Domácí medicíny: Jaké doopravdy fungují?

Med v čaji chutná skvěle, ale pomůže vám v boji s chřipkou?

Foto: Shutterstock             

Snažit se vyléčit nachlazení a slabou chřipku přírodní cestou a ne hned běžet do ordinace lékaře, je vcelku samozřejmé, ale… Dokážou tyto alternativy skutečně vyléčit nemoc? Zeptali jsme se expertů, jak efektivní jsou med, citrusy, echinacea a česnek.

Echinacea: Zmírní příznaky nachlazení?

Experti se shodují na tom, že echinacea sama o sobě nevyléčí nachlazení, ale může se vám po ní nepatrně ulevit. „Nejsou známy žádné vedlejší účinky způsobené jejím užíváním, pouze v případech dlouhodobého preventivního zařazení této byliny do jídelníčku. Neexistuje tedy reálný důvod, proč ji nebrat, když jste nachlazená. Není prokázáno, že by měla nějaký významnější efekt při léčbě, ale pokud ji shledáte přínosnou, bez obav ji v době nemoci užívejte,“ uvádí nutriční poradce Aisling Pigott.

Med: Uleví od bolesti v krku?

Horká voda, med a citron je mix, který se často doporučuje na zahnání bolesti v krku a jako prevence proti nachlazení. „I když není vědecky prokázáno, že by med dokázal uzdravovat, nevidím důvod, proč ho neužívat, když díky němu budete cítit úlevu od bolesti. Mějte ale na paměti, že je extrémně sladký a hodně kalorický, takže bych nedoporučil jeho pravidelné a dlouhodobé přidávání do čaje nebo vody s citronem. Také by neměl být podáván dětem do jednoho roku, jelikož u nich může způsobit kojenecký botulismus (otrava botulotoxinem),“ varuje Pigott.

Foto: Shutterstock             

Česnek: Zkrátí dobu trvání chřipky a nachlazení?

Uvádí se, že česnek může oslabit příznaky běžné chřipky a nachlazení. „Česnek obsahuje alicin, látku prospěšnou pro imunitní systém,“ vysvětluje nutriční poradkyně Lauren McGuckin. „Nicméně způsob, jakým je česnek upravován, má značný vliv na účinnost této jeho složky. V syrovém stavu jsou léčivé účinky alicinu nejsilnější. Proto doporučuji jíst česnek nevařený. Skvělé je, že ho lze přidat do mnoha druhů jídel jako dochucovadlo. Na co byste si ale měla dát pozor, jsou potravinové doplňky – množství alicinu v jednotlivých pilulkách se u různých značek hodně liší .“

Vitamín C – Vyléčí citrusy nachlazení?

Vitamín C je nezbytný pro správné fungování imunitního systému a je prokázáno, že dokáže zkrátit dobu, po kterou trpíme nachlazením. Bohužel ale jeho nástupu nezabrání. „Citrusy uleví od bolesti při zánětu horních cest dýchacích a ve spojení s dalšími zklidňujícími potravinami – jako je například med s horkou vodou – jsou při léčbě rozhodně prospěšné,“ potvrzuje nutriční poradkyně Amanda Squire. „V době nemoci je nesmírně důležité dodávat tělu látky, které mu v boji se symptomy pomohou. Proto byste měla v době nákazy svědomitě dbát na vyvážený jídelníček. Barvitá a na živiny bohatá strava podpoří imunitní systém a dodá tělu sílu,“ uzavírá Amanda Squire. 

Čtěte dál