Dokumenty pro milovníky designu a architektury, na které se můžete podívat hned teď

Pojďme se obklopit krásnými věcmi. Vaše mysl se rozlétne do všech koutů díky těmto vybraným dokumentům.

Jak se bydlí v neobvyklých domech

Snili jste někdy o tom, že si postavíte dům, který ještě nikdo nikdy neviděl? Že budete bydlet v architektonickém skvostu? Pokud hledáte inspiraci nebo se jen zajímáte o architekturu, pak doporučujeme sérii Nejpozoruhodnější domy světa (The World’s most extraordinary homes), kterou provází sympatický architekt Piers Taylor a britská herečka Caroline Quentin. Společně s nimi nahlédnete do těch nejzajímavějších obytných budov na světě. Najdete na Netflixu.

Gentrifikace na vlastní kůži

Když se naproti sobě objeví soukromé elitní školy naproti bytům pro sociálně slabé, nevěstí to nic dobrého. Dokumentární snímek Bydlení ne pro každého (Class Divide) Marca Levina se zaměřuje na proměnu newyorské čtvrti Chelsea, která se ze zaplivané části města proměňuje ve vyhledávanou lokalitu. Žijí tu mladí lidé, ale každého z nich za dveřmi jeho bytu čekají úplně jiné podmínky. Najdete na HBO.

Jak se tvoří věci

Pokud chcete nahlédnout doslova pod ruce těch nejslavnějších designérů, je dokumentární série Abstract, která se dočkala již druhé sezóny, přesně pro vás. Najdete ji na Netflixu a odhalíte tak, jak vznikaly například ikonické modely tenisek, jak se navrhují samořiditelná elektrická auta nebo co mají společného vintage hodinky a Obamova prezidentská kampaň.

Jak budou vypadat města plná dronů

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak naše životy a prostředí, které nás obklopuje změní drony?  Bude jednou nebe plné těchto létajících objektů a budou nám k užitku, nebo pro zlost? Budeme díky nim stavět domy, které budou vypadat úplně jinak než jsme zvyklí? Nad tím se zamýšlí krátký dokument z dílny serveru o designu Dezeen, v němž se objevují kapacity typu architekta Normana Fostera. Můžete se na něj podívat na YouTube kanále Dezeen.

Čtěte dál