Divadla se znovu otevírají. Na co zajít po prázdninové pauze?

Léto znamená pro divadla vítané prázdniny, nyní se ale znovu otevírají a přichystaly si i spoustu novinek. Které redakci Harper’s Bazaaru zaujaly nejvíce.

Foto: archiv Amerikánka

Amerikánka - Jatka 78

Pražská Jatka 78 každou sezónou upevňuje svou pozici progresivní scény. Tentokrát přichází s inscenací Amerikánka, v níž učinkují Tereza Voříšková a Eliška Křenková. Inscenace inspirovaná skutečnými osudy vypráví příběh dívky jménem Ema Černá a její cestě z dětského domova, do pěstounské péče i “pasťáku”. Což nezní zrovna jako ideální situace a už vůbec ne v 80. letech v Československu, kde se příběh v režii Viktora Tauše odehrává.

Premiéra 13. 9., www.jatka78.cz

Žítkovské bohyně - Divadlo pod Palmovkou

Knižní bestseller Kateřiny Tučkové vyprávějící o tajemné krajině Hrozenkova, lidech, kteří v ní žijí a závisti překračující generace, se dočkal divadelního zpracování. Divadlo pod Palmovkou po několik let trvající pauze, kdy se rekonstruovalo po několika povodních, chytilo druhý dech. A tušíme, že právě tato inscenace bude jedním z hlavních taháků. V hlavní roli Dory Idesové se představí Tereza Dočkalová, která na sebe nedávno upozornila satirickým internetovým pořadem Branky, body, kokoti. 

Premiéra 14.9., www.divadlopodpalmovkou.cz

4+4 dny v pohybu - různé scény

Již po 23. ročník mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu proběhne od 5. do 13. října 2018 na několika místech v Praze. I tentokrát zamíří do jedné z opuštěných budov v centru města. Letos se tak hlavním centrem stane chátrající neoklasicistní Desfourský palác na Florenci, kde proběhne hlavní výstavní část nazvaná Princip neurčitosti. Divadelní a taneční program se letos odehraje zejména v Divadle Archa, Divadle Ponec a Centru současného umění DOX. Dramaturgie zahraničního se zaměří na složitost současné Evropy i světa. Návštěvníkům se představí novátorské divadelní a taneční projekty z Austrálie, Belgie, Francie, Itálie, Kanady, Maroka, Nizozemí, Norska, Libanonu, Sýrie či Velké Británie. 

Od 5. do 13.10., www.ctyridny.cz

Čtěte dál