Důvod k úsměvu

Krásné bílé zuby vám nejen uberou roky, ale i zajistí, že budete vypadat sympatičtěji i úspěšněji. Pomůže vám příroda i ty nejnovější technologie.

Nejde jen o krásný úsměv. Špatná péče o zuby může v nejhorším případě přispět až k infarktu. Zanedbávání ústní dutiny způsobuje krvácející dásně a záněty. Hromadící se bakterie pak proudí do krevního oběhu a tudy do celého těla. Bez zdravého chrupu ostatně můžete zapomenout i na jeho bělení.

Foto: Shutterstock

Každodenní návyky

Čistěte dvakrát denně, netlačte, kartáček nepřikládejte kolmo, ale zešikma. Máte-li zdravé zuby, pastu vybírejte klidně podle chuti. Ta od Apadent ale dokáže pomoct s citlivým nebo demineralizovaným chrupem, který zacelí. Nezapomínejte na mezizubní prostory. Doporučuje se nepoužívat jen jeden mezizubní kartáček (či nit), ale klidně dva nebo tři, protože mezery mezi zuby bývají různé a štětinky by do nich neměly zajíždět příliš snadno. Ústní voda zajistí svěží dech, případně pomůže léčit zánět dásní.

Zelená volba

Donedávna se při výběru kartáčku nejvíce řešila tvrdost, velikost a sklon štětin, dnes do hry vstoupil ještě použitý materiál. Protože se kartáček má měnit po třech měsících, jde o spoustu použitého plastu. Těmi nejběžnějšími náhradami jsou bambus nebo bioplast vyrobený z alternativních materiálů, třeba nový TePe Good z cukrové třtiny. Tyto kartáčky pak vyhazujte do směsného odpadu – rozloží se. „Asi 90 procent lidí si vůbec nečistí dásně. Nejvíce škodlivého plaku se však nachází tam, kde se zuby dotýkají dásní, a na toto místo bychom se při čištění měli soustředit,“ říká dentální hygienistka Jana Křepelková. Nejen o chrup, ale právě i o dásně se postarají sonické kartáčky, téměř bez vašeho přičinění. Zuby díky nim budou celý den stejně hladké jako po dentální hygieně. Philips Sonicare DiamondClean díky tlakovému senzoru hlídá, jestli při čištění netlačíte, případně vás na to světelným signálem upozorní. Můžete si zvolit různé programy čištění včetně bělicího. Přístroj také hlídá, jestli zuby čistíte dostatečně dlouho, a lze ho i propojit s aplikací, díky níž získáte dlouhodobý přehled o svém chrupu.

V galerii najdete produkty, které vám pomohou k dokonalému úsměvu.

Jako perly

Než se pustíte do bělení zubů, zajděte na hygienu. Tu byste ostatně měli absolvovat každého půl roku. Pokud se mezi návštěvami o zuby správně staráte, teoreticky byste bělení ani nemuseli potřebovat. „Ustupuje se také od volně dostupných bělicích kúr v podobě pásek. V současnosti totiž na trhu EU není produkt, který by byl bez zdravotních rizik a zároveň dostatečně účinný. V bělení je nyní ideální svěřit se do rukou odborníků a výsledek pak udržovat pomocí prémiových zubních past a dobrého čištění,“ říká David Ševčík z Profimedu.

Dříve byly bělicí roztoky silnější, a tak stačilo jedno sezení, dnes se s ohledem na citlivou sklovinu postup mění. V Dental Office H33 (dental-office.cz) se nejprve ujistí, že máte zdravý chrup i dásně, poté udělají otisky a vytvoří nosiče pro domácí bělení. Dostanete přesné instrukce, jak postupovat. Kúra trvá čtyři týdny, ale můžete ji ukončit, jakmile budete s barvou spokojeni. Nepřežeňte to – zuby by neměly být světlejší než vaše bělmo. Na závěr kúry absolvujete ordinační bělení, které vyčistí i místa, na něž domácí léčba nedosáhla. Po něm je třeba aspoň pět dní dodržovat bílou dietu – žádné víno, kávu či čaj.

Na červený koberec

Proměnou prošla i rovnátka. Dávno už nejsou jen kovová a skoro nejsou vidět. Například průhledná rovnátka Invisalign se vyndavají pouze před jídlem. Nabízí je Svět rovnátek (svetrovnatek.cz), kde vám nejprve pomocí 3D scanu udělají otisky zubů a ihned vytvoří odlitky. Rovnou také uvidíte, jak krásný bude váš úsměv po léčbě, která trvá zpravidla dva roky. Rovnátka vyrobí asi za tři týdny – jde o plastové dlahy, které nejprve měníte po 14 dnech, časem po týdnu.

Populární je také výměna amalgámových výplní za nové. Čím dál více lidí si uvědomuje nutnost bezvadného stavu chrupu, i za využití protetiky, jako jsou zubní korunky, fazety či estetická restaurace chrupu, kterou využívají na- příklad hollywoodské hvězdy,“ říká stomatoložka Tereza Fulínová z vinohradské pobočky kliniky Mediestetik (mediest.cz). Váš úsměv v takovém případě bude dokonalý.

Čtěte dál