Do kin vstupuje Jack staví dům, nový film Larse von Triera

Sériově v něm vraždí Matt Dillon.

Foto: archiv Jack staví dům

“Léta jsem točil filmy o dobrých ženách, teď jsem natočil snímek o zlém muži,” uvedl svůj poslední snímek jeden z největších i nejprovokativnějších evropských režisérů naší doby Lars von Trier. Ten se před sedmi lety zapsal na černou filmařskou listinu, když na festivalu v Cannes pronesl kontroverzní výrok o tom, že “rozumí Hitlerovi”. Nyní se ale na festival vrátil a představil na něm svůj poslední počin, v němž se opět rozhodně nedrží zpátky. 

Foto: archiv Jack staví dům

Hlavní postavou filmu je sériový vrah v podání Matta Dillona, jenž každou svou vraždu považuje za umělecké dílo, byť mu někdy navzdory pečlivé přípravě ne vše vždy vyjde podle plánu. Svou dosavadní “kariéru” rekapituluje v pěti epizodách. Jednotlivé povídky jsou vyprávěny s pro režiséra typickým sarkasmem a inteligencí, které doplňuje velká porce černého humoru. „Ve filmu o zabijákovi je samozřejmě přítomná smrt, pro mě se ale jedná především o hlubokou a vtipnou reflexi života,“ říká o snímku ředitel distribuční společnosti Aerofilms Ivo Andrle. 

Foto: archiv Jack staví dům

Když věci nejdou podle plánu, film se stáčí směrem k černé komedii o zpackaném zločinu, čímž připomíná ranou tvorbu bratří Coenů,“ říká recenze portálu Indiewire, která jinak vyzdvihuje „dokonalou filmařinu“ a snímek označuje za „možná geniální“. 

Jack staví dům není filmem pro útlocitné duše, podobně jako jeho předchozí snímek Antikrist bude pro diváky občas k nevydržení. Jsme ale zvědaví na to, kam se talentovaný tvůrce posunul.

Foto: archiv Jack staví dům

Film Jack staví dům má v českých kinech premiéru 4. října.

Čtěte dál