Divadla nás vítají s otevřenou náručí

Téměř vše se již vrací do určité původní podoby, a to platí i o kulturním vyžití.

Pandemie postihla v určitém slova smyslu každého - ať už se jednalo o běžný, či pracovní život. Velmi to pocítily především obchody, restaurace a samozřejmě také kultura. I ta se již ale postupně vrací zpět, a tak máme jedinečnou možnost ukázat oblíbeným divadlům svou podporu. Co si pro nás po znovuotevření přichystalo Divadlo Husa na provázku či HaDivadlo?  

Divadlo Husa na provázku 

Foto: archiv Divadlo Husa na provázku 

Toto legendární divadlo si pro nás po svém znovuotevření připravilo speciální prostory open air. 

„Díky provázkovskému dvoru, který jsme minulý rok opravili a otevřeli, jsme nyní schopní přenést program pod širé nebe. Právě velkorysý prostor provázek.dvora nám umožní adaptovat vybrané inscenace do vlastního plenéru a zachovat přitom veškerá bezpečnostní opatření, na což klademe velký důraz. Bonusem přitom bude atmosféra nadcházejícího léta, v níž se budou jednotlivé akce konat – samozřejmě pro nižší počet diváků,“ přiblížila umělecká šéfka Provázku Anna Davidová.

V těchto prostorách se budou konat nejen červnová představení, ale také se zde představí premiéra napjatě očekávané česko-romské inscenace divadelního a filmového režiséra Jiřího Havelky Gadžové jdou do nebe s podtitulem Comedy Ghetto. Ta se koná již zítra 29. května v 19:00 hodin. 

To ale není vše. S tímto představením jsou také spojené koncerty česko-romské kapely, na které vás tvůrci srdečně zvou a budou se konat na provázkovském dvoře při příležitosti premiéry a následujících repríz v sobotu 30. května, ve čtvrtek 11. června a v pátek 12. června. 

Divadlo Husa na provázku se snaží také myslet na ostatní umělce. 

„Prostřednictvím programu na provázek.dvoře budeme moci podpořit množství nezávislých umělců, kteří jsou na Provázek přirozeně navázaní. Návštěvníci se proto mohou těšit nejen na řadu open air představení, ale také na koncerty, z nichž bych vypíchla třeba koncert Ivy Bittové, konající se na provázkovském dvoře 7. června 2020,“ uzavřela Davidová.

HaDivadlo

Foto: archiv HaDivadlo 

Druhé brněnské HaDivadlo již také vítá návštěvníky do svých prostor a uzavře svou aktuální sezonu věnovanou tématu Zdrojů, přerušenou pandemií, již 5. června premiérou autorského ryze experimentálního projektu Sedimenty, diagnózy, wellness, kde jsou tvůrci, kterými je kolektiv Ateliéru intermédií Fakulty výtvarných umění VUT pod vedením Pavla Sterce, zároveň účinkujícími. 

V centru projektu Sedimenty, diagnózy, wellness stojí nedivadelní text, který diváka zavádí do prostředí „kouzelného dolu“ neboli plicního sanatoria zařízeného ve vytěženém potašovém podzemí Běloruska. Právě tam se ve vyprávění, složeném ze společného psaní kolektivu a různorodé imaginace autorů, vydává mannovská postava sebe-pozorovatele, v nové transformaci proměněná v tzv. preppera.

„Zajímal nás tento fenomén lidí a specifických komunit, kteří se nezávisle na společnosti připravují na katastrofu, armageddon v úkrytu, stavějí si bunkry nebo hledají vhodná místa k přečkání kolapsu. I v Česku se survivalová komunita najde – například ve středních Čechách na Kladensku. Prepper skupuje konzervy a výbavu umožňující přežití v krizových podmínkách, dohaduje se, jestli dřív dojde voda nebo jídlo, a protože nevěří vládnímu systému, buduje si záchranu po svém,“ popisují téma autoři.

Premiéra se chystá v pátek 5. června a poté následují pouze dvě reprízy, a to hned 6. a 7. června. Po této poslední repríze, která výjimečně začíná již v 17:30 hodin, proběhne také beseda s tvůrci projektu. 

Na webových stránkách divadla postupně přibývají nová představení, na která je možné pořizovat vstupenky. Mnoho z nich nemělo bohužel jinou možnost, než svá představení přesunout na podzim. Máme se ale na co těšit. V září nás čeká premiéra autorského projektu Ivana Buraje a kolektivu Vnímání a poté se adaptace nadčasového románu Hermanna Melvilla Moby Dick v režii Rastislava Balleka poprvé představí v první polovině listopadu. 

Čtěte dál