak špatně se s kuchyňským prkénkem manipuluje,“ popsal Petr Novague. Prkénko proto navrhl se zkosenými bočními hranami, které uživateli pomohou ho bez problémů zvedat z pracovní plochy a zároveň z něj nakrájenou surovinu pohodlně shrnout. 

Foto: archiv PR

Čtěte dál