Dominika Doniga: Moje rituály v čase korony

Dominika Doniga je operní pěvkyně, ale už přes dva roky se věnuje rodinné kosmetické značce Malinna. Zatímco výrobu a kouzla s přírodními ingrediencemi má na starosti její otec, ona značku uvedla v život a dostala ji k zákazníkům. Prozradila nám, jaké rituály jí nejen v téhle době dělají dobře na těle i na duši.

Foto: archiv Dominika Doniga

Jak nyní vypadají vaše běžné dny? 

Uvědomuji si, že žít v hlavním městě a žít na venkově je momentálně velký rozdíl. Lidé v mém okolí, ať už v práci nebo v rodině, se vždy starali o své zdraví a imunitu preventivně. A věřím, že to je jeden z důvodů, proč třeba i Covid prodělali bez vážnějších následků – mluvím o svých prarodičích, kteří mají oba po osmdesátce. Náš office funguje, v březnu jsem dala našim zaměstnancům home office na dva týdny, já jsem však chodila do práce stále, protože bydlím nedaleko. Pomáhá mi to v psychohygieně, nechci si nosit práci domů.

Co vám teď dělá radost? 

Momentálně se nesmírně těším z průběhu svého těhotenství. Je to úplně nový zážitek a vjem. Fascinuje mě, jak se ženské tělo mění. A mimo těhotenství mě těší práce pro naši firmu. Mám radost z toho, že dělám něco, co mi dává smysl. S prací samozřejmě souvisí i kolektiv – ten je k nezaplacení. A také mám obrovské štěstí na partnera, který mě drží při zemi a je mi velkou oporou. Panuje mezi námi pohoda, stále se něčemu smějeme. 

Jaké rituály si pravidelně dopřáváte?

Snažím se o pravidelný pohyb v přírodě. V tomto stádiu těhotenství je moje mobilita už mírně omezená, ale rychlá chůze na čerstvém vzduchu dělá zázraky. A další rituál, který jsem si osvojila, je otužování v jezeře. Dobrá zpráva je, že stačí být ponořený dvě minuty jednou týdně pro získání zdravotních benefitů, a to není nesplnitelné. Co se týká výživy, teď je pro mě velmi důležitý náš Elixir Vanilla. Musím říct, že asi i díky němu netrpím žádnými těhotenskými obtížemi. Nic mě nebolí, chrup mám v pořádku, vlasy a pleť také, a kůže se krásně adaptuje na stále větší bříško. Elixír si dávám v dost vysoké dávce každé ráno jako první nápoj dne. 

Foto: archiv Dominika Doniga

Jak pracujete se svou psychikou, aby vám nebylo smutno a úzko?

Mám pocit, že teď je to spíš otázkou toho, co nedělat než toho, co dělat. Rozhodla jsem se nastavit si hlavu tak, že se mě celá situace nebude psychicky dotýkat. Snažím se přijmout nepříjemná fakta, která s ní souvisí a řešit je, když to jde. Pokud to nejde, tak je beru jako zkoušku, jejíž cílem je nenechat se pohltit emocí frustrace nebo hněvu. Ne vždy to samozřejmě zvládnu, ale pomáhá mi i vědomí, že můj život není v ohrožení, jen status quo se mění. To je sice nekomfortní, ale zase to pomáhá člověka zocelit. V maximální možné míře se vyhýbám sledování médií a velmi selektuji i to, co sleduji na sociálních sítích. Zpočátku mě vytáčely diskuze na Facebooku, dokonce jsem se sama často neudržela komentářů. Teď se je snažím vnímat jako studii psychologie lidského konání a omezuji jejich čtení. S depresivní náladou se nesnažím bojovat. Nechávám ji jednoduše chvíli existovat a potom mě to přestane bavit a zase přijde kreativní moment plný energie. 

Jak v téhle době prožíváte své těhotenství? 

Myslím, že bych ho podobně prožívala v jakékoliv jiné době. Asi jsem na sebe přestala být přísná. Respektuji hlavně množství své energie, které je nyní jiné a má i jiné výkyvy. Snažím se trochu utišit, zahloubit do sebe, ale to může souviset spíš s vnější situací, než s mým těhotenstvím. 

Co je váš největší objev za poslední dobu? 

Asi to, že život ve městě mi přestal dávat smysl. Neustále se měnící omezení nás obírají o výhody života ve městě a jsme tak vystaveni především jeho nevýhodám. Ale zase je pro mě fascinující vědět, že v podstatě pro šťastný život toho není potřeba moc, především co se materiální stránky týče. A když tohle lidi pochopí a procítí, tak se jim v životě opravdu odehraje takový malý zázrak. S partnerem nás koncem roku čeká stěhování z Bratislavy směrem k výrobě v Branicích v Jižních Čechách. V blízké budoucnosti plánujeme kromě hlubšího ponoření se do výroby naší značky Malinna, kterou momentálně vedou moji rodiče, věnovat se rodině, včelaření a permakultuře. Ale to jsou zatím jen vize. 

Jak se staráte o tělo a jak se staráte o duši? 

Tělo se snažím nezatěžovat špatným jídlem a toxickou chemií. Z kosmetiky a čistících prostředků používám jen naše produkty, které jsou absolutně čisté, díky našim výživovým doplňkům jsem myslím už několik roků ve výborné kondici bez závažnějších zdravotních problémů. Co se týká sportu, tam bych mohla přidat, ale aspoň hodinovou procházku denně se snažím absolvovat. Duše je pro mě na prvním místě, protože její špatný stav se okamžitě odrazí i na fyzické úrovni. A tak se vyhýbám toxickým vztahům, myšlenkám a informacím. Vědomě se snažím upírat pozornost na to, co povznáší, ne na to, co ubíjí. 

Čtěte dál