Co vidět, poslouchat a s čím si hrát. Váš culture fix pro listopad

Kultura nezmizela. Jen vypadá trochu jinak. Přinášíme výběr těch nejzajímavějších počinů, kterými se zabavit v listopadu.

1. Penny se vrací jako Letuška

Představte si, že se probudíte po velkém flámu s kocovinou jako trám v hotelovém pokoji v Dubaji. To nezní tak špatně. Teď si představte, že vedle vás leží mrtvý muž a na rukou máte krev. To už zní podstatně hůř. Právě takovou situaci potká letušku Cassie, kterou hraje Kaley Cuoco známá jako Penny z Teorie velkého třesku. V patách lehce potrhlé letušky jsou záhy agenti FBI a Cassie začíná přemítat nad tím, jestli je vrahem opravdu ona. Nový seriál má premiéru 26. listopadu na HBO GO.

2. Hrajte si s parukami

Muzea v Česku jsou momentálně stále zavřená. Jak neztratit kontakt s veřejností, a ještě ji pobavit, dokazuje londýnské Victoria & Albert Museum. Na speciální webové stránce si můžete sami navrhnout vlastní virtuální paruku. Ano, přesně takovou, kterou nosily dámy v 18. století. Vyhnat jí můžete až do nekonečné výšky a ozdobit třeba samotným korábem. Návyková zábava na chvilku mezi konferenčními hovory. 

Foto: archiv V&A

3. Nová Never Sol

Zpěvačce Sáře Vondráškové alias Never Sol fandíme dlouhodobě, a tak nás více než potěšilo vydání jejího nového singlu Leon. Skladba, jíž doprovází působivý videoklip natočený na 16mm film, je dle slov autorky ódou na syntezátorové zvuky a svobodu. „Celá skladba, jak hudebně, tak textově, vyjadřuje nějakou lidskou schopnost vytrvávat a neopouštět sám sebe, umět se v životě pohybovat pořád dál navzdory okolnostem a kontextu,“ říká Sára, jejíž tajemný hlas vás obejme jako řeka. Když už budete u toho poslouchání, pusťte si rovnou i celé její poslední album Chameleo.

4. Okrasa do bytu

Za poněkud krkolomnou a naprosto nezapamatovatelnou zkratkou MPKJVLJS se skrývá pět českých tvůrců - designér Milan Pekař, truhlář Jakub Vávra, designérka vůní Kateřina Vávrová, malířka Lucie Jindrák Skřivánková a autorka tapisérií Daniela Danielis. Ti společně vytvořili kolekci produktů na pomezí nábytku a umění. Vznikl například pozlacený kabinet, gobelín či dřevěný paraván, ale i svíčky. 

Foto: archiv značky

5. Trochu jiný Nesbø

Co by byl podzim bez knížky, ze které mlha a tajemno přímo čiší? Obzvlášť, když máte rádi norského spisovatele Joa Nesbøho? V novém románu Království se rozehrává příběh dvou bratrů ze zapadlé norské vsi v horách. Jeden z nich se rozhodl přestavět rodinnou usedlost na luxusní wellness hotel. Zní to nevinně, ale vše samozřejmě nezastavitelně míří k děsivému vyvrcholení. Království je kniha, která nenavazuje na populární sérii s detektivem Harrym Holem. I tak mu ale rádi dáme šanci.

Foto: archiv Kniha Zlín

Čtěte dál