Co znamená udržitelný přístup během cestování

Máme pro vás pár dobrých rad, jak se chovat zodpovědně k planetě, i když cestujete.

Foto: Shutterstock

Celý svět se teď zajímá o to, jak do svého pohodlného života zakomponovat udržitelný přístup. Omezujeme plasty, zajímáme se o recyklaci úplně všeho. Když ale přijde čas na dovolenou, na některé zásady často zapomínáme, anebo si ani neuvědomíme, že na ekologii je fajn dbát, ať už jsme kdekoli.

„Udržitelná dovolená není synonymem nudné dovolené. Člověk si musí být jen více vědom toho, kde dovolenou tráví a jak se v daném místě chovat - ať už ekologičtěji, že zbytečně nenechám téct ve sprše vodu a nevyhazuji odpadky mimo místa tomu určená, tak i s ohledem ke kultuře dané země. Udržitelný životní styl vlastně jen znamená chovat se slušně a být si vědom toho, že vše, co dělám, má nějaký dopad na lidi a prostředí kolem mě,” říká Sandra Feltham, expertka na udržitelný rozvoj firem a zakladatelka společnosti Flagship.

Foto: Shutterstock

Zajímejte se, kam jedete

Můžete na to myslet i dopředu a vybírat si osvícená místa - ubytovací kapacity obecně totiž mají obrovskou spotřebu energie, často vyhazují nespotřebované potraviny a jejich pokoje mohou být velmi energeticky náročné a dopady možná míří rovnou do moře. Čím dál častěji na to ale hotely dbají a tímto přístupem se rádi pochlubí - pátrejte tedy minimálně na jejich webových stránkách.

Zkuste myslet na udržitelnost, i když se bavíte. Začít můžete tím, že si v baru řeknete o drink bez brčka. Ujistěte se, že váš opalovací přípravek neškodí světovým oceánům, když se s ním jdete koupat. Při objevování přírodních krás neničte přírodu - třeba ani rušením zvířat. Na památku si kupujte jen ručně vyrobené suvenýry od místních umělců, které na maličký ostrov nemusely cestovat přes polovinu světa.

Foto: Shutterstock

Něco za něco

Velkým tématem je i uhlíková stopa, kterou za sebou při cestách zanecháváme. „Průměrný Čech má uhlíkovou stopu 9,4 tun, což je obrovské množství. Množství emisí se výrazně zvýšilo hlavně v posledních sto letech. proto nastávají znatelné změny klimatu. Sama mám uhlíkovou stopu vysokou, protože často létám, ale snažím se to vyrovnat třeba tím, ze doma i v kanceláři odebíráme pouze energie z obnovitelných zdrojů, či nejím maso. Masný průmysl úplně největší producent emisí oxidu uhličitého,” popisuje Sandra Feltham. Dobrou zprávou je, že přibývá aerolinek, které snižují emise a zároveň omezují spotřebu plastů na palubě. 

Foto: Shutterstock

Čtěte dál