Dries Van Noten svůj nový butik vyzdobil díly českého umělce

Jak to vypadá, když se potká belgický návrhář a český výtvarník na bulváru v Los Angeles?

S téměř osmi sty metry čtverečními je nový obchod na losangeleském bulváru La Cienega největším butikem belgického módního tvůrce Driese Van Notena. Je dokonce větší než jeho vlajkové butiky v rodných Antverpách či Paříži.

Dvaašedesátiletý návrhář se ovšem rozhodl ve velkorysém a architektonicky čistém butiku poskytnout prostor i tvůrcům z jiných odvětví, kteří jsou blízcí jeho vkusu. Jedním z nich je i Čech Richard Štipl. Několik jeho aktuálních plastik tak zdobí šperky z dílny Alana Crocettiho.

Foto: archiv Richard Štipla

Spojení v nové realitě

Štipl prezentuje v prostorách osm bust a jeden pár rukou. Všechny plastiky jsou provedeny ze dřeva a doplňují je stříbrné a zlaté šperky slibného šperkaře Alana Crocettiho, jehož práce si oblíbily hvězdy jako Lady Gaga, Rita Ora nebo Billie Eilish.

„Na začátku spolupráce stál obdiv k extravagantní tvorbě Alana Crocettiho. K mému překvapení se mi sám ozval s nabídkou spolupráce. Propojení s designérem Driesem Van Notenem byl pak další přirozený krok. Bylo skvělé, že Alan ještě stihl přiletět do Prahy, a umělecký koncept jsme tak mohli osobně doladit,“ říká sochař Richard Štipl a dodává, že „výběr děl pak už bohužel probíhal přes Zoom, jiná možnost v době pandemie ani nebyla."

„Pokusil jsem se vytvořit obchod, který může být jen v LA. Chtěli jsme, aby spolu vše, co v něm je, bylo provázáno. Tohle místo je v mých očích nejen obchod, ale neustále se měnící galerie, místo pro pořádání výstav, představení nebo intelektuální setkání, ať už s lidmi, anebo alespoň virtuálně,“ doplnil Noten, který obchod otevřel 9. října.

Foto: archiv Richard Štipla

Dílo Richarda Štipla je zastoupeno v mnoha významných sbírkách. Prosadil se především svými hyperrealistickýmikolorovanými sochami a velkoformátovými obrazy. V České republice byla jeho díla vystavená v projektu Decadence Now v pražském Rudolfinum nebo v Salmovském paláci v rámci celoroční výstavy Možnost dialogu. 

Aktuálně je jeho dílo k vidění v Národní galerii v Praze na výstavě Sen ve snu: E. A. Poe a umění v českých zemích. V přípravě je výstava se zmíněným Alanem Crocettim a designérem Ronym Pleslem a účast v projektu Memento Mori v galerii současného umění DOX.

Foto: archiv Richard Štipla

Čtěte dál