Divadlo v časech karantény - tipy na online představení

Nemusíte si brát podpatky, malovat se, dokonce se ani česat, a přece můžete vidět to nejlepší z produkce vynikajících divadelních souborů v ČR i ve světě. Online nebo ze záznamu, stačí se připojit! Vnášení nápojů do sálu je pro tentokrát povoleno.

Foto: archiv Dejvické divadlo

Dejvické divadlo - Černá díra

Sehnat lístky do Dejvického za běžných okolností není jednoduchý úkol. Malý prostor divadla a omezený počet vstupenek z nich vytvářejí vzácnou komoditu, na kterou mnozí stojí v den zahájení předprodeje dlouhou frontu od brzkého rána. A vy teď nemusíte ani vstát z gauče, abyste si vychutnali komedii Černá díra. Inscenace vznikla na základě řízené improvizace interpretů, mezi kterými nechybí Ivan Trojan, Klára Melíšková, Martha Issová, David Novotný nebo Jaroslav Plesl. Pod režií je podepsaný Jiří Havelka. 

Černá díra je hrou, která nám silou divadelních prostředků a zážitků připomíná, že nic není jednoznačné, všechno může být stokrát jinak. Stačí jen nepatrný pohyb, drobné zaváhání nebo třeba jen myšlenka a všechno se mění, včetně prostoru a času, mimo jiné dvou nezastupitelných magických součástí divadla.

Inscenace Černá díra trvá 90 minut a přináší ji Mall TV. Na tomto odkazu můžete také podpořit Dejvické divadlo částkou dle vlastního uvážení.

Tip: Je-li vám poetika a humor Dejvického divadla blízký a náhodou jste ještě nezhlédli šestidílný seriál České televize Zkáza Dejvického divadla, teď je na to ta pravá chvíle

Foto: archiv divadla Vosto5

Vosto5 - Společenstvo vlastníků

Dávno před úspěchem filmu Vlastníci, natočeného podle původního divadelního scénáře Jiřího Havelky, byly vstupenky na tuto inscenaci vyprodány dlouho dopředu. Proto si nenechte ujít jedinečnou příležitost, která přináší tuto autorskou komedii přímo do vašeho obýváku. Nechte se přenést na mimořádnou schůzku SJV, která je inspirována skutečnými událostmi a probudí ve vás celou škálu emocí - od upřímného pobavení přes soucit až po touhu někomu zakroutit krkem. 

Představení Společenstvo vlastníků bude na Mall TV ke zhlédnutí v sobotu 28. 3. od 19.55 hodin. Dobrovolné vstupné můžete uhradit tamtéž. A pozor, pro jednoho dárce má soubor Vosto5 připravenou speciální odměnu -  můžete vyhrát malou roli v této inscenaci a po představení si dát pivo s kolektivem souboru. 

A až se svět vrátí k normálu, možná zatoužíte zhlédnout inscenaci znovu, tentokrát v neobvyklých kulisách Masarykova nádraží, případně si z repertoáru souboru vyberete něco dalšího. V tomto případě nemůžete sáhnout vedle. S výběrem vám pomůže veřejně zpřístupněný archiv Vosto5.

Foto: archiv divadla NoD

Nodflix - Divadlo NoD u vás na gauči

Divadelní prostor NoD pro vás streamuje jak představení, která jsou součástí repertoáru, tak projekty vzniklé přímo této situaci na míru. Začíná se vždy v 19:30 a na programu je: 27. března IMPRO - improvizované scénky na téma akčních hrdinů a bojových umění, 28. března microSPUTNIK - intimní autorská inscenace o vesmírném dobrodružství, která je založená na principu papírových mechanických automat a pop-up knížek a běžně ji dva herci hrají pro jediného diváka, 29. března Prefaby - komorní výtvarně zvuková inscenace na 30 minut, která vás seznámí s osudy tří sousedů. 5. dubna Hodní chlapci prozkoumají nejzazší oblasti lidských pudů v inscenaci inspirované Burgessovým románem Mechanický pomeranč, 7. dubna vám radikální autorská ironická politická féerie s názvem Všechno, co v nás zkurvili komunisti prozradí, jak to dopadne, když „se čtyři pravdoláskaři rozhodnou bojovat divadlem” a 9. dubna si nenechte ujít inscenaci Fantasy, které kombinuje technologii binaurálního zvuku a vaši vlastní fantazii.

Celý program NoDflixu je zcela zdarma, prostřednictvím GoOutu ale můžete podpořit Divadlo NoD a všechny, kdo v něm hrají. 

