Dopis ženám od Michala Viewegha

Spisovatel Michal Viewegh napsal dopis svým spolužačkám z vysoké školy.

Foto: archiv Michala Viewegha

Ahoj Jano, Olgo, Lucko, Jitko a druhá Jano!  

Život nás občas vystavuje zvláštním, ba přímo bizarním situacím – jako třeba právě teď mě: sotva jsem se vrátil z našeho každoročního srazu spolužáků z FF UK (studijní obor český jazyk – pedagogika), jenž se tentokrát konal v osobité v hlubočepské hospůdce jménem Chýše, zavolala mi redaktorka z Harper´s Bazaaru, že prý jsem jí dosud neposlal onen dopis vybraným ženám, který po mně před časem chtěla (v nové rubrice zmíněného časopisu totiž známí muži píší ženám, které si sami vyberou).  

Takže, moje milé spolužačky, už jistě chápete, proč vám nyní píšu, i když jsem s vámi předevčírem několik hodin mluvil. Ano, je to absurdní situace, ale zároveň je to dobrá příležitost, jak vám napsat to, co jsem vám ještě nikdy nenapsal a ani nikdy  neřekl  - a neřekl jsem vám to ani na našem letošním, již třicátém srazu v Chýši, ani na žádném z těch předešlých devětadvaceti (nejspíš proto, že mi to připadalo jaksi nadbytečné, možná i příliš sentimentální nebo snad i trochu vlezlé). Ale teď, když je nám všem přes padesát, vám to snad už říct můžu. Ano, řeknu (respektive tedy napíšu) vám to, co jsem vám tenkrát, kdy nám všem bylo kolem dvaceti, bohužel nikdy nepřiznal (třem z vás jsem to sice naznačoval, ale naznačování se nepočítá): mám vás rád! 

Mám vás rád - a  zároveň cítím obrovskou vděčnost, že přestože jsem se oněm třem z vás tenkrát neobratně dvořil, nesměle vás osahával a marně se vás pokoušel svléknout, nevzpomínáte na ony děsivé zpocené vteřiny, během  nichž moje mladistvá chlípnost podle ideoložek hnutí #MeToo ohrozila samu podstatu vašeho ženství (vždyť jste mohly být doživotně traumatizovány!), ani s hněvem, ani s nenávistí, nýbrž s potutelnými úsměvy! Nedokážu popsat, jak hluboce si vážím toho, že mne žádná z vás dodnes nezažalovala – a jak nezměrně jsem vděčný, že žádná z vás po mně coby známé osobnosti nepožaduje mnohamiliónové odškodné! V mých očích jste příkladem pro všechny hrdé, emancipované a na penězích nezávislé ženy z celého světa! Udělaly jste něco, co je možná jen malý krok pro člověka, ale zároveň je to obrovský krok pro lidstvo: dokázaly jste hnutí #MeToo – alespoň tomu českému - vrátit zdravý rozum! 

Váš Michal Viewegh  

Čtěte dál