Den velkolepého Met Gala je tu

První pondělí v květnu každoročně patří té největší události módní sféry - Met Gala. Tento rok je vše bohužel jinak. Navzdory tomu nás ale čeká překvapení od tvůrců tohoto exkluzivního večera, které si nenechte ujít.

Foto: Shutterstock

Met Gala. Největší událost roku především v módním odvětví, jeho význam a vliv je však mnohem větší. Event, který každoročně připadá na první květnové pondělí, má dlouholetou tradici, která se táhne již od roku 1948, kdy ho pořádala tehdejší šéfredaktorka amerického Vogue Diana Vreeland společně s Kostýmním institutem Metropolitního muzea v New Yorku. Důvod vzniku zůstal však nezměněn - vybrat peníze na chod Kostýmního institutu.

Podoba eventu se ale vyvinula a z původní večeře se stal velkolepý galavečer, kde již příchod a stoupání po "nekonečných" schodech do prostor Metropolitního muzea, místa konání, je plánovaný a pečlivě sledovaný. Je to zároveň jediná část, která je přístupná oku veřejnosti. Co se děje za zavřenými dveřmi muzea po začátku akce, vědí pouze pozvaní. Anna Wintour, šéfredaktorka amerického Vogue a spolupořadatelka tohoto večera, zakázala pořizování a postování jakýchkoliv fotografií a videí - akce je tak velmi exkluzivní a drží si své kouzlo, luxus a tajemno. Minulý rok to však některé celebrity porušily a my jsme dostali možnost nahlédnout pod pokličku tohoto slavného večera. 

Akce tohoto typu je samozřejmě pouze na pozvánku, což není žádné překvapení. O tom, kdo má tu čest se zúčastnit, každý rok rozhoduje výhradně Anna Wintour, která také schvaluje finální zasedací pořádek a naprosto každý detail večera od tématu přes dekor až například po zábavu. Lístek ale zároveň stojí od 30 000 dolarů, což je v přepočtu 750 000 Kč, ale částka může vystoupat až k 50 000 dolarů, tedy 1 250 000 korun! Je zde však také možnost být pozván přímo módními domy, které velmi často kupují celé stoly a poté pozvou známé celebrity, kterým vytvoří look a prezentují je tak na této módní akci roku. Což už se vyplatí i za cenu 275 000 dolarů (6 875 000 Kč) až 500 000 dolarů za stůl (12 500 000 Kč). Tato enormní částka je určitým zaručením, že se na akci dostane pouze vybraná elita. Cena se od roku 1948, kdy lístek stál pouze 50 dolarů, rapidně vyšplhala, vše jde ale na chod Kostýmního institutu Metropolitního muzea. 

Velkolepá akce, kterou zaručeně Met Gala je, dosahuje až extrémní sumy - ať už se jedná o výtěžek, cenu večera nebo looky celebrit, které se svou cenou také šplhají až k milionům dolarů. Hlavní informací však je, že stále plní svůj účel, což potvrzuje fakt, že pod vedením Anny Wintour se pro Kostýmní institut podle Business Insider vybralo již více než 190 milionů dolarů (4 750 000 000 Kč).

Foto: archiv Harper's Bazaar UK

Na Met Gala se však nechodí v běžné red carpet róbě. Na tento event se hvězdy připravují měsíce - již od vyhlášení tématu. Ano, každé Met Gala má své téma, které se odvíjí od výstavy, kterou tento večer slavnostně zahajuje, což je první část po vstupu do muzea po slavnostním příjezdu a zdolání vlny paparazziů stojících kolem velkolepých schodů a snažících se zachytit každičký model. Témata byla různá a některá byla věnována určitým návrhářům a módním domům, jako například v roce 2011 Alexanderu McQueenovi. Oblíbená jsou také témata stylu, jako v roce 2013 Punk: Chaos to Couture. Je třeba říci, že Anna Wintour a Andrew Bolton, kurátor Kostýmního institutu Metropolitního muzea, který má na starosti výstavu zahajující event, se ničeho nebojí, a po několika letech snažení se v roce 2018 konalo Met Gala zahajující výstavu a oslavující téma Heavenly Bodies: Fashion and The Catholic Imagination. Po několika letech vyjednávání přímo s Vatikánem se této dvojici podařilo vyjednat zápůjčku několika artefaktů přímo ze srdce Vatikánu, které toto svaté místo nikdy neopustily, až nyní, a pouze pro tento event. Výstava měla po zahájení tímto večerem neskutečný úspěch a dokonce sesadila Alexandera McQueena z roku 2011 z příčky té nejúspěšnější Met Gala výstavy.

Minulý rok bylo téma jemně matoucí - Camp: Notes on Fashion. Vzniklo mnoho spekulací, co si člověk pod tímto tématem má vlastně představit. Zúčastnění však nezklamali a my jsme mohli být svědky velkolepých kreací, jako každý rok. Až letos, v roce 2020, kdy bylo vyhlášeno téma About Time: Fashion and Duration, se bohužel tato velkolepá a exkluzivní akce konat nebude kvůli aktuální pandemické situaci. Výstava je prozatím odložena na 29. října 2020. Osud letošního Met Gala je v jednání, ale přiznejme si, bylo by to opravdové Met Gala, kdyby se konalo jindy než na první květnové pondělí?

Každopádně nás dnes čeká alespoň částečná náhražka tohoto slavnostního večera ve formě online vysílání nazvaného A Moment With the Met, které má na starosti americká Vogue. Vše se bude konat na jejich YouTube kanálu. Představovat bude ty největší momenty Met Gala, nejikoničtější a nejlepší looky zúčastněných a nezapomene se ani na zmínku těch nejlepších témat. Hlavní program začne dnes, 4. května, v 18:00 hodin večer EDT, což je půlnoc našeho času. V rámci této části programu uvidíte šéfredaktorku americké Vogue a spolupořadatelku Met Gala Annu Wintour a také si budete moci užít speciální vystoupení Florence and the Machine či DJ set Virgila Abloha. To ale není vše, program je mnohem rozsáhlejší a nekoná se pouze během dnešního večera. Co vše vás tedy čeká? 

Pondělí 4. května 2020

Ty nejlepší looky červeného koberce herečky Lizy Koshy – 10:00 EDT (16:00)

Life in Looks: Naomi Campbell – 15:00 EDT (21:00)

A Moment With the Met: Živý přenos – 18:00 EDT (24:00)

Vše, co je třeba vědět o Met Gala - 19:00 EDT (1:00 v úterý 5. května 2020)

Úterý 5. května 2020

Historie Met: Liv Tyler a Stella McCartney - 10:00 EDT (16:00)

Historie Met: Cardi B a Jeremy Scott - 15:00 EDT (21:00)

Během celého vysílání také můžete přispět na Kostýmní institut Metropolitního muzea či na sbírku A Common Thread

Tento rok bylo kvůli aktuální situaci Met Gala bohužel odloženo, ale pojďme si při příležitosti tohoto dne připomenout několik módních zážitků, kterými nás tato událost každoročně zásobuje.

Kdo u vás vede? Zpěvačka Katy Perry ve Versace kostýmu anděla, nebo módní ikona Rihanna v róbě Guo Pei se žlutou nekonečnou vlečkou? 

Čtěte dál