Co je retinol a jak ho správně používat?

O retinolu slyšíme neustále. Proč je svatým grálem proti stárnutí a jak ho správně používat?

Foto: Shutterstock

Je to zázrak, nebo další marketingový trik? Odborníci na péči o pleť na něj přísahají a vaše beauty obsessed kamarádka vám již několikátý měsíc klade na srdce, že byste s ním opravdu měla začít. Že prý byste toho jednou mohla při pohledu do zrcadla litovat. Slovo retinol se skloňuje snad v každé reklamě na přípravek proti stárnutí. Že by svatý grál, který z našich tváří zázračně smaže vrásky i prohřešky proti kráse posledních let, opravdu existoval? Co se za názvem skrývá a co populární složka dokáže? 

O co jde? 

Retinol je v tucích rozpustný vitamín A. Jistě si vzpomenete, že už vaše babička vám říkala, že je dobrý pro zdravý zrak. Najdeme ho například v mrkvi a je zodpovědný za tvorbu rodopsinu, pigmentu, který oko používá za šera. Kromě toho je také skvělý v boji proti pigmentovým skvrnám a akné a je pro tělo významným antioxidantem. 

Co dokáže? 

Retinoidy (různé formy vitamínu A, kam retinol patří) se původně používaly proti nepříjemnému akné. Retinoidy umí snížit lepivost buněk, které ucpávají póry a tvoří černé tečky. Tím dokáže uvolnit póry a zmenšit jejich viditelnost. Je silným antioxidantem a dokáže výrazně zrychlit obnovu kožních buněk. Málokterá složka pracuje na tolika úrovních pro zlepšení pleti. I proto jsou tolik populární a pro své mimořádné účinky se později začaly využívat i v boji proti stárnutí. Retinoidy totiž dovedou také podpořit tvorbu kolagenu a stimulovat vznik nových krevních cév, a tím zlepšit barvu pleti.  

Na koncentraci záleží 

Retinoidy můžeme v přípravcích na pleť najít v různých koncentracích. Je třeba rozlišit retinol a retin-A. Retinol je v pleti přirozeně se vyskytující vitamín A a přípravky s jeho obsahem si můžeme koupit zcela běžně. Retin-A je chemická sloučenina vitamínu A příbuzná a kvůli jeho větší síle je možné ho koupit jen na předpis. Pro začátek je lepší začít se slabšími koncentracemi, jelikož se jedná o velmi silný antioxidant a pleť by mohla reagovat podrážděním či sloupáním. Začněte tak pomalu a postupně se propracujte až k silnějším, bude-li potřeba. 

Co je dobré vědět

Právě proto, že retinol někdy způsobuje sloupání kousků staré kůže, bývá přirovnáván k chemickým exfoliantům. Většinou se ale jedná jen o podráždění. Retinoidy mají působit v hlubších vrstvách pokožky, chemické exfolianty zase působí jen na vrchní vrstvě pokožky, jež mají odstranit. Retinol zrychluje obnovu buněk, a může tak na chvíli stav pleti mírně zhoršit. I proto se může zdát, že se loupete až příliš nebo je vaše pleť podrážděná.

Opatrně

Na co si dát pozor? Retinoidy učiní vaši pleť citlivější na světlo, je proto třeba se hlavně ze začátku vyhýbat přímému slunci, jelikož se pokožka může snadněji spálit. Při použití retinoidů je ale nutné se na den vždy namazat krémem s ochranným faktorem, nebo se mu raději přes den vyhnout a používat ho jako součást večerního rituálu. Pozor také na míchání retinoidů a vitamínu C. Každý má jiné pH, a společně tudíž nebudou fungovat tak, jak by měly. Ráno můžete začít se sérem s obsahem vitamínu C a večer zase sáhněte po přípravku s retinolem. 

Čtěte dál