Desatero Andrey a Anity Skotnicových, zakladatelek rodinné značky Flowbase

Za značkou Flowbase stojí matka s dcerou, Andrea a Anita Stotnicové. „A pro nás obě je důležitý náš děda Luděk. Většinu svého života se věnoval vodním zdrojům a čištění vody a jeho povídání o tom, jaká zla vodě pácháme, nás přivedlo k rozhodnutí s ní šetřit. Proto jsme se nadchly pro přírodní kosmetiku, která žádnou vodu neobsahuje,” vyprávějí.

Foto: archiv Flowbase

Naše práce v pěti větách:

Andrea: Přinášet na trh organické produkty, které předají radost svým uživatelům a současně minimalizují dopady na životní prostředí. Nabídnout radost z éterických vůní, kterými jsou naše produkty prosyceny. Jak si vylepšit den drobnými radostmi. V každodenní realitě to znamená pochopit zákazníky, zajistit dopravu, distribuci, balení, lokalizaci, marketingovou podporu, jednání s dodavateli z Provence a Malmö.

Anita: Flowbase jsme založily jako projekt s přesahem, v jehož popředí je voda. Naše obchodní činnost je zaměřená na bio kosmetiku bez obsahu vody. Dodáváme výrobky, které samy používáme a máme v ně absolutní důvěru. Vedle toho jsme ale schopny zprostředkovat technické řešení nakládání s vodou v domácnostech a hledáme způsoby, jak téma šetrnějšího nakládání s vodou přiblížit i dalším lidem. Je to naše two-women show, kde jste jeden den marketingovým stratégem a druhý den skladníkem.

Zásadní události v naší kariéře… 

Andrea: Pochopení, že zcela nejdůležitější jsou lidé, se kterými člověk spolupracuje.

Anita: Pro mě to bylo tříleté angažmá v nákupním oddělení jednoho z velkých českých obchodních řetězců. Zde jsem se mimo jiné zabývala kvalitou zboží. Viděla jsem výsledky laboratorních rozborů potravin. Uvědomila jsem si, že je skvělé, jak začínáme vnímat kvalitu jídla, zajímat se o zdravější a bio potraviny. Poprvé jsem začala intenzivněji vnímat kontrast s oblastí kosmetiky, kde se tato problematika řeší o poznání méně.

Nad čím zrovna přemýšlíme… 

Andrea: Jak výhodu organické kvality u kosmetiky rozšířit v někdy konzervativním Česku.

Anita: Nad novým projektem, který chystám v rámci Flowbase. Chtěla bych přenést dále poselství svého dědy, vyzdvihnout na veřejnosti téma šetrného nakládání s vodou.

Jako malé jsme chtěly být…

Andrea: Lékařkou, chtěla jsem pomáhat dětem.

Anita: Mně se vždycky líbily takové ty chlapské práce. V útlém dětství mě asi nejvíce fascinovali popeláři, později se mi moc líbila horská služba.

Foto: archiv Flowbase

Kdo byl můj nejdůležitější učitel a proč…

Andrea: Třídní učitel Pavel Jurkovič – úžasný charakterní člověk, skvělý muzikant, zastánce poctivé práce, který tyto hodnoty uměl skvěle přenášet na své žáky.

Anita: Jednoznačně rodiče. V dětství mi nechávali poměrně volnou ruku, přitom i ale zvládli vštípit správné hodnoty a učili mě být dobrým člověkem. Toho si moc vážím.

Co jsme se jedna od druhé naučily….

Andrea: Vycházet častěji ze své komfortní zóny, například lyžovat v dešti… 

Anita: Mám pocit, že se od mámy učím každý den. Nesmírně ji obdivuji pro její empatii a obětavost, která z ní srší. Po jejím vzoru v sobě krotím roztěkaného cholerika i když je to někdy těžké.

Nejlepší část dne je…

Andrea: Ráno, když máme před sebou celý den a můžeme promýšlet, jak s ním co nejlépe naložit.

Anita: Ráno. Když brzy vstanu, abych se šla proběhnout do lesa. Neuvěřitelně si užívám ten klid a pozoruji, jak se příroda v průběhu roku mění. Vracím se s čerstvou hlavou a práce jde pak mnohem líp od ruky.

Jak přemýšlíme nad úspěchem… 

Andrea: Za důležitou považuji cestu, která k úspěchu vede, může být složitá, a ne vždy úspěchem končí, ale naděje, že se dostaví, neutuchá.

Anita: Snažím se úspěch neměřit pomocí klasických měřítek v podobě finančního, či sociálního statusu. Úspěšný je podle mě naplněný a šťastný život, plný činností, které mohou prospívat a dělat radost i druhým. 

Foto: archiv Flowbase

Co je náš kosmetický must-have právě teď:

Andrea: Odličovací mýdlo v kostce, Tuhý noční krém, Tělový olej Refreshing Citrus.

Anita: Určitě můj pleťový olej Balancing od Booming Bob. Volný čas ráda trávím venku a cítím, že jej v tomto chladném počasí moje pleť vyloženě hltá.

V čem byl náš rok výjimečný:

Andrea: Zjistily jsme, že se můžeme zcela spolehnout jedna na druhou a ani covid nás neodradil od rozběhnutí nového projektu. 

Anita: Tenhle rok byl asi nejšílenější v mém životě. V lednu jsme založily Flowbase a v únoru jsem dokončila vysokou školu. V dubnu jsem dala výpověď v korporátním zaměstnání, kde jsem si roky vyšlapávala cestičku, abych se naplno vrhla do našeho rodinného projektu. A teď tady odpovídám na vaše dotazy. To by mě ještě před rokem fakt ani ve snu nenapadlo!  

Foto: archiv Flowbase

Čtěte dál