Čtyřtýdenní plán, který omladí vaši pleť

Stačí dodržet osm jednoduchých kroků v průběhu jediného měsíce a svůj věk už nedoženete. Tak do toho, každá minuta je drahá!

Foto: Shutterstock

1. týden… V bezpečí

Uchránit pleť před škodlivinami z ovzduší, znamená buď vůbec nevycházet ven anebo výhradně ve společnosti krému s antioxidanty (látky chránící buňky před oxidativním stresem). Které jsou ty nejúčinnější? Patří k nim například zelený čaj, granátové jablko či vitaminy C a E (tip: energizující denní krém Q10 Energy, SPF 15, Nivea, 380 Kč).

Jelikož má na vzniku vrásek, ale i tmavých skvrn a ochablé pleti až z 90 % podíl UV záření, je nanejvýš vhodné obličej před nenechavými paprsky slunce bránit. Tzn. slunění obličeje minimalizovat a bez ohledu na roční období nevycházet bez SPF. Pokud jej neobsahuje váš denní krém, nasaďte hydratační přípravek na ochranu vůči UV přímo určený, a to s vyšším faktorem, popřípadě i s tónujícími pigmenty (např. lehký ochranný CC krém Ultra Light Daily UV Defense CC Cream, SPF 50, Kiehl’s, 1 040 Kč). P.S. Nezapomeňte jej - v dostatečném množství - rozetřít jak po tváři, tak i na krku a v dekoltu.

2. týden… Jde se spát!

Nedostatek spánku či jeho snížená kvalita se projeví poměrně rychle a zjevně - kruhy pod očima, zašedlým tónem pleti (oponujte s rozjasňujícím, vyhlazujícím nočním krémem Benefiance Overnight Wrinkle Resisting Cream, Shiseido, 2 950 Kč), ale také skrytě - oslabenou imunitou nebo přírůstkem na váze. Chcete noční relax využít ve svůj prospěch? Pojďte se na něj připravit:

* Čtyři noci za sebou jděte postupně spát vždy o 15 minut dříve. Získáte tak nakonec hodinku odpočinku navíc.

* Během odpoledne už si nedávejte kofein, tři hodiny před spaním vynechte cvičení a omezte příjem alkoholu maximálně na skleničku za večer.

* Půl hodiny před tím, než si půjdete lehnout, vypněte počítač a ztlumte topení na 20°C.

* Jakmile ráno zazvoní budík, neposouvejte ho! Po přerušovaném spánku byste se cítila ještě malátnější.

Do svého pečujícího režimu nezapomeňte zapojit retinol (např. koncentrované sérum Retinol B3, La Roche-Posay, 999 Kč). Prokazuje totiž fantastické výsledky při vyhlazování pokožky, redukci vrásek a zatažení pórů. Nanášejte ho zpočátku obden, vždy večer na čistou a zcela suchou pleť. Pokud pokožka nereaguje podrážděním, postupně jej zapojte denně.

3. týden… Nové návyky

Pestrá strava, zejména ovoce a zelenina, má v protistárnoucím režimu rovněž významnou pozici. Nemusí na talíři převažovat, ale může fungovat jako chutná příloha. Jak z ní vytěžit maximum? K omeletě z vajíček přidejte rajčata nebo třeba do ovesných vloček přisypte borůvky. Přičemž sušené ovoce se také počítá, stejně jako sklenice čerstvého pomerančového či brusinkového džusu. Ovoce a zeleninu mějte zkrátka stále po ruce. Je sice jasné, že mrkev nebude nikdy chutnat jako nachos, ale když si ji dáte se salsou, chuťově se dosti přiblížíte.

Pravidelný program obohaťte ještě o peeling s AHA kyselinami (dvakrát týdně, ideálně s Blue Diamond Resurfacing Peel od Omorovicza, 4 550 Kč), který nejenom zázračně rozzáří povrch pleti, ale také usnadní cestu všem anti-age ingrediencím. Vyzkoušejte jej na méně nápadném místě (např. na vnitřním předloktí) a vyčkejte den, aby bylo jisté, že vám nezpůsobí alergickou reakci. Nepřekračujte ani doporučenou dobu působení - účinnost tím nezvýšíte a mohla byste zbytečně zrudnout. Po odstranění peelingu z pleti naneste intenzivně hydratační krém (např. O2 Couture Hydra IntenseCream, Cremorlab, 1 099 Kč). Důležité upozornění: 1) V den, kdy jste gomáž prováděla, se vyhněte přípravkům s retinolem. 2) Několik následujících dní se také nevystavuje slunečnímu záření, aniž byste tvář opatřila krémem s nejvyšším SPF.

4. týden… Zacházejte do detailů

Abyste mohla klamat tělem, zahrňte do péče i krk a ruce. Kůže je v těchto partiích tenčí, má méně mazových žláz, a protože se jí nepřikládá velká pozornost, často svou majitelku nehezky prozradí. Pojďte jí to překazit! Při nanášení přípravkem (např. koncentrované liftingové sérum Boosted Contouring Serum, Tata Harper, 7 730 Kč) nešetřete a dejte si pozor na strany krku, kde se otírá o oblečení. V dosahu mějte i krém na ruce - na pracovním stole, v kabelce atp. (nejlépe sos péče pro lokální použití s ureou UreaRepair Plus 30 %, Eucerin, 399 Kč), aby se jim dostalo péče po každém mytí. Mimochodem, denní krém s antioxidanty a večerní péči s retinolem, které aplikujete od obličeje přes krk až po dekolt, můžete - pokud vzniknou přebytky - použít na hřbety rukou.

V neposlední řadě se o slovo hlásí pitný režim. Někomu možná osm sklenic vody denně, optimálních pro hydrataci pleti, přijde málo, někomu příliš. Proto, patříte-li do druhé skupiny, doporučujeme hned ráno začít s velkou sklenicí, nosit s sebou láhev vody v kabelce a upíjet kdekoli. Do vody můžete samozřejmě přidat plátek citronu, snítku máty, okurku, pomeranč, co je vám sympatické… A jestli je to i tak nuda, vyrobte si z pomerančového nebo brusinkového džusu ledové kostky, případně si dopřejte šálek bylinkového čaje (horkého či ledového) anebo klidně přesedlejte na minerálku.

Čtěte dál