Co již víme o nadcházejícím Met Gala 2020

Jen tři měsíce do největší módní události roku!

Foto: Shutterstock

Každý módní nadšenec ví, co znamená první květnové pondělí, a má ho v kalendáři již dopředu vyznačené. Patří té nejdůležitější, nejluxusnější, nejexkluzivnější a největší události roku – plesu Met Gala. 

Event pořádá Kostýmní institut newyorského Metropolitního muzea, a to vždy první květnové pondělí daného roku. Letos tuto noc zažijeme 4. května. Co dalšího o této výjimečné akci prozatím víme? 

Honosný ples Met Gala je zaslouženě označován za Oscary módy. Své prestižní místo si vydobyl během dvaasedmdesáti let konání. Poprvé jej v roce 1948 uspořádala Eleanor Lambert, módní publicistka a zakladatelka newyorského fashion weeku. Již od roku 1995 má ale Met Gala na starosti proslulá Anna Wintour, šéfredaktorka amerického Vogue. Má hlavní slovo v tom, jaké bude hlavní téma večera, kdo dostane pozvánku, jaký bude zasedací pořádek a v mnoha dalších věcech. Není na to ale sama, velkou oporou a první rukou je jí kurátor Kostýmního institutu Andrew Bolton. 

Významná událost se koná na jednom z podobně významných míst, které není třeba dlouze představovat. Řeč je o Metropolitním muzeu umění (zkráceně MET) v New Yorku. Pokud jste sledovali seriál Super drbna, víte, že se tu událo mnoho zásadních situací celého seriálu. Hlavní hrdinky Serena a Blair si tu také dokazovaly své postavení tím, která seděla výš.

Muzeum tento rok slaví 150. výročí svého založení. Je tedy pravděpodobné, že Met Gala roku 2020 bude ještě slavnostnější než kdy jindy. Snad tento fakt přispěje k vyššímu výtěžku akce, která má i dobročinný rozměr. Večer není pouze o honosnosti, celebritách a módě. V rámci Met Gala se vybírají prostředky na celoroční chod Kostýmního institutu muzea.  

Na exkluzivní akci jako tato se dostanete pouze s pozvánkou na své jméno. Můžete si ji také koupit za 30 tisíc dolarů, i tak ale musí vaši účast schválit sama Anna Wintour. Hlavní organizátorka má přehled o každém detailu večera včetně všech hostů. Kapacita se pohybuje kolem 600 návštěvníků a jejich seznam se každý rok mírně mění. Osobnosti jako Lady Gaga, Beyoncé či Rihanna si tuto událost ale nechají málokdy ujít. 

Foto: archiv Harper's Bazaar US

Anna Wintour si každý rok vybírá také několik tzv. co-chairs z řad umělců a celebrit, kteří akci předsedají. Tento rok se jimi stávají návrhář Nicolas Ghesquière, hudebník Lin-Manuel Miranda a herečky Meryl Streep a Emma Stone. Emma je již několik let tváří značky Louis Vuitton, která tento rok akci zaštítila společně s vydavatelstvím Conde Nast. 

Po každém Met Gala netrpělivě čekáme na vyhlášení tématu toho dalšího. Tento rok nás čeká večer inspirovaný filmem Orlando, který v roce 1992 natočila Sally Potter na motivy stejnojmenného románu Virginie Woolf. Andrew Bolton uvedl toto téma ve spojení s historií módy a s vývojem pohledu na ni. Výstava představí 160 dámských oděvů rozdělených do dvou sekcí – bílé a černé. Nejstarší šaty budou z roku 1870 a expozice bude sledovat časovou osu modernizace. 

Foto: archiv Harper's Bazaar US

Loňské téma se inspirovalo esejí Susan Sontagové Camp: Notes on fashion. Významné a nezapomenutelné byly i akce s tématy Manus x Machina: Fashion in an Age of Technology, China: Through the Looking Glass nebo Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination v roce 2018, která se stala jednou z nejnavštěvovanějších výstav Metropolitního muzea. 

Přípravy výstavy, večera i honosných rób, které si obléknou pozvané celebrity, jsou v plném proudu. Nám prozatím nezbývá nic jiného, než čekat.

Čtěte dál