Co takhle zkusit jiný úhel pohledu na umění?

Umění je velmi široký pojem a při jeho vyřčení se každému z nás jako první vybaví něco jiného, velmi často však obrazy jako takové. To, jak je vnímáme, může být různorodé, vždy ale důležité. Jak se na umění kolem vás díváte vy? Možná nastal čas, kdy se zamyslíme nad tím, jak velký vliv na nás obrazy vlastně mají.

Foto: Shutterstock 

Obrazy dnešní doby jsou nositelem hodnoty více než kdy předtím. Ptáte se proč? Mají totiž pocitový dopad na každého z nás, kupujeme si je do svých domovů čím dál častěji, jsou dostupnější a můžeme si doslova vybírat to nejlepší z celého světa.

Faktem je, že z 87 % trávíme náš život uvnitř budov. Kolikrát úplně zapomínáme na to, jak je prostředí kolem nás důležité, jak nás ovlivňuje každé ráno, kdy vstáváme, a večer, kdy usínáme. Domov je místem bezpečí, klidu, harmonie, přátelství, je to náš přístav pro rodinu a přátele. Je to místo, kde se cítíme naprosto autenticky a sami sebou. Právě proto je důležitý výběr jakéhokoliv nábytku, doplňků, fotografií i obrazů. Vyvolávají v nás pocity, které pak určují nejen jak bude vypadat náš den, ale jakým směrem se v životě vydáme.

Umění na dosah ruky

V dnešní době je umění přístupnější na pár kliknutí a připojení k internetu, kdo by to byl tenkrát tušil. Na Instagramu potkáváme plno umělců, kteří sdílí svou vášeň se světem, Google dokonce vytvořil Google Arts & Culture, obsah z více než 2 000 muzeí a archivů, kde si můžete procházet jednotlivá díla a přiblížit si je na maximum, dokonce vidíte i ty nejdrobnější tahy štětcem na plátně. Objevování jiných kontinentů, zážitků a pocitů z celého světa je pro nás na dosah. Vybrat si tedy, co byste chtěli či na základě pocitů dílem vyvolaných potřebovali, je jednodušší než kdy dříve. Volba ale může být zásadnější, než si možná myslíte. 

Síla a vliv obrazu vás možná překvapí

Obrazy mají své kouzlo, dokonce snad mají až magickou moc. Jsou dědictví, jsou uchovatelem vaší hodnoty a hlavně pocitů. Někdy si je kupujeme právě proto, že chceme oslavit nové začátky, zapamatovat si zrovna dané životní období a někdy po nich toužíme, abychom při dlouhých večerech mohli čerpat inspiraci, lásku nebo sílu k životní změně. Až takový vliv mohou mít.

Různé obrazy mluví různými vizuálními jazyky. Některé jsou harmonické, jiné iritující a další srší silou a motivací. Kolikrát je těžké doopravdy objevit ten, který mluví vaší řečí a stylem, protože v dnešním přehlceném světě možností kolikrát zapomínáme poslouchat i sami sebe.

Zkuste se zastavit a zeptat se sami sebe, co se mi líbí, jaké pocity se mi líbí? Někdy to udělá jednoduché klik. Zkrátka při prvním pohledu na dané dílo víte. Obklopujte se jen tím, co vám voní, co právě teď potřebujete, jak chcete žít.

Čtěte dál