Dovolená se psem: Pláže, na které mají vstup povolen

V Evropě přibývá dog-friendly ubytování i speciálních psích pláží. Ty nejlepší najdete v Itálii nebo Chorvatsku.

Foto: Shutterstock

Každý třetí z našich čtenářů má doma pejska. Možná i víc. Podle průzkumu agentury Focus vlastní psa celých 37 procent Čechů. Stejný počet lidí tak zřejmě každoročně řeší problém, kam s ním, když se chystají na dovolenou.

Létat se psem sice jde, ale není to pro něj moc pohodlné. Naložit do auta ho samozřejmě můžete, ale pokud nemíříte do hor, ale k moři, pravděpodobně narazíte na zákaz vstupu psů na pláž. Přibývá ale i míst, která jim a jejich majitelům jdou naopak vstříc, ať už se jedná o hotely s označením Pet Friendly, nebo speciální psí pláže.

Modrá vlajka v Chorvatsku

V Chorvatsku se psem můžete na každou pláž, která není označena modrou vlajkou nebo nemá vstup se psy písemně zakázán. "Spoustu psích pláží najdete v oblastech Istria, Kvarner nebo Severní a Střední Dalmácie. Psí pláže jsou zpravidla vybaveny odpadkovými koši na psí exkrementy, lavičkami, zdroji tekoucí vody či sprchami pro psy," popisuje Andrea Řezníčková, tisková mluvčí cestovní agentury Invia.

Velkým počtem psích pláží se pyšní také přístavní město Rovinj, které je samo o sobě pejskařským rájem: psi mohou do většiny místních restaurací i do historického centra. Jednou z nejoblíbenějších psích pláží v této lokalitě je Zlatni rat s oblázky, pozvolným vstupem do moře, dostatkem stinných míst i speciálním psím barem. Oblíbenou psí pláž Blue Moon nabízí Poreč. Najdete zde dlážděné cestičky i prostorný travnatý areál, kde se mohou psi do sytosti vyběhat.

Na každé pláži sice platí vlastní pravidla, ale všude je důležité dbát na čistotu, uklízet po psech, a mít je na vodítku, protože ne všechny pláže jsou oplocené a chráněné, navíc se tam nachází mnoho jiných domácích mazlíčků.

Výcvik v Itálii

Za průkopníka psích pláží a za jednu z nejvíce dog-friendly zemí Evropy je považovaná také Itálie. Zřejmě nejoblíbenější Plutovu pláž najdete v Bibione. Pro psy a jejich pány jsou tu připravena lehátka se slunečníky, psí sprchy, sáčky na exkrementy i vodítka na půjčení. Psa zde můžete i přihlásit na výcvikovou lekci nebo se společně zapojit do animačního programu.

O něco klidnější je středisko Porto Santa Margherita, kde si můžete vybrat ubytování v široké nabídce apartmánů nebo vilek se zahrádkou, kam lze vzít klidně i několik velkých psů. Speciální psí pláže tu sice nenajdete, zato ale budete mít k dispozici několik divokých písčitých pláží, na které je vstup zdarma.

Nezapomeňte na pas

I psi na cestu do zahraničí potřebují pas. "Cestovní průkaz psům vystavuje veterinář. Jeho součástí by mělo být potvrzení o platném očkování proti vzteklině, případně o dalších ošetřeních dle požadavků cílové země. Zvíře musí být navíc označeno, nejčastěji se využívá čipování nebo tetování," radí Řezníčková. Některé země také mají pro vstup se psy zvláštní pravidla omezující například věk nebo rasu zvířete, tak na to radši před odjezdem ještě mrkněte.

Čtěte dál