Divadlo Na zábradlí slaví a vy musíte s ním!

Blíží se nejen začátek školního roku, ale také nová divadelní sezóna. Co vám nesmí utéct?

Foto: Shutterstock                                       

Především jedno velké výročí – legendární Divadlo Na zábradlí po prázdninách vstoupí do jubilejní 60. sezóny. Slavit se bude nejen premiérami, které repertoár obohatí o originální autorské adaptace literární a filmové klasiky i aktuální témata, ale také řadou akcí a speciálních projektů. Jedním z nich je vydání publikace o historii této osobité pražské scény či uvedení šestidílného cyklu filmových dokumentů České televize, mapujícího jednotlivá desetiletí existence Divadla Na zábradlí.

První premiérou bude 5. října inscenace Podivuhodný případ pana Holmese. A jak už je v tomto divadle zvykem, nepůjde o klasický přepis předlohy, ale o autorské přepracování příběhů ikony světové literatury. Autorem textu i režisérem je David Jařab, který se stává vedle Jana Mikuláška dalším z kmenových režisérů Divadla Na zábradlí. O své nadcházející inscenaci říká: „Je to taková viktoriánská rapsodie o touze přiblížit se zločinu tak blízko, že člověk, totiž muž, prostě nemůže zůstat úplně beze skvrn na své běloskvoucí košili a kožených rukavicích. Kriminální obsese dvou solitérů z dob, kdy černoši, Indové, Poláci, feťáci, ženy i děti ještě znali své místo.“

Foto: Zdeňka Valečková

V prosinci bude následovat inscenace domácího režiséra Jana Mikuláška, který s dramaturgyní Dorou Viceníkovou originálním způsobem zpracovává dílo legendy světového filmu Ingmara Bergmana. Snové i psychologické motivy tohoto severského tvůrce ožijí na scéně Zábradlí v imaginativní kaleidoskop. Již tradičně se výtvarného zpracování ujme Marek Cpin.

Druhá polovina sezóny se od literárních a vůbec fiktivních světů odkloní k realitě všedního dne. Herečka a režisérka Halka Třešňáková se zaměří na osobní téma emigrace pod názvem Překročit hranice. Poslední premiéra bude svěřena do rukou držitele Českého lva, filmového režiséra Marka Najbrta.

Vstupenky koupíte na nazabradli.cz nebo na portálu goout.net.

Čtěte dál