Doktorka Lucie Kalinová: Cílem je být svou nejlepší verzí, ne se úplně změnit

Estetická medicína už není o extrémech a nepřirozenosti. Možností je mnoho, a nejen o tom jsme si popovídali s doktorkou Lucií Kalinovou, která vede soukromou kliniku v centru Prahy Brandeis Clinic by Lucie Kalinová.

Foto: Petr Kozlík

Doktorka Kalinová řídí vlastní soukromou kliniku v centru Prahy, kde je zároveň vedoucí lékařkou oddělení plastické chirurgie. Mezi chirurgy vyniká nejen tím, že je žena, kterých je v tomto oboru i dnes menšina. Před založením Brandeis Clinic by Lucie Kalinová vedla z pozice primářky kliniku plastické chirurgie v nemocnici Na Bulovce, kde působila do roku 2019. Nyní se naplno věnuje svým klientům v soukromé praxi, kde se zaměřuje na estetickou plastickou chirurgii i na neinvazivní injekční ošetření a jezdí přednášet a školit na zahraniční i tuzemská sympozia. My jsme si nenechali ujít příležitost ji vyzpovídat! 

Co vás inspirovalo k tomu věnovat se plastické chirurgii? 

Od mala mě bavilo všechno, co mělo nějakou souvislost s uměním. Plastická chirurgie mi přišla jako určité ideální skloubení mojí lásky k němu a nadšení pro medicínu. Při nástupu na školu jsem ale vůbec neměla ponětí, že by obor plastické chirurgie mohl být tak náročný, že je za tím tolik práce. Díky různorodosti ale vím, že mě nikdy nepřestane bavit. I kdybych prováděla stále stejnou operaci, každá bude v něčem odlišná. Každý klient je unikátní a jeho vzhled originální a je nutné to respektovat a přizpůsobit výsledný efekt jeho přání a fyzickým predispozicím. Navíc ten pocit, když se operace podaří a lidé jsou spokojeni, ten je nepopsatelný.

Působíte jako ředitelka a zároveň vedoucí lékařka přední české soukromé kliniky Brandeis Clinic by Lucie Kalinová. Jaké byly vaše začátky?

Těsně před tím, než jsem se rozhodla rozjet vlastní byznys a pronajala si čtyřpatrovou kliniku uprostřed Prahy, zastávala jsem funkci primářky plastické chirurgie v nemocnici Na Bulovce. Ač jsem měla ze soukromé praxe už několikátou zkušenost, nikdy jsem nebyla ve vedení. Najednou zjistíte, kolik mravenčí práce je nutné udělat i mimo operační sál. Rozhodnout se přejít do soukromého sektoru a začít podnikat není lehké, ale je to jediná cesta, jak dělat práci podle sebe. Klíčová pro mě byla možnost vybrat si tým, se kterým poskytneme klientům nejlepší možnou péči a na který se mohu plně spolehnout.

V čem v rámci „mužského světa“ estetické medicíny vidíte své silné stránky? 

Na začátku mé kariéry jsem si musela svou pozici v „mužském světě“ dobýt. Jakmile vás ale kolegové i klienti přijmou a akceptují, že jste schopna odvést práci stejně dobře jako muž – nebo v určitých ohledech i líp – tak ta genderová rivalita zmizí. Jako svou silnou stránku beru jistou komplexnost vnímání. Žena je víc zvyklá na multitasking a umí vyhodnotit situaci z různých úhlů: z pohledu pacienta, z hlediska technické proveditelnosti i výhledu do budoucna. Ženy do oboru plastické chirurgie jistě přináší větší vnímavost a v neposlední řadě i estetické cítění. Je velmi důležité mít představivost a umět nejenom vyslovit vlastní názor, ale i se vžít do konkrétního pacienta a pochopit, jak to vnímá on. Chlapi občas moc protlačují vlastní představu a nenaslouchají klientovi. Já jako žena to mám právě naopak.

Co z vašeho pohledu odlišuje Brandeis Clinic od ostatních soukromých klinik estetické medicíny?

