Velevážené publikum, uvidíte, co jste dosud neviděli. Akrobaté, jež budou kroužit nad vašimi hlavami, ale hlavně róby, nad kterými se vám bude tajit dech. Přijměte pozvání do šapitó cirkusu Dior na představení kolekce Haute Couture jaro/léto 2019.

Cirkus bude!
Foto: archiv Harper's Bazaar US
Cirkus bude!

Cirkus byl vždy magické místo plné umělců a věcí, které nebyly jinde k vidění. I proto tak svět lidí z maringotek fascinoval spisovatele, hudebníky, malíře. Ale také oděvní designéry a fotografy. Ostatně i proto v roce 1955 vytvořil fotograf Richard Avedon sérii snímků z prostředí cirkusu, kde modelka v róbách Monsieur Diora hladí slony a opice. Na téma cirkusu pak později navázal pod značkou Dior i John Galliano. A nyní v roce 2019 přichází nová haue couture kolekce, která opět vzdává čest kočovným umělcům.

Celou show otevírá nástup ženských akrobatech ze společnosti Mimbre. Oděné v černo-bílých úborech se do sebe vzájemně zavěšují a prochází mezi diváky členitého šapitó. Potemnělou arénu otevírá první look – temně modré saténové koktejly bohatě zdobené kanýry a mašlí v námořnickém duchu.

Maria Grazia Chiuri vytvořila kolekci, která čerpá inspiraci ze signifikantních prvků pro cirkus – jezdecké pruhy a stuhy, klaunské krejzlíky a nabírané rukávy, kalhoty s vysokým pasek krotitele tygrů, voltižerské volány, i principálské uniformy. Vše dotahují pokrývky hlavy a make-up odkazující na smutného němého pierota. Vše tohle Maria uchopila a přepracovala do elegantní, současné a ne tolik kostýmové podoby.

Poslední look – velkolepé, plisované šaty zlaté barvy. Kdo je asi letos vynese na Oscary? Show končí a lem posledních, ručně vyrobených šatů mizí v zákulisí. V epicentru pozornosti se objevuje autorka kolekce Maria Grazia Chiuri, jako vážená principálka, společně s akrobatkami. Byl to ten nejkrásnější cirkus všech dob. Ve srovnání od jiných cirkusových podívaných,byla tahle show unikátní v tom, že se jednalo o premiéru i derniéru zároveň.

Foto: Dior

Kolekci doprovází citát „Je to muž nebo žena? Ani jeden z nich – je to klaun.“ Citát pochází z knihy Le Costume de clown blanc autorky Sylvie Nguimfack-Perault, jež vypráví o životě proslulého kostýmního výtvarníka Gérarda Vicairea, který zemřel loni jen pár dnů před Štědrým dnem ve věku 91 let. On sám vytvořil kostýmy pro takové hvězdy jako Dalida, Sylvie Vartan, Line Renaud nebo Josephine Baker.

Nástup Maria Grazia Chiuri do čela značky Dior byl svým způsobem kontroverzní a její počínání spolu s každou další kolekcí dokazuje, že s ní přišla i nová etapa tohoto francouzského domu. Nelze popřít, že nepracuje s odkazem Monsieur Diora. Jen ho přetváří svým vlastním a specifickým způsobem, což dělal každý designér před ní – Yves Saint Laurent, Marc Bohan, Gianfranco Ferré, John Galliano, naposledy Raf Simons. Maria Grazia Chiuri je první ženskou designérkou v historii domu Dior. A i když všichni Diorovi muži vytvářeli šaty pro ženy s tou největší láskou a péči, poprvé v historii vytváří šaty pro ženy žena. Dávám ji hlas, tvář i tvar. #WeAllBeFeminists.