Foto: archiv divadla Cirk La Putyka

Cirk La Putyka - Homework a Family

Online platforma Cirk La Putyka (A)Live vám přináší pravidelné novocirkusové online přenosy. Nově pro diváky přichystali sérii Homework – domácí kabaret jednotlivých členů souboru, jejíž první díl si pusťte v neděli 22. března v 18:00. Ve středu  1. dubna od 20:00 se můžete těšit na záznam představení Family v režii Rosti Nováka mladšího. Zabývá se do hloubky tématem rodiny - od narození až po smrt jednotlivých členů, a vše vyjadřuje okouzlující kombinací slov, tance a akrobacie. Přispět můžete na stránkách www.darujme.cz.

Městské divadlo Brno - Divá Bára

Do archivů již odderniérovaných inscenací sáhlo Městské divadlo Brno, které na svém YouTube kanálu znovu zpřístupňuje divákům na omezený čas. Momentálně je k vidění romantický muzikál Divá Bára (2012), který pro divadlo napsaly legendy (nejen) brněnského muzikálu – Milan Uhde a Miloš Štědroň. Vášnivý příběh dívky, která je trochu jiná než ostatní a musí se před svým nechápavým okolím neustále obhajovat, nadchl diváky i kritiku. Objevily se i názory, že je inscenace kvalitou srovnatelná s legendární Baladou pro banditu od stejných autorů. 

Foto: archiv Divadla na Vinohradech

Divadlo na Vinohradech - Soudce v nesnázích

Od pondělí 23. března streamuje Divadlo na Vinohradech každý den od 20 hodin představení či živé vstupy herců. Pátek 27. března patří Pinerovu Soudci v nesnázích, viktoriánské frašce, ve které Viktor Preiss jako ctihodný soudce čelí řadě choulostivých situací, v nichž byste se rozhodně sami nechtěli ocitnout. Pokud byste to nestihli, repríza se vysílá hned druhý den, v soboru 28. března ve 14.00. Sobota večer pak patří klasice, Vladimír Neff: Sňatky z rozumu. Představení sledujte na odkazu na stránkách divadla.

Foto: archiv divadla Aqualung

Divadelní soubor Aqualung - Vynález zkázy

Aqualung se prezentuje jako divadlo pro ty, kteří se chtějí bavit, smát i snít. A to teď sedí snad na nás na všechny, že? Soubor můžete běžně vidět na scéně Žižkovského divadla Járy Cimrmana a vedle klasických kusů si do repertoáru vybírá především fantasy a sci-fi kousky. V pátek 27. března od 18:00 pro vás přichystali svou divadelní adaptaci románu Julese Vernea Vynález zkázy. Chybět nebudou ponorky, padouši ani dramatické zvraty!

Vstupenku koupíte přes Donio a jejím zakoupením se zařadíte do soutěže o dva lístky na premiéru některého z dalších představení.

Foto: archiv divadla A Studio Rubin

A Studio Rubín - Thelma a Selma

Pražské A Studio Rubín oživuje divadelní scénu jedinečnými autorskými inscenacemi, psanými speciálně pro tento intimní prostor. Je otevřené mladým umělcům a vytváří komunitu, která se nebojí reflektovat současná témata.  O emancipaci, současných ženách a mužích a „chaosu normální lásky“ se svébytným kotlíkářsky-romantickým nádechem je také inscenace Selma a Thelma. Dvě kamarádky se v ní vydávají se na životní road trip, podobně jako před třiceti lety filmové hrdinky Thelma a Louise. 

75minutové představení vysílá Mall TV, nezapomeňte také přispět divadlu zaplacením dobrovolného vstupného.

Buranteatr - večerníček Buránek

„Pomoc!” ozvalo se tunelem. Lumír zkoprněl. Na komplikace nebyl připraven. Ani teď, ani dlouhodobě. Když mu třeba na ulici spadla zmrzlina, nevrátil se ani zpátky do cukrárny pro novou, ani nezačal nadávat, ani neutekl, jen stál, počkal až teplo vyřeší problém za něj, a když zmrzlina roztála, pokračoval v tom, co měl v plánu po slízání dobroty.  Jak to s Lumírem dopadlo, to se dozvíte v pravidelném večerníčku s názvem Buránek, který na Facebooku divadla každé pondělí, středu a pátek od 19 hodin předčítají jeho herci. Podpořte je koupí lístku. 

Husa na provázku - Dekameron

Herci brněnského divadla Husa na provázku pro vás každý všední den od 19:00 na Facebooku živě předčítají Boccacciův Dekameron. Záznam můžete najít na YouTube divadla.

Klicperovo divadlo Podkroví Live

Od pondělí 23. března můžete každý den ve 20:00 sledovat také živý stream z Klicperova divadla. Projekt Podkroví Live bude krátkým dvacetiminutovým setkáním s jednotlivými herci souboru.

Divadlo Bolka Polívky

Herci z Divadla Bolka Polívky na Facebooku divadla každý pátek od 18:30 inscenují scénické Čtení ke kafi.

Čtěte dál