Na prvním místě jsou to určitě lidé – jejich profesionalita a zkušenosti. To je to nejdůležitější, protože lékaři, kterého si klient vybere, by měl důvěřovat a věřit jeho úsudku. Prvotřídní servis, komplexní portfolio služeb a jedinečná atmosféra luxusní historické budovy v centru Prahy jsou dalšími benefity. Naším cílem je, aby každá návštěva byla příjemným zážitkem, na který budou klienti s vděkem vzpomínat.

 

Foto: Petr Kozlík

Proč si myslíte, že je stále téma estetických úprav v jisté společnosti tabu? 

Určitě jsou lidé tématu otevřenější, než tomu bylo dříve. Například už berou aplikaci botulotoxinu nebo výplňových materiálů s kyselinou hyaluronovou jako běžnou součást péče o svůj zevnějšek. Nicméně má stále spousta lidí předsudky a strach, že budou vypadat nepřirozeně a uměle. Myslím, že to pramení z dlouhodobé mediální masáže a prezentace hlavně těch nepovedených výsledků. U těch povedených to totiž mnohdy nejde poznat. Alfou a omegou je výběr lékaře, kterému budete moci důvěřovat a který ví, co dělá. Třeba v sousedním Německu je zájem velký, ale stejně tak i ceny za estetické úpravy, proto spousta klientů dojíždí na operace za námi. Vědí, že zde dostanou nadstandartní péči.

Mezi vaše nejčastější výkony patří operace prsou. Provádíte nějaké nové postupy?

Ročně si na světě nechají prsa zvětšit necelé 2 miliony žen. Posun a vývoj je v této oblasti značný. A to jak v technice, kdy jsou jizvy velmi malé a decentně schované v podprsní rýze s minimem operačních i pooperačních komplikací. Tak i v technologii implantátů, kdy firmy vyrábějící implantáty už ve většině nabízí doživotní záruky a neustále zlepšují tvary i vnitřní hmotu implantátů. Za mě je vždy na prvním místě přání a potřeby pacienta, proto pracuji s širším portfoliem implantátů. Mezi favority bych zařadila například implantáty Mentor a jejich model Xtra či značku Motiva. Nedá se ale říct, že by existovala jedna univerzální varianta. Vše má své výhody i nevýhody. Jde o to je s klientkami probrat a navrhnout řešení, které zajistí skvělý výsledek, splní očekávání a zároveň respektuje dispozice jejich těla. 

Vnímáte nějaké současné trendy v rámci estetiky?

Současným trendem není krása jako taková, ale příjemný odpočatý vzhled, který nám hektická a stresující doba bere. Myslím, že nejde o to, abychom vypadali neustále na 20, ale stárnout a vypadat tak, jak si přejeme. Estetická medicína není o tom člověka měnit. Mým klientkám vždycky říkám, že cílem je být svou nejlepší verzí. Odstranit například kruhy pod očima nebo vrásku „mračivku“ je otázkou jedné dvaceti minutové návštěvy u nás na klinice. Když se koukneme na nejrychleji rostoucí zákroky z hlediska nárůstu zájmu klientů, tak za poslední měsíce je nutné zmínit trojici – Bullhorn Lip Lift, Foxy Eyes a Baby Botox. Nejčastějšími zákroky ale stále jsou operace prsou, liposukce a operace očních víček.

Zažila jste neobvyklý požadavek k operaci?

Každý máme individuální estetické vnímání a představu o kráse, takže i mě čas od času určitá přání překvapí, ale po více než 10 letech praxe už je to málokdy. Nicméně proto je pro mě komunikace v našem oboru stejně důležitá, jako precizně odvedená práce. Vždy musím chápat představy a očekávání, které klient má. Nejdu operovat, dokud necítím, že jsme nalezli společnou řeč.

 

Foto: Petr Kozlík

Jaký důvod je podle vás pro kosmetický zákrok nepřijatelný?

Rozhodně zdravotní rizika a s nimi spojené možné komplikace. Zároveň splnit přání je jedna věc, ale nedílnou a neméně důležitou součástí mé práce je umět klientům i dobře poradit a sladit jejich očekávání s proveditelnou realitou. Nestává se často, že někoho odmítnu. Snažím se vždy navrhnout řešení, které vím, že bude vypadat dobře, je proveditelné a pro klienta bezpečné. Pokud klient trvá na něčem, co nesplňuje zmíněné body, rozloučíme se.

