Dokumenty o fashion insiderech, které musí vidět každá milovnice módy

Stisknete „play“ a následujících 90 minut nebude svět kolem vás existovat – tak strhující jsou snímky o třech osobnostech, které významně ovlivnily současný módní svět.

Foto: Getty Images

Nyní už kultovní dokument Dior a já o návrháři Rafu Simonsovi jste pravděpodobně viděla několikrát. Nedivíme se, nedá se mu nic vytknout, o tak skvěle zpracované dílo se jedná. Po páté už ale na stejný film opravdu nemáte náladu? Pátrat po alternativách nemusíte, máme pro vás tipy na stejně kvalitní dokumenty, které vás, tak jako Dior a já, připoutají k obrazovce a nabídnou jak pohledy do zákulisí, tak emoce a zajímavé informace.

Sklenka červeného vína nalitá a popcorn hotový? Výborně, vše připraveno a můžete si pustit…

House of Z

Vzestup na nejvyšší vrchol módní branže a přízvisko „zázračné dítě“, poté drsný pád a následné až „fénixovské“ znovuzrození zavrženého návrháře – scénář o profesní dráze Zaca Posena se píše téměř sám. A přísaháme, že po zhlédnutí budete ještě o něco více milovat nejen Zacovy dechberoucí modely, ale i návrhářovu osobnost, jeho oddanost, otevřenost a především nabytou pokoru a bezelstně upřímný úsměv.

Přečtěte si exkluzivní rozhovor s návrhářem na dolcevita.cz

Franca: Chaos and Creation

Intimní portrét dlouholeté šéfredaktorky italské Vogue Franci Sozzani natočil její syn Francesco Carrozzini. Rázná, odhodlaná a sebevědomá osobnost této ženy je až v kontrastu s celkovým křehkým vyzněním díla. Spíše než dokumentem o kariéře nazvali bychom snímek osobním vyznáním lásky a úcty syna ke své matce. 

Jeremy Scott: The People’s Designer

Návrhář Jeremy Scott – buď ho milujete, nebo nenávidíte, ale… I v případě, že se hlásíte k týmu č. 2, dejte tomuto snímku šanci. Seznámení se s procesem tvorby a zázemím umělců nám často otevře oči a donutí změnit pohled na věc. Dokument o kreativním řediteli módního domu Moschino je detailním, upřímným a citlivým odhalením pozadí za Scottovými výtvory a možná i vás podnítí k přehodnocení názoru a ke sledování jeho přehlídek s nově nabytou perspektivou.

Všechny snímky najdete na Netflixu.

A až budete mít zkouknuto, můžete se začít těšit na dokument o jedné z největších legend světa módy – o Alexandru McQueenovi. V českých kinech bude uveden na začátku září. 

Čtěte dál