Daniela Pešková: Přeji si, aby byli lidé vůči sobě otevření a byli schopni diskuze

Již pouze dva dny do oficiálního zahájení Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku! Na něm svou kolekci představí také návrhářka Daniela Pešková. Co můžeme očekávat, jak ji poznamenaly události tohoto roku a co přeje budoucnosti módního průmyslu?

Foto: archiv Instagramu @danielapeskova

Jakým způsobem vás poznamenaly letošní světové události - myslíte si, že vás to přimělo přemýšlet jinak, změnit koncept, nebo vám to třeba naopak dodalo více kreativity?

Ze začátku mě to trochu přibrzdilo a zpomalilo. Měla jsem prostor se na věci podívat s větším odstupem. Koncept jsem nezměnila, naopak mě to utvrdilo v tom, že jdu správným směrem. Budu prezentovat kolekci, která měla být na březnovém MBPFW, tedy kolekci Fall Winter 20/21. V našem prostředí i v situaci, ve které jsem, mi úplně nedává smysl dělat kolekci se sezonním předstihem. V zahraničí to má svůj smysl v tom, že je čas na výrobu produktů a jejich včasné dodání do obchodů. U nás, a zejména u nezávislých designerů, to je nastavené trochu jinak. Adaptace na prostor, ve kterém se člověk nachází, je zásadní pro jeho fungování.

Vaše poslední kolekce byla plná hedvábí, feminity, křehkosti a pastelových barev. Byla příkladem módy pro moderní business ženu, podobné tomu, co na světových runways můžeme vidět u designerů jako například Victoria Beckham nebo Jil Sander. Vydáte se stejným směrem i letos?

Ano, vydávám se podobným směrem. Chci zachytit rovnováhu ženské síly a křehkosti, které mě fascinují a inspirují.

Na co se můžeme těšit?

Mám pro ni pracovní název “Breathing space for the body”. Je o synergii těla s prostorem. Ve svých kolekcích často vycházím z architektury. Prostor kolem sebe vnímám jako hodně důležitý aspekt v životě, proto se tam objevuje.

V minulé kolekci jsem spolupracovala se šperkařkou Marií Kobelovou, která vytvořila kolekci přímo na přehlídku. To fungovalo výborně, a ve spolupráci pokračujeme dál. Oslovila jsem také Pavlínu Fričovou, která má značku Yrnche, pod kterou tvoří minimalistické, nadčasové kabelky a doplňky. Díky tomu vzniká celý outfit, který je velmi vyvážený a čistý.

Foto: archiv Instagramu @danielapeskova

Na které přehlídky svých kolegů se těšíte vy?

Jsem zvědavá na Zoltána Tótha a Honzu Černého. Také na kolekce svých kolegů ze SmetanaQ Showroomu, konkrétně Hanu Frišonsovou, Dominiku Kozákovou, Naut a ODIVI.

Celý svět se pomalu vzpamatovává z důsledků pandemie. Jakým směrem si myslíteže bychom mohli přispět v rámci módy, a posunout MBPFW, my?

To jde vždy všemi směry, když nějaký článek nefunguje nebo stagnuje, podepisuje se to na celém systému, což někdy není na škodu. Je tam možnost transformace do jiné podoby. Ale události tohoto roku jsou natolik zásadní a zasahují na všech frontách, až si sama nejsem jistá, co si o tom myslet. Přeji si, aby byli lidé vůči sobě otevření a byli schopni diskuze. Stejně tak jako je důležité informovat spotřebitele o tom, jak se věci vyrábí, tak je pro návrháře ze všech oborů důležité mít zpětnou vazbu a nebát se kritiky, která vás může posunout dál. Nejen v módě je důležité, abychom znali míru a nacházeli rovnováhu v tom, co děláme, co vyrábíme, co konzumujeme, to jak žijeme. A to je spojené s tím, jak sami sebe dobře známe, jaký máme vztah sami se sebou. To si neseme dál do všech ostatních vztahů a celého našeho života. Přála bych si, a to nejen v rámci módního průmyslu, abychom méně soudili, více mluvili a učili se od sebe navzájem.

Foto: archiv Instagramu @danielapeskova

Čtěte dál