Je nějaký mýtus, který často jako odborník v rámci úprav slýcháte? 

Když jsem s plastickou chirurgií začínala, tak jsem hoaxy o pískajících implantátech, navždy ztracené mimice nebo nemožnosti kojit po operaci prsou slýchala všude. Bohužel i po letech na ně občas narazím. Nejčastější je ale zaměňování botulotoxinu a výplňových materiálů. Většina lidí míchá informace o těchto injekčních aplikacích dohromady, ale jde o naprosto odlišené látky, které se strategicky mohou kombinovat, ale je dobré vědět k čemu každá z nich slouží. Botulotoxin je zlatý standard pro mazání vrásek. Aplikace mikrodávky tohoto neuromodulátoru dočasně oslabí stah svalů a zabrání tvorbě a prohlubování vrásek. Dermální výplně zase řeší doplnění objemu a harmonizaci kontur v obličeji. Například při doplnění objemu do rtů nebo v oblasti lícních kostí, pomáhají s menší korekcí hrbolku na nose, vyrovnáním asymetrie, odstraněním kruhů pod očima nebo konturováním dolní čelisti a brady. Klíčem k dokonalému výsledku je zkušený lékař, profesionální technika aplikace a kvalitní materiál. Například injekční výplně na bázi kyseliny hyaluronové by měly být vždy reverzibilní, aby se výsledek dal případně korigovat či úplně změnit podle aktuálních potřeb klienta.

Časté výkony v rámci omlazení obličeje představují face-lifting a plastika horních či dolních víček. Jaké je vaše beauty tajemství k tomu vypadat odpočatě a svěže? 

Hodně klientů své nedostatky maskuje nebo zakrývá, takže po zákroku okolí pozná změnu hlavně ve vystupování a celkové spokojenosti. Větší zákroky udělají dokonalou změnu, která by jinak zabrala dlouhý čas. Ale i drobný zákrok může posílit sebedůvěru natolik, že se sebou budete spokojení a budete se sami sobě líbit po probuzení, bez filtru, bez make-upu. Doporučím injekční aplikace, díky kterým už dnes není problém omládnout o 10 let během 30 minut nebo během obědové pauzy zajistit perfektní hydrataci na celé měsíce. Také úprava očních víček – malý zákrok, který zajistí velké objektivní i subjektivní zlepšení. Pro každého lze najít hned několik různých řešení, ze kterých si může vybrat.

Umělá inteligence by se mohla stát důležitou součástí plastické chirurgie. Věříte, že digitální technologie mohou formovat budoucnost estetické medicíny? 

Estetická medicína a plastická chirurgie je dnes dostupnější a na daleko lepší úrovni. Celý obor se vyvíjí, ale klienti řeší stále velmi podobné problémy. Mění se tedy spíše technika a možnosti, jak jejich přání splnit. Nedílnou součástí je ale komunikace, empatie a individuální přístup ke každému klientovi. To by byl zatím pro umělou inteligenci asi příliš velký oříšek. Věřím, že navždy bude o mém oboru platit, že je o zkušenosti, preciznosti, smyslu pro detail a respektu k anatomii a přirozeným rysům každého klienta.

Mimo jiné se věnujete školení v oblasti výplní a liftingových nití. Jak se vám daří skloubit náročnou práci s osobním životem? 

Součástí mojí profese je velká fyzická zátěž, zejména na sále, takže se člověk musí udržovat ve formě, aby to zvládl. Také je pro mě důležité občas vypnout a věnovat se něčemu, co mi pomůže vyčistit hlavu a dobít baterky. Sportování tedy beru jako skvělý a nezbytný doplněk mojí práce. Díky tomu se cítím svěže a mám dostatek energie. Zároveň svůj vzhled beru jako součást mé práce, takže využívám účinků injekčních materiálů, aby se na mě náhodou nepodepsala únava po namáhavém operačním programu, a také se snažím jíst zdravě a pravidelně, to je základ.

Čtěte dál