Co je slugging a proč ho vyzkoušet?

Korejská novinka, která je klíčem k dokonalé pleti.

Foto: Shutterstock

Dokonalá pleť Korejek mluví za vše – korejská skincare je o několik mílových kroků před tou evropskou. Díky sociálním sítím se k nám ale naštěstí ty nejnovější trendy péče o pleť od korejských odborníků dostávají mnohem rychleji než dřív. A to je jen dobře. Když jde o krásnou pleť, není času nazbyt. Korejská péče navíc nemusí jít ruku v ruce s vysokou cenovkou nebo složitou dostupností. Korejky mají v rukávu spoustu triků, které nic nestojí, a stačí vám na ně docela obyčejné produkty, které máte již dávno doma. 

Jedním z posledních trendů, které slibují dokonalou, hladkou, hydratovanou pleť, je slugging. O co jde a proč se vyplatí ho co nejdříve vyzkoušet?  

Co je slugging? 

Sociálními sítěmi zpopularizovaný slugging spočívá v aplikaci vrstvy vazelíny (též petrolatum) na obličej. Vazelína je polotuhá sloučenina uhlovodíků a vyrábí se, jak známo, z ropy. Tenká vrstva dokáže zabránit transepidermální ztrátě hydratace z pleti (to jest vody, která se z hlubší kožní vrstvy dermis vypaří přes svrchní kožní vrstvu epidermis). Slugging (ze slug neboli slimák) na pleti vytváří až téměř slizovitou vrstvu a funguje na principu vytvoření fyzické bariéry na povrchu pleti. Jejím cílem je maximalizovat hydrataci kůže a zabránit úniku vláhy. Podobné techniky se často využívají i při hojení ran, popálenin či dalších kožních poranění po celém těle. 

Proč je tak populární? 

Navzdory dříve hojně rozšířenému názoru o tom, že mastnou pleť je třeba především zbavit veškerého přebytečného mazu, a to pokud možno co nejagresivnějšími čisticími a tonizujícími prostředky, se kormidlo obrací zcela opačným směrem. Klíčem ke zdravé pleti je tedy v první řadě dostatečná hydratace. A to jak u suché, tak mastné pokožky. Nadbytečné oleje totiž zkorigujete jen pořádnou dávkou výživy a šetrné péče. Na to sází i slugging, který obnovuje poškozenou kožní bariéru a vrátí pleti přirozenou vláhu. 

Co dokáže? 

Pořádná dávka vazelíny dokáže zatočit jak s narušenou kožní bariérou, tak s vyrážkami a začervenáním. Není třeba mít obavu z ucpaných pórů. Molekuly vazelíny jsou totiž tak velké, že se do pórů ani nevejdou, a tak je nemohou ucpat. 

Jak na to? 

Na slugging vám bohatě postačí obyčejná vazelína z lékárny či drogerie. Tenkou vrstvu naneste jako poslední krok své péče o pleť buď ráno, nebo večer. Právě proto, že pleť přes okluzivní vrstvu nemůže dýchat, ji ale není dobré mít na pleti pořád. Co se ovšem maximální hydratace pleti týče, zkusit můžete i jiné gelové krémy nebo přípravky, které fungují na podobné bázi, ale jsou upravené tak, aby byly k pleti co nejšetrnější. 

Na co pozor? 

Ani tato metoda hydratace pleti nemá jen samé fanoušky. Na aknózní pokožku nemusí být okluzivní (fyzickou bariéru tvořící) přípravky ideální. Pleť mohou příliš „zadusit“, a tím akné zhoršit. Pokožka má též pod bariérou omezený prostor se přirozeně zbavit olejů a mazu. 

Každá pleť je jiná a v potaz je třeba brát i vaši individuální péči o pleť. Pokud vám slugging nebude příjemný a budete mít pocit, že vaší pleti nesvědčí, nenuťte se do něho. Triků, jak na dokonale hydratovanou pleť, je spousta. 

Čtěte dál