Designblok 2020 je v plném proudu

Nehledě na aktuálně složitou situaci a vládní opatření se nakonec dvaadvacátý ročník Designbloku letos koná, za což děkujeme organizátorům Janě Zielinski a Jiřímu Mackovi a jejich neutuchající lásce k umění a síle překonávat překážky.

Foto: archiv Instagramu @designblok_prague

Celkem 227 designerů z celé republiky zaplnilo krásné prostory Gabriel Loci, areálu bývalého kláštera sv. Gabriela v Holečkově ulici na pražském Smíchově, kde před měsícem proběhl Mercedes-Benz Prague Fashion Week. Nyní si jej díky Designbloku všichni návštěvníci mohou prohlédnout v celé kráse, a (téměř) bez restrikcí. Byť veškeré společenské akce byly kvůli epidemiologickým opatřením zrušeny, doprovodný program, přednášky a diskuze, se letos přesunul do online prostoru Facebooku, kde je streamován pro veřejnost. Hlavní výstavy doplňejí i galerie a obchody po městě se speciálními expozicemi, a navíc je možné zhlédnout výstavní program také online, a to prostřednictvím 3D prohlídek na webu Designbloku.

Příznivci módy se letos mohou těšit na bohatý program. Akce se tento rok mimo jiné účastní návrháři. Martin Kohout vytvořil překrásnou, ručně malovanou instalaci, Natálie Dufková prezentuje jarní kolekci v duchu kybernetického vesmíru, zlínská značka recyklovaných tenisek KAVE Footwear, Nastassie Aleinikava se svou novou kolekcí brýlí pro první českou prezidentku, československá OPTIQA vyrobila obruby VINOHRADY inspirované brýlemi, jež nosila Milada Horáková (které byly poprvé prezentovány v rámci činohry Slovenského národního divadla ve hře Matúše Bachynca), Linda Havrlíková specializující se na tvorbu oděvu a doplňků z české vlny či překrásné kožené kabelky od Verlein. Tento druh dámského doplňku, kabelky, představila také značka .about leather., která jako tvář nové kampaně .be sinful. zvolila Kláru Issovou. 

Foto: archiv značky

Nechybí ani Mi fashion label s futuristickými geometrickými designy, Sofya Samareva tvořící klobouky v sochařském duchu, Soolista s kolekcí nadčasových a adaptabilních kabátů, ručně šité kožené výrobky značky Two Lines, Grand designerka roku 2018 Tereza Rosalie Kladošová, ale i zatím tajný koncept nových českých PÁR sneakers, vznikající ve spojení Jana Klosse a Dariny Zavadilové (slavící letos desetileté zkušenosti s projektem BOTAS 66) a Eliškou Horčíkovou (Cutulum). Opomenout se nesmí ani tvorba Andrey Vytlačilové, která letos krom nové, udržitelné kolekce natočila i krátký dokument o své tvorbě, a také překrásná značka Martiny Karafiátové - Silky Gang, která vyrábí doslova pohádkové šátky v spolupráci s českými ilustrátory.

Lokální šperkařství je letos poprvé chudší o společnost Zorya, nicméně přináší nový koncept Zdenka Vacka a jeho Fine Jewellery. Těšit se také můžete na Hanu Polívkovou a její novou kolekci Synergia, spojující kontrastní (a zároveň doplňující se) materiály. Dále na Elišku Lhotskou, extravagantní a syrovou kolekci šperků studia Bold Markéty Kratochvílové, 27JEWELRY nebo bronzový oltář přírody Zlatky a Hanuše Lamrových.

Foto: archiv značky

Móda a design v symbióze

V rámci bytového designu má i letos hlavní slovo Vitra, která ve spolupráci s českým výrobcem Křehký uvádí instalaci v bývalé knihovně kláštera Gabriel Loci. Expozice byla navržena scénografem Markem Cpinem. Budete však moci zažít i „explozi ticha” v rámci expozice Marka Deyla, kde vkročíte do prostoru plných hluku a zároveň absolutního ticha.

Čeká na vás navíc světelná instalace společnosti Aldit, inspirovaná Jizerskými horami či podzimem a zaplavená místnost Conhstudia, prosvětlená kovovými svítidly Rotula a jimi inspirovaná kolekce šperků. Nechybí ani široký výběr unikátního nábytku od společnosti ALAX, Slovenský Brik, Domark nebo Kaplan nábytek, který letos spojil síly s designery z Monumet Office. Pokud se při návštěvě těchto úžasných expozic unavíte, bude vám k dispozici královská postel uprostřed tohoto „chrámu umění” od společnosti JAVORINA.

Foto: archiv značky

Mužete si také zakoupit originální, umělecké předměty, a to ze sklářského ateliéru Davida Velnera, porcelánové vázy Anny Jožkové, ručně broušené vázy Briny Steblovnik, překrásné keramické produkty od designerky Adély Bačkové, balancující mezi užitným uměním a architekturou, jedinečné kousky pro příznivce skandinávské estetiky Le Concept, magnetické nádobí od Clap Design ve spolupráci s ateliérem Jiřího Pelcla nebo děsivou a zároveň vábící „černou orchidej” od Dominiky Petrýlové.

Nemohou zde chybět ani dřevěné hračky od studia Tititi, velkoformátové, designové a edukativní omalovánky od Omaluj.to, houpací prasátka od Chick By Pig, kolekce nádobí a doplňků inspirovaná japonskými čajovými obřady od In August Company, revoluční hrací panely od Kunananuk nebo překrásná, hravě historická instalace od legendárního, náchodského výrobce plechových hraček KOVAP Náchod, který letos slaví již 74 let své existence.

Designblok podporuje i umělecko-sociální projekt TAK TO BYLO by Lenka Záhorková ilustrující své životní příběhy seniorů, přenesených na kolekci odpadového porcelánového nádobí nebo Centrum Paraple, které již 25 let pomáhá lidem žijícím na území ČR s poškozením míchy.

Foto: archiv značky


Podívejte se na střípky z Designbloku 2020:

Čtěte dál