Co staví Chanel v Paříži?

Chanel tento týden slavnostně zahájil stavbu svého nového svatostánku v Paříži. O co jde?

Foto: archiv Chanel

Každý rok v prosinci módní dům Chanel představuje kolekci Métiers d’art, která patří někam mezi haute couture a ready-to-wear. Karl Lagerfeld se svým týmem tohle speciální dílo pokaždé představí v jiné světové metropoli. Už mezi nimi byl New York, Tokyo, Šanghaj, Dallas, Řím a samozřejmě Paříž.

V každém z měst poté zůstane dějiště uvedení Métiers d’art. Tyto ateliéry jsou pak využívány k tomu, aby podporovaly ruční práci a řemesla. Chanel sice zůstává jejich majitelem, ale vlastně tak nabízí pomoc zahrnující různé inovativní workshopy, administrativní či finanční podporu jiným značkám, výrobcům a designérům.

Foto: archiv Chanel

V Paříži doteď bylo takových ateliérů pět. Tento týden se však začal stavět šestý, a sice v Porte dAubervilliers. Projekt má na starost oceňovaný architekt Rudy Ricciotti, který si libuje v přiznaných konstrukcích a zajímavých strukturách. Ke svému novému projektu samozřejmě přistupuje s ohledem na to, že má ateliér sloužit především módě. Zároveň budoucí ateliér navrhl tak, aby byl co nejméně energeticky náročný, obsahoval dostatek zeleně a všichni se v něm cítili jednoduše v pohodě.

Letošní Métiers d’art proběhne v newyorském Metropolitan Museum of Art. Nový pařížský ateliér by měl být hotový do roku 2020. Slibuje pět pater, dva suterény a rozlohu přesahující 25 tisíc metrů čtverečních.

Čtěte dál