Co dokáže sůl?

Ve světě krásy plném luxusních ingrediencí a hi-tech technologií by byla chyba opomínat přísadu, jež vypadá obyčejně, ale umí neobyčejné.

Foto: Shutterstock

O soli se často mluví jako o univerzálním vojákovi, který funguje jako antiseptikum, má detoxikační, čisticí a hojivé účinky. Stačí si vzpomenout, jak si tělo a duše lebedí během dovolené u moře. Většina z nás se po týdnu louhování ve slané vodě vrací s pokožkou v té nejlepší kondici.

„Může za to přirozený obsah minerálů, například kalcia, sodíku, magnezia, mědi nebo železa, a proto je sůl vhodná i pro lidi, kteří trpí ekzémy či psoriázou. Osobně doporučuji dopřávat si pravidelně jednou týdně solné koupele, které umožní organismu skrz pokožku tyto minerály čerpat, a tím pomáhají remineralizovat naše tělo,“ říká Petra Drvoštěpová z Yage Organics, která vyvinula dvě koupelové soli z několika různých druhů soli vylepšené o turmalín, podmáslí, rýži a francouzský zelený či růžový jíl, obě patří mezi bestsellery značky.

Připomenout si účinky moře lze i ve vnitrozemí, ale než si vyrobíte moře ve vaně ze sáčku chloridu sodného, je třeba pochopit rozdíly mezi různými druhy soli a jejich účinky. V každém případě je lepší použít jinou než běžnou kuchyňskou sůl, která bývá doplněna o syntetický jód a protispékavé látky. Raději sáhněte po mořské soli, ta je z 97 procent z chloridu sodného, zbytek jsou soli draslíku, hořčíku a manganu. Chcete ještě něco lepšího? Sůl z Mrtvého moře se od běžné mořské soli odlišuje, tvoří ji z 50 procent chlorid hořečnatý, bohatý na minerální látky, jako je vápník, draslík a jód, a stopové prvky, jako je zinek, železo a měď. Hojivé účinky této soli ocení i lidé se suchou kůží. Himálajská sůl je v podstatě mořská sůl s vyšším podílem sloučenin železa a ideálně se hodí především pro koupele a tělové peelingy.

Čím dál oblíbenější je také epsomská sůl, která ale není klasickou solí, neobsahuje totiž chlorid sodný, ale velké množství hořčíku a sírany. Dříve šlo spíš o old school záležitost, kdy koupele z epsomské soli dopřávali především profesionální sportovci svým namoženým tělům, ale v posledních měsících se krabičky s jemnými bílými krystalky objevují i v koupelnách beauty ikon, jako je Gwyneth Paltrow, Kourtney Kardashian či Victorie Beckham. Tělu díky koupelím v epsomské soli dodáte především hořčík, kterého zejména ženy mají většinou nedostatek, a to lépe, než kdybyste hořčík užívali vnitřně. Navíc působí protizánětlivě, takže je vhodná i pro problematickou kůži, jinak pomáhá organismu při zadržování vody, stabilizuje hormonální nerovnováhu.

Sůl jako prostředníka k dokonalé pleti využívají i mnohá luxusní spa, například v Pablo Blau v Singapuru vytvořili speciální solnou místnost, kde jsou stěny i strop pokryté běloskvoucí solnou krustou z hrubé soli. Inhaluje se tu slaný vzduch a prochází se slaným chodníkem, což je zážitek, který je nejen reflexní terapií, ale specifické slané křupání ocení i sluch.

Více se dočtete v únorovém vydání Harper's Bazaaru. Právě v prodeji! 

Foto: Shutterstock

Čtěte dál