Designérka Babeta Ondrová a její léto

Plážovou tašku, kterou ještě stále můžete získat k srpnovému Harper’s Bazaaru, navrhla grafická designérka Babeta Ondrová. Prozradila nejen to, jaký způsob léta vnímá jako nejšťastnější.

Foto: Robert Tichý

Když se řekne rozmarné léto, představím si… 

…léto, které si dělá, co chce, které se neohlíží, co od něj kdo očekává, je prostě proměnlivé. Jednou prší, jednou je slunce...

Moje nejoblíbenější letní aktivita… 

Mám ráda pohyb i klid. Jsem ráda s lidmi i sama. Čím dál raději mám létě hory. Vylézt na pořádný kopec, celý den jít a přemýšlet a dívat se kolem, nahoře se rozhlédnout a pak zas šlapat dolů… 

Miluju vodu a plavání. Je to jediný sport, u kterého se dá ležet, takže je to ideální sport pro lenochy, jako jsem já. Ráda hraju badminton, běhám, vlastně jsem celkem sportovní! Ale horké pražské večery s pivem na Štvanici, to mám taky ráda! 

Já a plavání: 

Plavu téměř celý život, miluju ten klid a pravidelnost, kachlíky, chlór, ale i divočejší plavání v moři. Možná to má něco společného i s tím, že dělám tapety... Před jedenácti lety jsem si řekla, že kraul je něco tak složitého a neuchopitelného, že jsem začala hledat někoho, kdo mě ho naučí správně. Našla jsem takzvané Totální plavání, které do Česka přinesl můj plavecký guru Tomáš Vojtěchovský. Metoda úplného ponoření čerpá z Total Immersion, které založil Terry Laughlin, americký plavec a kouč. Zaměřil se na výuku dospělých a snažil se porozumět překážkám, jimž čelí každý dospělý, kdo si osvojuje činnosti, na něž nás evoluce tak špatně vybavila. Plavání nám lidem zkrátka není vlastní.

Nejdřív jsem absolvovala jednodenní kurz. Ze začátku byl těžký boj zkoordinovat celé tělo, dech a vodu. Po týdnech dřiny jsem začala mít pocit, že jsem to chytla, a řekla jsem si, že se to může už jen zlepšovat. Je to jako se vším, když se nadchnete pro věc a vydržíte, tak vám to přináší radost a o to tu jde především. A pak, ani nevím jak, jsem plavala jako ryba. Je pravda, že jsem povahou dříč, ale zároveň je pro mne důležité, mít radost z každého malého posunu, nikoli z dosáhnutí cíle. Vnímat úkony v detailech, proč to nejde, co dělám špatně. Jsou to malá - velká vítězství. Zároveň to musí zůstat zábavou.

Samotné plavání kraula stylem úplného ponoření je uvolněné, vychází z rovnováhy a vyrovnání celého těla, není to plavání silové, nerostou vám z něj obří ramena a stehna. Ve vodě se musíte cítit bezpečně a pohodlně. 

Celkem jsem u Tomáše absolvovala asi pět kurzů. Letos jsem byla dokonce na týdenním Kraulovém campu v Turecku. Vřele doporučuju!

Když jdu na pláž, co si musím vzít s sebou do tašky… 

…plavecké brýle, knížku, krém, snad se nic víc ani nenosí, nebo ano?

Foto: archiv Harper's Bazaaru

Na tašku jsem zvolila heslo LOVE YOURSELF...

…je to moje téma, které se mě aktuálně dotýká. Lze to vnímat na různých úrovních a každý si to vyloží po svém, a já bych to tak i ráda nechala... Pro někoho to znamená jít si koupit boty, pro někoho, že odjede na víkend, protože má všeho plné kecky, někdo přestane pít alkohol, někdo se naopak půjde opít. Někdo změní práci, někdo manžela, někdo začne jezdit na motorce. Ať tak či tak, je to výzva něco změnit a změna je vždy dobrá.

Moje Love Yourself je cesta pravdy. Jak se říká, jít kam vás srdce táhne. Jde o to, uvědomit si, co žiju a co žít chci. Když se máme rádi, nedovolíme nikomu aby se k nám choval zle, už neděláme věci, které dělat nechceme, nejíme jídlo, které nám škodí, nesetkáváme se s lidmi, kteří nás nebaví, naopak jdeme za tím, co nám dobře dělá, i když se to ostatním třeba nelíbí. Pak nás nikdo neopije rohlíkem. 

Čtěte dál