Come on baby light my fire

Domácí království se poslední týdny stalo našim celým univerzem a porazit monotónnost plynoucích dní je výzva, které společně čelíme. Zkuste sáhnout po vonných svíčkách a dodat každodenním momentům luxusní nádech. Zde je návod, jak na to.

Foto: archiv Louis Vuitton

„Výběr svíčky a párování s interiérem je velmi osobní záležitost. Klienti vybírají nejen podle vůně, ale i vzhledu svíčky. Jinak obecně doporučujeme svíčky s jemnější vůní do ložnic a koupelen – jejich vůně nebude obtěžovat a v menším prostoru více vynikne. Další věc, kterou je potřeba vzít v potaz, je velikost interiéru – svíčky jsou k dispozici v různých velikostech, aby provoněly jakýkoliv interiér,” uvádí pro Harper's Bazaar Jakub Kopčák, spolumajitel butiku Ingredients.

Foto: archiv Cire Trudon

Voskoví titáni

Ikonou interiérových svíček je francouzská značka Diptyque, jejíž vůně Feu de Bois se stala emblémem Mayfair butiku Victoria Beckham. Vybírat můžete z klasických vůní jako Baies, Figuier, Mimosa nebo z kolekce 34, jejíž číslo odkazuje na adresu Boulevard Saint-Germain, kde sídlí vlajkový butik značky. O první příčku v komerčním světě parfémovaných voskových objektů Diptyque soupeří s aristokratickým mohykánem jménem Cire Trudon, jejichž historie se píše od roku 1643. Na jaře uvedli na trh novinku - 70gramovou La Petite Bougie. Ozdobena je emblémem čirého Trudon ze 24karátového zlata a je ideální na cesty nebo jako dárek. K dispozici je v šesti oblíbených vůních - Abd el Kader, Cyrnos, Ernesto, Joséphine, Gabriel a Odalisque.

Foto: archiv Cire Trudon

Párování vůně s interiérem

Jakub Kopčák klientům doporučuje trik insiderů: „zajímavé je také párování svíček, které doporučuje značka Diptyque. Jejich svíčky jsou většinou postaveny na jedné hlavní ingredienci (fíky, jasmín, lilie, santal, kadidlo…). V interiéru proto můžete zapálit dvě i tři svíčky najednou a vytvořit zcela unikátní vůni (například kombinace oudu a růže vykouzlí smyslnou orientální vůni, cypřiš a fík zase letní atmosféru Středomoří.”

Při volbě svíčky se vyplatí investovat do kvality, protože niche značky u svíček vždy používají 100% bavlněné knoty a přírodní vosk nejvyšší kvality. Rostlinné vosky jsou podstatně dražší, proto je běžně dostupné značky nepoužívají a nahrazují je levným minerálním voskem. Velkou roli hraje zastřihávání knotu. Kratší knot znamená menší plamen a pomalejší hoření. Svíčka by také neměla v kuse hořet déle než 4 hodiny.

Foto: archiv Flowerbx

Závan čerstvých květů

Svíčka má potenciál stát se v interiéru plnohodnotným protagonistou a sofistikovaným společníkem na dlouhé večery. Milovníci čerstvých květin si zamilují nabídku online květinářství FLOWERBX, které nabízí tři základní vůně: Tuberose, Peony, Muguet. „Uvedení květinových svíček bylo přirozeným vývojem a doplněním konceptu naší značky. Společně s čerstvými květinami totiž pozvednou každý interiér. Vůně jsem volila podle svých nejoblíbenějších sezónních květin a na jejich vývoji jsem spolupracovala s týmem IFF, kteří také připravovali linie pro Tom Ford Beauty," říká pro Harper's Bazaar zakladatelka FLOWERBX, Whitney Bromberg Hawkings.

Klenotníci a módní domy 

Mnohé možná překvapí, že emblematičtí klenotníci také myslí na interiéry svých klientů, a proto BVLGARI i Tifany & Co. mají v nabídce několik minimalistických svíček. Pánské publikum ocení monogram TOM FORD, jehož PRIVATE BLEND CANDLE COLLECTION přináší šest ikonických parfémů zalitých do vosku. Můžete tak sáhnout po Neroli Portofino, White Suede, Café Rose, Tuscan Leather, Tobacco Vanille nebo Oud Wood (prodává butik The Brands).

Za pozornost stojí nádherné portfolio svíček LOUIS VUITTON, které vytvořil mistr parfumér  Jacques Cavallier Belletrud. Svíčky o hmotnosti 1,1 kg v keramických nádobách, které navrhl Marc Newson, lze snadno přenášet z místnosti do  místnosti – také díky praktickému uchu z přírodní a ručně obšité kůže, které je přichyceno kovovým cvokem. Ucho z přírodní kůže, které je vyrobeno v dílnách Louis Vuitton a je charakteristickým prvkem značky, vonným svíčkám propůjčuje minimalistický, etno-nomádský vzhled.  Postupem času získává přírodní kůže měkkost a unikátní hnědou patinu.

Foto: archiv Louis Vuitton

Péče o svíčky

Když se rozhodnete investovat do nové svíčky, která vás provede domácím pobytem během jara, měli byste znát několik tipů, jak se o ni starat. Jakub Kopčák prozrazuje, že „po prvním zapálení doporučuje nechat svíčku hořet alespoň dvě hodiny, aby se celý její povrch rozpustil. Svíčka pak bude hořet rovnoměrně. Po sfouknutí je dobré vycentrovat knot – pokud se při hoření posunul. Před opětovným zapálením je důležité zkrátit knot na 3-5 mm, předejde se tak zbytečnému čadění. Svíčku také není dobré pálit do poslední kapky. Na dně by mělo zůstat přibližně půl centimetru nerozpuštěného vosku. Jde o to, aby se sklenka nepřehřála a nepukla.”

Čtěte dál