Denisa Dovala: Vždy mám touhu svými kolekcemi něco sdělit

Na nadcházejícím Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku svou kolekci představí také Denisa Dovala. Ta se nám svěřila s tím, co můžeme očekávat, jak ji poznamenaly události tohoto roku a jaký je její pohled na budoucnost módního průmyslu.

Foto: archiv Denisa Dovala

Jakým způsobem vás poznamenaly letošní světové události - myslíte si, že vás to přimělo přemýšlet jinak, změnit koncept, nebo vám to třeba naopak dodalo více kreativity?

Pro všechny to bylo moc těžké. Já si připomněla, že kariéra a úspěch nejsou všechno, co do morální stránky věci, z té obchodní, konečně jsem se dostala k řešení e-shopu, který by se měl v září spustit. Také ona stopka těsně před fashion weekem byla hrozná, depresivní, avšak na druhou stranu jsem si najednou měla čas odpočinout, a neuvěřitelně jsem po tom toužila. Měsíc jsem v karanténě do ateliéru ani nevkročila, potřebovala jsem takový restart. Dnes cítím, že těsně před fashion weekem, kdy toto píšu, je to trochu jiné. Sice jsem už unavená, ale mám mnohem větší touhu, a druhou stopku bych asi už vážně oplakala....

Foto: archiv Instagramu @denisadovala

Vaše poslední kolekce na MBPFW - Inner voice, byla v rámci finalistů Van Graaf, kde jste pracovala s tématem kosmu - toho, ve kterém žijeme, a který žije v nás. Překrásné a velmi komplikované textury připomínaly práci Iris Van Herpen a některými detaily i tvorbu Husseina Chalayana. Kolekce měla post-apokalyptický nádech s vyváženou chutí elegance a byla manifestací vašich návrhářských dovedností. Vaše letní, „karanténní kolekce”, byla zas odkazem na historii lidí, jako například objev klínového písma - vyobrazeného na hedvábných šatech, rok 1945 a první využití atomové bomby, jejíž forma byla přenesena na černý top/overal, nebo objevení Ameriky v roce 1492. Ony velkolepé formy jsou vaší vizitkou. Proč jste se pro ně rozhodla?

Vždy mám touhu svými kolekcemi něco sdělit. Pro některé zbytečná omáčka, pro mě to vždy bylo a bude důležité. Někdy se to povede více, někdy méně. Pro mě je však důležité to, že ve své tvorbě přináším nějakou další přidanou hodnotu, minimálně k zamyšlení ve společnosti, protože onoho zamyšlení máme už tak velmi málo....

V Inner voice jsem také chtěla demonstrovat své dovednosti, mé oblíbené techniky práce s materiálem. V poslední kolekci jsem přemýšlela více nad tématem, možná až moc. Každopádně poslední kolekci jsem kompletně ani nedokončila nejspíše z koronafrustrace” a zároveň jsem se k tomu už nechtěla vracet, takže karanténní fotky a karanténa video nabídlo jen její polovinu, avšak nyní z ní na podzim/zimu čerpám do prodejních produktů, které brzo uvidíte.

Na co se můžeme těšit?

Tentokrát bude výtvarně pojatá a bude spojená s mými emocemi více než kdy dříve.

Foto: archiv Instagramu @denisadovala

Na které přehlídky svých kolegů se těšíte vy?

Páni, asi na všechny. Mám tam své bývalé spolužáky ze Zlína, tak na ty asi nejvíce, ale celkově se těším na onu atmosféru.

Celý svět se pomalu vzpamatovává z důsledků pandemie. Jakým směrem si myslíte, že bychom mohli přispět v rámci módy, a posunout MBPFW my?

Já děkuji všem, kteří křísili českou módu posledních deset let, neboť za tuto dobu se její úroveň neuvěřitelně posunula. MBPFW úžasně dostal české designéry do povědomí širší veřejnosti, což je velký úspěch, a ještě k tomu bych si moc moc přála, aby podpora českých designérů byla taková, aby mohli tvořit krásné věci i bez tak velké finanční zátěže, kterou na sebe mnozí berou.

Čtěte dál