Devět barev, devět očí a devět srdcí sídla Louis Vuitton

Pozitivní energie v podání umělce Luckylefthand.

Foto: archiv Louis Vuitton

Umění bylo vždy součástí našich životů. Mělo a má různou podobu, ať už se jedná o obrazy, sochy či jiné výtvarné ztvárnění. Tato složka je důležitou součástí našich životů a uvědomoval si to i Gaston-Louis Vuitton, který ve 20. letech minulého století napsal: „Udělejme z ulice radostné místo.“ Nyní, o století později, požádala francouzská módní společnost Louis Vuitton, založená roku 1854, výtvarníka s uměleckým jménem Luckylefthand o výzdobu fasády svého sídla v Paříži, nedaleko legendárního mostu Pont Neuf. Svět je ponořen ve smutku, a tak tato akce nemohla přijít v lepším období. Je velmi jednoduché poddat se zoufalství a beznaději, ale tato freska, pokrývající 280 metrů čtverečních, ve vás vyvolá pocit radosti, štěstí a naděje již při pohledu na ni.

Luckylefthand, pravým jménem Steven Burke, je téměř čtyřicetiletý francouzský umělec, působící na jihozápadě Francie. Jeho kariéra však nebyla pouze o výtvarném umění jako takovém. Tvořilo ji také 15 let v grafickém designu, jehož vlivy můžeme v jeho tvorbě pozorovat dodnes. Ve svých dílech hledá jednoduchost tvarů a čistotu barvy, kterou se snaží vyjádřit pozitivitu a radost, jako tomu bylo u nástěnné malby pro Louis Vuitton.

Foto: archiv Louis Vuitton

Toto dílo tvoří 14 barevných, elegantních a hravých obrazů. Luckylefthand dostal od Louis Vuitton volnou ruku a použil minimalistický, zhuštěný styl inspirovaný estetikou šedesátých a sedmdesátých let minulého století. Celá scenérie přenese kolemjdoucí do přímořské komunity Hossegor, jeho adoptovaného města. Obraz, vytvořený z mnoha barevných přechodů a jednoduchých tvarů, byl namalován pouze akrylovými barvami. Jedním z hlavních motivů, které se průběžně opakují, jsou ruce, které jsou od sebe v rozestupu přibližně metru a půl, ale jsou přesto duchem spojeny – symbol našeho současného myšlení.

"Chtěl jsem vytvořit tento nástěnný obraz, aby procházejícím Pařížanům nabídl pestrou podívanou, na níž mohou spočinout okem. Čtrnáct „oken“ evokuje myšlenky na letní dovolenou, ale zároveň i současné „dočasné“ karanténní období, kterým procházíme. Ruce umístěné metr a půl od sebe představují odkaz na to, co v aktuální době všichni prožíváme. Rád bych, aby moje nástěnná malba se svými jasnými, sytými barvami a tvary duhy přinesla lidem pozitivní energii, kterou teď všichni potřebujeme,“ říká Luckylefthand o svém díle.

Tímto velkofomátovým nástěnným obrazem Louis Vuitton a Luckylefthand chtějí do okolí Pont Neuf přinést radost a pozitivní vibrace, především nyní, během aktuálních karanténních opatření. Co myslíte, podařilo se? Přesvědčte se v galerii. 

Čtěte dál