Dovolená u azurového moře a bez roušek? Zkuste Tunisko

Chtěla bych vám ještě za čerstva vyprávět, jak nadšená z Tuniska jsem.

Foto: archiv

Ještě před pár měsíci by mě ani nenapadlo vydat se právě sem. Nevím jak vy, ale já měla Tunisko za jednu z těch destinací, kam si jedete lehnout do resortu k bazénu, a tím to hasne. Zaslepeně jsem nepátrala, jestli se náhodou nemýlím.

Jenže příchod koronaviru všechno změnil. Nemůžeme si plnit svůj bucket list, a objevujeme další možnosti. A je to svým způsobem velmi dobře - pravděpodobně zjistíme, že není vždy potřeba letět přes půl světa, abyste zažili dovolenou snů.

Foto: Shutterstock

A tak se stalo, že jsem hned prvním letem vyrazila do Tuniska. Dlouho to vypadalo, že bude v létě možné cestovat jen po Evropě, ale tato africká země se stala prvním dostupným mimoevropským cílem. Lety z Prahy se obnovily v sobotu 15. srpna. 

Výhoda číslo jedna: Jste tam rychleji než po D1 v Brně. Výhoda číslo dvě: Na letišti a v letadle sice máte roušky (pokud zrovna nepijete a nejíte - myslím, že prodejům na palubě se zvedly tržby), vyplňujete o něco víc formulářů než obvykle a měří vám teplotu, ale v samotném Tunisku jsou omezení velmi mírná. Musíte se chránit v obchodech, ale tady se nakupuje spíš na ulici. V hotelu nosí roušky jen personál.

Z toho jasně vychází, že Tunisko je lepší nápad než například Mallorca, kam jsem měla vyrazit původně, a kde musíte mít masku i na pláži. Výhodou je i to, že tuniské hotely se zavázaly dodržovat padesátiprocentní obsazenost, a protože 49 procent se povaluje u bazénu, je dost možné, že budete mít pláž sami pro sebe.

Foto: Shutterstock

Tunisko není jen pláž

Na druhou stranu a přes veškeré moje předsudky Tunisko není jen koupání a opalování. Vlny tu úplně nejsou, takže surf nechte doma, ale místo toho vyrazte na výlet. O této zemi se říká, že je bránou Sahary, kterou byste jednou v životě rozhodně měli vidět.

Známým cílem je Kartágo, ležící kousek od hlavního města Tunis. Krásné je nedaleké město Sidi Bou Said, jehož modrobílá architektura připomene Řecko. Ve střední části země najdete druhé největší "koloseum" na světě - amfiteátr El-Jem. 

Cestovat můžete organizovanými výlety autobusem, ale pokud chcete uspokojit cestovatelského ducha, vyrazte vlakem. Navzdory tomu, že občas vám místní poměry připomenou, že jste v Africe (pět tuniských minut znamená ve skutečnosti zhruba třicet), vlaky jsou tu velmi moderní a spolehlivé.

Foto: archiv

Jeden z přímých letů z Prahy vede do Monastiru, kde můžete rovnou zůstat a uděláte dobře. Náš hotel byl asi pět minut od letiště, a přitom byl opravdu krásný, s čistou pláží a průzračným azurovým mořem. 

Což je mimochodem další věc, která mě trochu překvapila - i v Tunisku můžete mít velmi luxusní ubytování, navíc za velmi příjemné ceny. Hotel Royal Thalassa Monastir pochází z místní sítě, která do budoucna plánuje každý hotel zaměřit na jinou cílovou skupinu - v Sousse bude pro rodiny s dětmi, ten v Monastiru naopak jen pro dospělé, což je, myslím, velmi dobrý nápad.

Osm dní v něm pořídíte například u cestovní agentury Invia za 16 tisíc, budete-li plánovat více dopředu, začínají ceny už na 10 tisících. Přitom je řeč o hotelu, který nabízí opravdu moderní interiér, jedno z nejkrásnějších spa, jaké jsem kdy viděla, i možnost bydlet jako královna se soukromou vířivkou na vlastní terase.

Foto: archiv

Na Monastir navazuje Sousse, kam můžete vyrazit třeba taxíkem, když chcete jinou než hotelovou večeři, nebo si někam zajít na drink (pozor, jste v muslimské zemi, kde se alkoholu příliš neholduje) nebo kávu. I tady se zároveň nabízí několik výletů - projděte si hrad Ribat a mauzoleum prvního místního prezidenta Habiba Bourguiby, kterého tu všichni zbožňují. Nad jeho hrobkou visí obří lustr z českého skla.

V každém případě než vyrazíte, sledujte aktuální informace, protože právě dnes vyšla povinnost prokázat se při vstupu do Tuniska negativním testem na covid-19, přičemž pokud jedete s cestovkou, nepotřebujete ho.

Foto: archiv

Čtěte dál