Crème de la crème z Designbloku

Jaký designér vymyslel novinku, která stojí za to? Která instalace na Desingbloku přitahalo nejvíc pozornost? Seznamte se s osmi nejlepšími tvůrci.

Každý rok se Veletržní palác promění v přehlídku toho nejlepšího, co se za poslední rok událo ve světě designu. A každý rok z nich odborná porota vybírá to nejlepší. Vedle produktových novinek, svítidel, nábytku nebo bytových doplňků byla oceněna také nejlepší kolekce šperků. 

Na koho byste měli i vy zaměřit svou pozornost? Malé ohlédnutí za dvacátým ročníkem Designbloku a vítězové cen: 

1 Nejlepší kolekce nábytku
Foto: archiv značky

Lucie Koldová / Ton, Chips chair

Lucie Koldová se na Designbloku představila s kolekcí ručně ohýbaných křesel Chips Chair pro značku Ton. Křeslo má nejenom elegantní svůdné tvary, ale je také pohodlné. Spojuje v sobě invenci návrhářky a jedinečnou technologii ručního ohýbání dřeva firmy To, kterou v Bystřici pod Hostýnem používají už od 60. let 19. století. 

2 Nejlepší kolekce bytových doplňků
Foto: archiv značky

Terezie Lexová & Štěpán Smetana / zrcadla Mirror Stage

V kolekci Mirror Stage hravým způsobem dostávají zrcadla do prostoru. "Znáte dětské hry rozpoznávání sebe samého před zrcadlem? První uvědomění si svého vlastního Já. Od této chvíle hledáme ucelený obraz sebe sama. Identifikujeme se s představou někoho schopnějšího a úplnějšího. Započíná naše cesta z imaginárního prostoru zrcadlení, kde vzniká já a naše identita, přes prostor symbolický, neosobní sféru společnosti, ve které přijímáme své místo. Místo tvořící značnou část toho, co nazýváme realitou. Pojďte to prožít znovu. Zjistěte, kým jste. Zrcadla Mirror stage je takové osvobození zrcadla do prostoru, kde žije svým vlastním životem,” říkají tvůrci. 

3 Nejlepší kolekce svítidel
Foto: archiv značky

Karel Matějka, lampa One Zero

Karel Matějka vyhrál se svojí novinkou, lampou One zero, která je založena na systému vyvažování. Překvapí svou mobilitou. Důmyslný elektronický systém vyvažování umožňuje, aby se celá lampa nakláněla a zablokovala téměř ve všech polohách. 

4 Nejlepší kolekce šperků
Foto: archiv značky

Katerina Reich, kolekce Kyō

Kolekce šperků Kyō je volně inspirovaná světem umění a tradicemi starého Japonska. A to především dřevoryty japonských mistrů Utamara Kitagawy a Utagawa Kunisady tvořících v 18. a 19. století, kteří zachycovali zejména život gejš a kurtizán.

Když se ve světě květů a vrb dívka stane maiko (učednicí gejši), příjme profesionální umělecké jméno, které bude symbolizovat její nový život. Odtud také pochází název kolekce Kyō - umělecké jméno odkazující na město Kjóto. V něm se nachází jedno z největších hanamači neboli květinových měst, kde vše vzniká a podřizuje se umělecké a tělesné kráse profesionálně vyškolených společnic – gejš. „Gejši mne svou křehkou vizáží inspirovaly k navržení subtilních šperků, které se lehce nasazují. Důležitá je absence jakéhokoli zásahu do těla. Kolekce je doplněna červenými kruhy jako symbolu Země vycházejícího slunce a dalšími konstrukčními prvky, které  vycházejí z japonské architektury a kaligrafie,” říká designérka. 

5 Nejlepší novinka designéra
Foto: archiv značky

Maria Nina Václavková, projekt Offcuts

OffCuts jsou hrou s dekonstrukcí, odřezky materiálů, různými strukturami a momenty nedokonalosti. Boty jsou konstruovány jako mechanická skládačka. Zabývají se hledáním možností minimalizace negativních dopadů životního cyklu obuvi. 

6 Nejlepší novinka výrobce
Foto: archiv značky

U1, Only Two

„Only 2 je pro mě milníkem v chápání tvarosloví a typologie kancelářského stolu. Promítli jsme do návrhu naše dlouholeté zkušenosti při navrhování interiéru pro řadu společností. Pojali jsme tuto řadu nekonvenčně a snažili se obohatit neosobní kancelářský prostor a jemné prvky s osobitým charakterem,” říká designér Roman Vrtiška. 

7 Nejlepší instalace výrobce nebo prodejce
Foto: archiv značky

Swissdent

Na počátku projektu Art of Swissdent 2018 bylo rozhodnutí společnosti Profimed, distributora značky Swissdent, část letošního marketingového rozpočtu neutratit, ale investovat. Do budování příležitostí pro mladé designéry, do rozvoje jejich talentu a schopností pracovat v rámci kreativní soutěže a v neposlední řadě do umění, jehož vznik byl předpokládaným vyvrcholením. Tři studenti pražské UMPRUM pro Designblok navrhli tři díla: Cyril Dunděra sochu Penelopé s ikonickým kartáčkem Swissdent Profi, Adam Štok vytvořil stoličku plombovanou 18k zlatem a čerstvý absolvent Matěj Janský představil svetr s motivem vyplivnuté zubní pasty (pozn. jedná se o Swissdent Extreme). Oceněná instalace tak dokázala, že kvalita i krása umění pak slouží jako ta nejlepší vizitka značce, která za tím vším stojí. 

8 Nejlepší instalace designéra a designérského studia
Foto: archiv značky

Milimu

Vášeň pro minimalistický design, láska k řemeslu a úcta k materiálu, to všechno se otisklo do jedinečné instalace kožených doplňků Milimu. 

Čtěte dál