Co všechno musíte vědět o opalování?

Dny plné letních teplot nás lákají k opalování. Vstřebávání slunečních paprsků však může být zrádné, a tak pro vás máme manuál, který vám poradí, jak se co nejbezpečněji ochránit před sluncem.

Foto: archiv Whamisa

Při výběru opalovacího krému řešíme jen číslo SPF. Jen málokdo ale ví, že toto číslo nás chrání pouze před UVB zářením.  Z hlediska vzniku pigmentových skvrn nebo rakoviny kůže je dokonce nebezpečnější UVA záření.

Jak se co nejbezpečněji ochránit před sluncem?

1. Účinný opalovací krém vás musí chránit před UVA i UVB zářením 

Většina opalovacích krémů se ohání pouze SPF faktorem, který je ukazatelem ochrany před UVB paprsky. Musíme se ale chránit i před UVA zářením. Na krémech je značeno PA++++. UVA je dokonce zrádnější než UVB, protože pronikne i sklem. To znamená, že pokud jedete autem, nebo jen sedíte u okna, nejste v bezpečí a vaše kůže není chráněna před vznikem rakoviny nebo stařeckých skvrn. Proto byste měli být chráněni opalovacím krémem každodenně, a nejenom když se zrovna chystáte na pláž.

Foto: archiv Whamisa

WHAMISA nabízí i speciální variantu opalovacích krémů SPF 50/ PA ++++ v praktickém balení se zrcátkem.

2. Co znamená číslo SPF a PA+?

SPF je ochrana před UVB zářením. Po vynásobení číslem deset, zjistíte bezpečnou délku ochrany před sluncem. Například krém s SPF 50 x 10 minut vás chrání po dobu 500 minut. PA+ znamená ochranu před UVA zářením. Síla ochrany se určuje počtem křížků, přičemž nejvyšší má počet čtyři.

3. Aplikujte krém opravdu důsledně

Je prokázáno, že i když máme přípravek s vysokým UV faktorem, často neprovedeme aplikaci důsledně. Při nedostatečné aplikaci přípravku s SPF 30 jsme chráněni stejně, jako bychom aplikovali SPF 2,5. Namísto pěti hodin jsme mylně chráněni pouze 25 minut.

4. Přírodní nebo chemické opalovací faktory?

Jednoznačně přírodní faktory. Ty vytvoří na povrchu těla „brnění“ a tím vznikne bariéra mezi sluncem a kůží, která zabrání paprskům proniknout hlouběji. Toto brnění odráží negativní záření jako zrcadlo, tudíž paprsky nepronikají do kůže. Jejich obrovskou výhodou je účinná ochrana před UVA i UVB zářením, šetrnost k pokožce, nedráždivost, neschopnost pronikat dovnitř kůže, ani do krevního oběhu a okamžitá ochrana hned po aplikaci. 
Je důležité ale zmínit, že tyto faktory nejsou voděodolné, a proto je zapotřebí je aplikovat opakovaně. Jejich výhodou je, že jsou ekologické a neznečišťují vodu. Naopak chemické faktory se musí nejdříve vstřebat hlouběji do kůže a až poté nás mohou chránit. Proto je nutné aplikovat krémy 15-20 minut před pobytem na slunci. Díky tomuto procesu se ale z vašeho těla stává chemická laboratoř. Látky se začnou vstřebávat do krevního systému a mohou způsobit různé nežádoucí účinky. Většina chemických faktorů není schopna chránit před UVA zářením. Nezabraňuje vzniku rakoviny kůže, vzniku pigmentových skvrn a významně znečišťuje oceány a vodní toky.

Foto: archiv Whamisa

WHAMISA má ve své nabídce ucelenou řadu produktů na opalování pro celou rodinu včetně novorozenců.

5. Zkontrolujte si svůj opalovací krém!

Prokázalo se, že následující chemické faktory ovlivňují hladinu hormonů, zvyšují riziko vzniku alergií a podráždění. Dokonce byly nalezeny i v mateřském mléce a v moči. Vysoké riziko toxicity se potvrdilo u oxybenzonu a octinoxátu (oktylmethoxycinamátu). Střední riziko toxicity se prokázalo u homosalátu, octisalátu, octocrylenu. Přijatelné výsledky byly pouze u dvou chemických filtrů, a to avobenzonu a mexorylu SX.

6. Přírodní faktory jsou nejbezpečnější a nejúčinnější ochranou před sluncem

Dle hodnocení amerického nezávislého testu EWG mají přírodní faktory na bázi zinku a titanu tyto vlastnosti:
• Silná a bezpečná ochrana proti nežádoucím UVA i UVB paprskům
• Velmi stabilní, slunce nemá vliv na změnu jejich chemické struktury
• Nepronikají dovnitř těla
• Neovlivňují hormonální hladiny
• Přírodní faktory jsou nejbezpečnější a nejúčinnější ochranou před sluncem

Jak správně vybrat tu nejbezpečnější ochranu před sluncem je někdy komplikované rozhodnutí ale věříme, že tento manuál, který pro vás připravila PharmDr. Lucia Havlíková, vám jistě pomůže. 

Foto: archiv Whamisa

PharmDr. Lucia Havlíková vystudovala Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové, kterou ukončila absolvováním postgraduálního doktorandského studia. Pracovala u různých farmaceutických společností v oblasti onkologie, revmatologie, dermatologie a interny jako medicínský poradce. Díky své práci má bohaté zkušenosti ve zdravotnictví.

Ověřenou značkou na trhu je korejská čistě přírodní kosmetika WHAMISA. Jako jediná na českém trhu je zpracována patentovanou fermentací, produkty neobsahují přidanou vodu, je v BIO kvalitě a vhodná pro vegany. Exkluzivně koupíte na www.puredistrict.cz

Čtěte dál