Čtenářský deník redaktorek Harper's Bazaaru

Knihy, které máme právě teď rozečtené, hltáme je u vody i doma pod peřinou a rozhodně je doporučujeme i vám!

Foto: Kristýna Mazánková

Veronika Miškovská
Foto: archiv vydavatele
Veronika Miškovská

Zástupkyně šéfredaktorky

Na prázdniny platí pravidlo, že čím tlustší kniha, tím lepší. Doporučuji tedy třeba Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta od Davida Mitchella a nyní se chystám na Hodiny z olova Radky Denemarkové. Nedávno mě nadchla i knížka The Subtle Art of Not Giving a F*ck, zřejmě jediná self-help kniha, která není „ukecaná”, ale naopak věcná a navíc i vtipná. Komu je blízké Japonsko, tomu doporučuji Úřad pro zahrady a rybníky Didier Decoina - přenese vás do fascinujícího světa japonského císařství a jedné vdovy, co musí dokonat dílo svého zesnulého manžela. Vůbec nejlepší kniha, kterou jsem v posledních letech četla je pak Pískový vrch polské autorky Joanny Batorové. Famózně přeložené dílo vás vtáhne do zamotaného rodinného příběhu na historií zkoušeném okraji Polska a ozvláštní ho trochou magického surrealismu. Lahůdka!

Zdenka Tomis
Foto: archiv vydavatele
Zdenka Tomis

Kosmetická editorka

Mám ráda silné příběhy a psychologicky dobře prokreslené postavy. Právě čtu Dny opuštění od Eleny Ferrante, protože jsem chtěla vědět, jestli to bude stejně skvělé jako série Geniální přítelkyně. Zachycuje hysterii, které jsou ženy (ale myslím, že i muži) schopné, tak, až z toho mrazí. Předtím jsem zhltla Tiché roky od Aleny Mornštajnové, byly skoro stejně tak dobré jako její úžasná Hana. Příliš veselé čtení nebyl ani Aleš Palán a jeho Miss Exitus. Ještě před ním jsem jedním dechem přečetla Houbařku od mé oblíbené autorky Viktorie Hanišové, od níž na mě teď čeká nová Rekonstrukce. Do konce léta pak snad ještě stihnu Příběh jedné moskevské ulice a nového Sorrentina. 

Kristýna Mazánková
Foto: archiv vydavatele
Kristýna Mazánková

Redaktorka

Teď zrovna mám u sebe tři knihy, všechno beletrie. Dočtenou mám knihu Bílá růže, černý les od Eoina Dempseyho. Jde o příběh z války, z roku 1943, kdy německá dívka Franka objeví v lese zraněného parašutistu v uniformě Luftwaffe. Přečetla jsem to jedním dechem, asi proto, že je to o lásce, o strachu, o odvaze a o zimě - některé pasáže v těchto horkých dnech fungovaly až mrazivě. Rozečtený mám Jediný příběh od Juliana Barnese o milostném vztahu devatenáctiletého studenta a osmačtyřicetileté ženy. Kdy jindy číct knihy o vášnivém a osudovém splynutí (nejen těl, i duší), než teď v létě, které přeje všemožným dobrodružstvím - aspoň na papíře. A těším se, až se začtu do Rozhovorů s přáteli. Do debutu od Sally Rooney. I tohle je kniha o vztazích, o lásce, o manželství, dynamice vztahu a otevřenosti. 

Lucie Kratochvílová
Foto: archiv vydavatele
Lucie Kratochvílová

Redaktorka on-line

Hajíčkovo Selský baroko. Útlá knížka, kterou jsem zhltla snad za jeden večer na Mallorce. Kromě slz nad krutou nedávnou historií mi přivodila touhu se okamžitě rozjet na jihočeský venkov. Letní atmosféra, která z ní tak sálá, mě ve vzpomínkách vrátila do nejkrásnějších prázdnin mého dětství.

Marie Schovánková
Foto: archiv vydavatele
Marie Schovánková

Redaktorka on-line

Pokud vás vždy lákala Indie a jejich kultura, doporučuji autobiografický román Shantaram od Gregoryho Davida Robertse, poskytující detailní exkurzi do duše indického slumu a bombajského podsvětí. Absolutně dechberoucí čtení, takže knize prominete i poněkud vyšší počet stránek.

Karolína Holubová
Foto: archiv vydavatele
Karolína Holubová

Michelle Obama nikdy nebyla úplně klasickou První dámou, a proto mě tolik baví. Vzpomeňte si na její inspirativní projevy, vtipná vystoupení v amerických show, extravagantní třpytivé boty, ale i rodinu jako z pohádky. Její dechberoucí příběh hltám v knize psané jejími vlastními slovy Becoming.

Čtěte dál