Dior otevírá svůj Haute Couture prostor veřejnosti

Pokud jste tento týden v Paříži, toto by vám nemělo uniknout ze seznamu must visits.

Foto: archiv Dior

Přehlídky Haute Couture jsou již v plném proudu a Dior byl mezi prvními z nich. Jako vždy se překonal v honosnosti prostoru a atmosféře show. Nyní máte výjímečnou příležitost, kdy se můžete přesvědčit na vlastní oči. 

Tento rok kreativní ředitelka Dioru Maria Grazia Chiuri spojila své síly s americkou umělkyní Judy Chicago. Módní dům nechal postavit velkolepou instalaci v zahradách Musée Rodin, která má z ptačí perspektivy tvar ženského těla - bohyně. Prostor, ve kterém se poté konalo představení Haute Couture, je s kolekcí velmi silně propojen. Inspirací bylo božské pojetí ženy, jako vládce nad svým osudem. Můžeme zde vidět až feministický podtext.

Foto: archiv Dior

Prostor, jehož siluetu Judy Chicago vytvořila již v pozdních 70-tých letech, ale nikdy nebyla prostorově ztvárněna, je přibližně 68 metrů dlouhý a 13 metrů vysoký. Výzdobu tvoří 21 ručně vyšívaných tapisérií s tématikou feminismu a rovnoprávnosti. Instalace The Female Divine v návštěvnících vzbuzuje velmi silné otázky jako například "Co kdyby ženy ovládly svět?" nebo "Byli by muži a ženy rovnoprávní?". Všechny byly vytvořeny v indické škole, ve které se ženy učí šít. Dior tuto školu plně podporuje, protože v Indii jsou řemeslné práce většinou zastoupeny muži. . Ženy, které sem během jednoletého studia dochází, se naučí až 700 způsobů vyšívání. Součástí studia je i praxe, v rámci které vznikla právě tato výjímečná expozice The Female Divine.  

Foto: archiv Dior

Maria Grazia Chiuri a Judy Chicago se rozhodly, že tento velkolepý prostor zpřístupní veřejnosti. Možnost navštívit tuto expozici je ale pouze do 26. ledna 2020. Pokud se tedy nyní nacházíte v Paříži, návštěva tohoto místa určitě stojí za váš čas. 

Čtěte dál