Co dokáže vlasům způsobit zima?

Jakmile se na kombinaci mrazu, studeného větru a suchého vzduchu dostatečně nepřipravíte, budou mít vlasy o problém postaráno.

Foto: Shuterstock

V sychravém počasí kadeře potřebují především hydrataci. Prameny jsou pak lépe vyživené a odolnější vůči nepřízni počasí. V opačném případě mají tendence k lámavosti a krepatění. Nejlépe jim proto pomohou pečující olejíčky anebo silnější masky (např. Intense Hydrate Masque od REF).

Před mrazem je obecně dobré hřívu schovávat pod čepici nebo alespoň kapuci, popřípadě stahovat, aby při přechodech z tepla do zimy, a opačně, vlasy nepraskaly. Což u nedosušených, vlhkých pramenů platí dvojnásob! Ty by se na mrazivém vzduchu neměly objevit vůbec. 

Tím, že se vlasy zimou hodně vysušují, začínají obvykle i dost elektrizovat. Někdy je stačí pročísnout suchýma rukama, jinak je na to ideální sprej Discipline Fluidissime od Kérastase.

Pokud se v tomto období zároveň rychleji mastí, aplikujte vždy před nasazením čepice ke kořínkům suchý šampon (např. Dry Shampoo od Maria Nila), který přebytečný maz pohltí. Pročešte a nasaďte pokrývku. Po sundání čepky pak v předklonu u hlavy prameny jen promasírujte prsty.

Často se zapomíná na to, že zimou trpí i pokožka hlavy. Většinou začne být citlivější a mohou se na ní dokonce objevit lupy. Pořiďte si proto na dobu určitou šampon či masku, která senzitivní pokožce uleví (např. Perfume-Free Hair & Scalp Hairwash od Natulique).

Kvůli nošení čepic mají kadeře také podstatně větší sklon k plihnutí než jindy. A proto se nabízí vždy po sundání pokrývky vlasy v předklonu pročesat kartáčem (např. Compact Styler od Tangle Teezer) a poprášit lakem s vyšším stupněm fixace.

Jaký účes je nyní nejvhodnější? 

Nejvhodnější je na toto období culík nebo zapletený cop. Zkrátka nějak asymetricky sepnutá hříva, která by se v délkách necuchala. A pokud byste chtěla po celém dni stráveném venku večer oslnit, spleťte ráno pod čepici nebo helmu vlasy do twistů či copánků, které pak rozpustíte a získáte tím přirozené vlny. Na objemu si přidáte s pomocí speciálního spreje nebo suchého šamponu, eventuálně tupírováním. Můžete se také pustit do polovičního topknotu, kdy vlasy na temeni stáhnete do „bobku“ a zbytek necháte rozpuštěný.

Čtěte dál