Dominika Kozáková: Neexistuje nenositelné oblečení

Dominika Kozáková vyznává heslo "Více je více" a inspiruje se v estetice 80. let a punku. "Punkové oblečení nemůžete jenom dělat, punk musíte i žít," říká v rozhovoru.

Foto: Lena Luga

Slovenská návrhářka Dominika Kozáková je známá svým extravagantním designem. Punkový styl osmdesátých let, bezpohlavnost a příchuť magie doprovází všechny její přehlídky. Její oblečení je spíše pro ty odvážnější z nás. Duhové kozačky na platformě, neonové šaty s potiskem mimozemšťanů, síťovina, latex i semiš. To všechno můžeme v kolekcích najít.

Dominika se původně chtěla věnovat kostýmové tvorbě, kterou také vystudovala. Po úspěchu, který sklidila na bratislavských dnech módy, se však rozhodla pro módní design. Během roku 2018 se kromě Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku zúčastnila i nizozemského festivalu pro mladé designéry Fashion Clash. Chaos a extravagance jsou charakteristické jak pro její tvorbu, tak pro její životní styl. Při našem rozhovoru byla však Dominika překvapivě tichá a nesmělá.

Módní design jste nevystudovala, ale všechno si šijete sama. Kde jste se to naučila?

Na střední škole jsme se učili šít skoro všechno, takže jsem měla dobré základy. Když jsem žila v Brně, pracovala jsem v krejčovství Salon č. 4 spolu s dalšími švadlenami, které měly až třicetiletou praxi. Byly pro mě nejlepšími učitelkami i náhradními maminkami. Rok a půl, který jsem tam strávila, byl k nezaplacení.

Kombinujete různé druhy materiálů semiš, plast, latex…někdy na první pohled nezkombinovatelné. Podle čeho si je vybíráte?

Mám moc ráda překombinované věci. Inspiruji se japonskou subkulturou Haradžuku, která se vyznačuje extravagantními kostýmy. Při přípravě kolekce je výběr materiálů a barev mojí nejoblíbenější fází. Někdy si koupím třeba jen vzorky a nastříhám si k nim barevné škály, abych si dokázala představit, jak to asi bude ve finále vypadat.

Foto: Lena Luga

Inspiraci čerpáte hlavně z punku a osmdesátých let…

V punku se mi líbí jeho vizuální estetika. Když děláte punk oblečení, musíte tak i žít. Punk je rebelský a narušuje stereotypy, o což se v mojí tvorbě snažím i já.

Vytváříte “bláznivé“ věci, tím myslím především křiklavé barvy a potisky. Je v tom určitý risk, což chce od návrháře odvahu. Co vás na tom baví nejvíc?

Nejvíce si vážím designérů, kteří tvoří své oblečení upřímně. Proto i já dělám kousky, které mě vystihují. Nejraději zpracovávám témata spojená s mými vlastními zážitky. Myslím si, že každá tvorba by měla odrážet osobnost designéra.

Jaká témata jsou vám tedy blízká?

V minulé kolekci jsem se inspirovala svými nočními můrami z dětství. Jako malá jsem v noci často vídávala hořící schody nebo jsem měla pocit, že se po mně ve spánku plazí hadi. S odstupem času mi to přijde takové kouzelné. Do oblečení jsem tyto zážitky přenesla v podobě potisků. Také mě fascinuje moderní cirkus, asi proto, že je magický a chaotický.

Vaše looky na přehlídku doplňujete hodně specifickým make-upem. Co například inspirovalo modrou pleť s obláčky pro kolekci SS2020?

Kolekcemi si vytvářím svoje vlastní vzdušné zámky. Obloha na pleti mých modelů tak odrážela náplň celé mojí tvorby, zároveň se hodila k tématu nočních můr.

Proč jste si pro představení své poslední kolekce (SS2020) vybrala klub Swim? Máte něco proti klasické přehlídce?

Přehlídky mě baví. Ráda si ale věci dělám podle sebe. Myslím si, že přehlídka v klubu na párty se k mému oblečení hodí. Sice to nebylo mým původním záměrem, ale lidé mi často říkají, že by v mém oblečení rádi šli na párty, předvést se. Mám radost, že jsem mohla spolupracovat s klubem Swim. Myslím si, že dokonale podtrhl moje párty oblečení pro club cool kids. Předvést moji show na party a mít svoji vlastní akci v rámci fashion weeku byl můj splněný sen.

Svojí tvorbou často stíráte genderové rozdíly. Proč je toto téma pro vás důležité? 

Šít unisex oblečení je těžké, protože to není vždy možné. Ženy a muži mají odlišné typy postav. S touto tématikou se snažím pracovat i kvůli tomu, že čerpám nápady z mého dětství. Malé děti neřeší, kdo je kluk a kdo holka. Řídí se srdcem. Přijde mi samozřejmé, že na tom nezáleží ani v dospělosti.

Jde vám více o nositelnost oblečení nebo vlastní způsob sebevyjádření?

Určitě je pro mě důležité zpracovat oboje. Oblečení, které vidí diváci na přehlídce, je více přehnané, extravagantní a divadelní. Návrhář musí co nejvíce předvést svoji kolekci. Od toho je to show. Věci na prodej jsou samozřejmě více přizpůsobené běžnému nošení.

Existuje něco nenositelného?

Já si myslím, že všechno může vypadat dobře, pokud to umíte dát dohromady.

Máte svoji značku Dominika Kozáková a zakládáte si na tom, že jste v jejím vedení. Spolupracujete s někým dalším? Pomáhá vám někdo třeba s marketingem?

Můj dobrý kamarád a profesionální grafik Svatopluk Ručka mi tvoří grafický design. Dělá mi pozvánky na fashion week a stará se o vizuál ke každé nové kolekci. Všechno ostatní dělám já sama. Spolupracuji s dobrými fotografy, kteří už také patří mezi moje přátele. S produkcí mi pomáhá Daniela Pilná. Můj tým se tak pomalu začíná rozšiřovat. Raději ale dělám menší krůčky.

Čtěte dál